دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 38 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » علمی » دانستنیها » عجایب هفتگانه جهان

فرستنده :
دسته بندی : دانستنیها

تعداد بازدید  : 5531
امتیاز : 105

مشخصات
 

عجایب هفتگانه جهان


عجايب هفتگانه جهان

اهرام ثلاثه مصر:
سه هرم به شکل جالب با بناي عطيم در محلي به نام جيزه نزديک قاهره قرار دارند اين اهرام در قرن 28 قبل از ميلاد توسط سه فرعون به نام هاي کئوس و مي کرينوس و کفرن ساخته شده اند.
بلندترين هرم هرمي است که به نام خئوپس که ارتفاع اوليه آن 147 متر بوده ولي به اکنون پس از گذشت حدود 48 قرن بر اثر فرسايش 10 از ارتفاع آن کاسته شده است .
ضلع مورب اين هرم 227 متر بود و اين اثر عجيب زميني را به مساحت 50000 متر مربع را اشغال نموده است.
به نوشته هردوت  400000 کارگر و برده به مدت 20 سال براي ساختن اين بنا به کار گرفته شده است حجم اوليه اين بناي عظيم و عجيب دو ميليون و هفتصد متر مکعب و وزني معادل 8 ميليارد کيلو بوده است. سنگهاي بکار رفته در اين هرم و اهرام ديگر را از نقاط کوهستاني بسيار دور (احتمالا از شرق رود نيل ) به اين محل حمل کرده اند.
راه ورودي هرم که يکراست به طرف شمال مي رود اگر خط فرضي از آن امتداد يابد با چند درجه اختلاف به نقطه قطب شمال منتهي مي شود(اين اختلاف درجه به علت پيدايش انحراف در محور حرکت وضعي زمين نسبت به مدار حرکت انتقالي مي باشد).

2- باغ هاي معلق بابل
تمدن بابل بر کسي پوشيده نيست شيوه هاي معماري و آثار بدست آمده چنين عظمتي را در اين سرزمين به اثبات رسانده است.
برج بابل از عالي ترين نشانه معماري بشري است که داراي اهميت هفت برج بزرگ جهان با ديواره هايي که از کاشي هاي منقش و درخشنده بوده است و هر برج 200 متر ارتفاع داشت در نزديکي برج بابل قصر با شکوهي توسط بخت النصر پادشاه بابل ساخته شده بود با ديواره هاي آجري زرد رنگ و کف سنگفرش با مجسمه هايي تراشيده از سنگ به شکل شير.
اين باغ هاي که به روايتي 5 تراس منطبق بودند به دستور نينوس پادشاه ديگر بابل براي همسرش  سميراميس در کنار رود فرات بنا گرديدند.
براي آبياري درختان هيک از طبقات آب فرات را مستقيما به آنها  تا بالاترين قسمت هدايت مي کردند.

3- برج دريايي اسکندريه:
اين برج بنام فار در نزديکي بندر اسکندريه در مصر در درياي مديترانه فعلي بنا گرديده بود تا با اتشي که در انتهاي آن روشن بود راهنماي کشتي ها باشد. اين برج در 247 الي 304 از ميلاد به دستور بطليموس دوم جانشين اسکندر ساخته شد.
اين برج بر روي پايه اي 4 گوش که 69 متر ارتفاع دارد  که خود پايه 4 گوش نيز بر روي بناي 8 ضلعي 38 متري قرار داشت برج 9 متري ديگري نيز بر روي اين برج بنا شده بود که فانوس دريايي بر روي آن پرتو افکن باشد.
اين برج در سال 1357 ميلادي در اثر زلزله به کلي ويران شد و اثري از آن به جاي نمانده است

4- مجسمه رودس:
جزيره رودس در درياي اژه مديترانه در جنوب غرب کشور ترکيه واقع شده است متعلق به کشور يونان مي باشد. مردم اين جزيره در زمان هاي قديم عموما ملوان بودند و در مجسمه ساري مهارت زيادي داشتند.
به نوشته مورخان در اين جزيره بيش از صد مجسمه غول پيکر ساخته شده است و عجيب ترين آن مجسمه برنزي بود که به رودس معروف است که نام واقعي آن هليوس يعني يا رب النوع خورشيد بوده است.
ارتفاع اين مجسمه حدود 40 متر بود که به سال 280 قبل از ميلاد ساخته شد ولي 56 سال بعد به دليل زلزله شديد ويران شد.

5-مجسمه زئوس:
عکس اين مجسمه از روي سکه بدست آمده استن که نشان مي دهد زئوس با حالتي اخم آلود بر تخت نشسته است تختي از عاج و آبنوس با طلا و جواهر آلات گرانبها.
مجسمه زئوس از طلا تراشيده بود و تاجي از طلاي خالص به شکل خار بر روي سر داشت و مجسمه اي از الهه پيروزي در دست راست و عصاي سلطنت را بر دست چپ داشته است.اين مجسمه به علت جنگ هاي روم و يونان از بين رفت.

6- معبد ديان(ديانا):
در قرن 6 قبل از ميلاد براي الهه شکار و ماه در سونان ساخته شد. محل بناي اين معبد در جايي بود که احتمال تخريب بسيار کم بود  و اين معبد از مرمر خالص ساخته شده بود.
ساختمان اين معبد به سال 400 ق م پايان يافت ولي در سال 346 ق م بر اثر آْتش سوزي مهيبي از بين رفت.آتش سوزي اين معبد عمدي بوده و به دست شخصي به نام ارستورات به آتش کشيده شد. اين بنا مجددا ساخته شد ولي مجددا نيز شخصي به نام هردسراتس از سرکردگان قوم گت آن را خراب نمود.

7-مقبره موزول:
اين مقبره به دستور زن پادشاه موزول ساخته شد اين بنا در شهر هاليسکارناي ناحيه کاريس بنا گرديد.اين بنا به وسيله سواران سن ژان تخريب گرديد تا از سنگ هاي آن براي ساختن برج ها استفاده شود.امروزه آثار آن فقط در موزه لندن نگهداري مي شود.


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت