بیترین - Bitrin
مطالب جالب - مطالب علمی - ترفند کامپیوتر - ترفند موبایل - مطالب مذهبی - مطالب اجتماعی - آموزش آشپزی - طالع بینی - شعر و ادبیات - تصاویر و عکس های جالب - مطالب طنز - داستان کوتاه

آگهی

دانلود نمونه سوالات پیام نور

 اینجا هستید : بخش مطالب » مذهبی » داستان های پیامبران » 35. شناسنامه حضرت آسیه (س)


فرستنده : عباسعلی ایزدی مقدم
دسته بندی : داستان های پیامبران

تعداد بازدید  : 9577
امتیاز : 85

مشخصات
 

35. شناسنامه حضرت آسیه (س)


35. شناسنامه حضرت آسیه (س)

آسیه دختر « مزاحم بن عبید بن ریان بن ولید » از فرزندان و نسل پیامبران و از قوم بنی اسرائیل است . سال ولادت و عمر او را مورخین ذکر نکرده اند ، رامسیس فرعون مصر او را به عقد خود درآورد و دختری به نام « اَنیسا » از آنها به دنیا آمد . این دختر علیل و بیمار غیرقابل علاج بود که با مالیدن آب دهان موسی (ع) به وی در همان دوران کودکی ، او را بهبود بخشیدند . ( در اخبار آمده که فرعون به کاهنان متوسل شد . آنها گفتند : ای فرعون ! ما پیش بینی می کنیم که از درون آب نیل انسانی به این کاخ گام می نهد که اگر از آب دهانش به بدن این بیمار بمالند بهبودی می یابد . پس از اینکه موسی را از آب گرفتند آسیه (س)  همسر فرعون آب دهان آن کودک را به بدن مریض دختر مالید و شفا یافت ) .

آسیه (س) زن کسی بود که ادعای خدایی داشت و تمام زرق و برق های مصر پهناور و مردم آن سامان در اختیار او بود ولی آسیه (س) خود را در برابر آن همه عوامل مادی نباخت و با اخلاص تمام در نهان به بندگی خدا می پرداخت و از زنان ممتاز جهان به شمار می آمد . رسول خدا (ص) وی را در ردیف « خدیجه ، فاطمه ، مریم » بهترین زنان اهل بهشت خوانده است . وی هنگامی که معجزه موسی (ع) را در مقابل ساحران مشاهده کرد ، اعماق قلبش به نور ایمان روشن شد و از همان لحظه به موسی (ع) ایمان آورد و او پیوسته عقیده و ایمان خود را مکتوم می داشت .

در کاخ فرعون همسر حزقیل بنام « صیانه » بعنوان آرایشگر دختر فرعون مشغول خدمت بود . ( از حزقیل بعنوان مؤمن آل فرعون یاد می شود . او مردی از فرعونیان بود که به موسی ایمان آورده بود ، اما ایمان خود را مکتوم می داشت ، در دل به موسی عشق می ورزید و خود را موظف به دفاع از او می دید . برخی دیگر او را یکی از پیامبران الهی می دانند و جمعی معتقدند که وی خزانه دار مخصوص فرعون بود . بنابر روایتی حزقیل به شغل نجاری اشتغال داشت و همان بود که صندوق را برای مادر موسی ساخت تا موسی را در آن نهاده و به رود نیل بیندازند . گویند حزقیل 600 سال ایمانش را از طاغوتها پوشیده داشت . او که به مرض جذام مبتلا بود با دستانِ فلج خود به طرف قومش اشاره کرده و مردم را به خدا دعوت می نمود . سرانجام فرعون دستور داد تا او را قطعه قطعه کنند ، اما با این وصف نتوانستند در ایمانش رخنه ای ایجاد کنند . )

 روزی وی مشغول شانه زدن به زلفهای اَنیسا دختر فرعون بود که شانه از دستش افتاد و هنگام برداشتن آن « بسم الله » گفت ! دختر فرعون با تعجب گفت : منظورت از گفتن « الله » پدرم فرعون است ؟ صیانه گفت : نه ، منظورم خدای موسی و هارون (ع) است که زمین و زمان و پدرت فرعون را آفریده است ! این خبر به گوش فرعون رسید . صیانه و فرزندانش را به حضور طلبید و پرسید : پروردگارت کیست ؟ صیانه گفت : خدای من و تو ، الله است که پروردگار جهانیان است . فرعون با شنیدن این سخن بیدرنگ دستور داد تنوری را که از مس ساخته بودند ، آتش کنند ، سپس به ترتیب تمام فرزندان صیانه را در میان تنور آتشین افکندو سوزاند ، تا نوبت به آخرین بچه او رسید که طفلی شیرخواره بود . صیانه منقلب شده و صبر و قرارش تمام و با عاطفه سوزناک شروع به اعتراض و گریه نمود ، ولی آن بچه شیرخواره به امداد غیبی چون عیسی (ع) به سخن آمد و  گفت : ای مادر صبر کن ! که این بلاها در راه حق است . سپس خودِ صیانه را به میان تنور انداخت .

رسول خدا (ص) می فرماید : از سوختن آن زن و فرزندانش بوی خوشی پدیدار شد که در آسمان به مشام ملائکه رسید و من هنگام رفتن به معراج آن بوی خوش را استشمام کردم . آسیه (س) وقتی کشته شدن صیانه همسر حزقیل و فرزندانش را با این وضع فجیع و دردناک مشاهده نمود، دید که ملائکه روح صیانه را به آسمان بالا می برند ، یقین او زیاده شد ، لذا ایمان خود را ظاهر کرده و شدیداً به فرعون اعتراض کرد و گفت : وای بر تو ای فرعون ! تا کی جنایت خواهی کرد ؟ چقدر به خدایت و خدای عالمیان جرأت و جسارت پیدا کرده ای ؟ این زن و فرزندان او چه گناهی کرده بودند که آنان را به آتش کشیدی ؟ فرعون گفت : مگر تو هم مثل صیانه دیوانه شده ای که اینگونه سخن می گویی ؟ آسیه گفت : دیوانه نشده ام ولیکن به خدای موسی (ع) که خدای عالمیان است ایمان آورده ام ! فرعون که انتظار نداشت چنین سخن اعتراض آمیزی از همسرش بشنود و هرگز فکر نمی کرد که موسی (ع) پایگاه نیرومندی در دربار فرعون داشته باشد و آسیه (س) را به آیین خود جذب کند ، به شدت تکان خورد و احساس خطر کرد و دنیا در نظر او تار گردید .

چون آسیه (س) را بسیار دوست میداشت ، چیزی نگفت ، بلکه به سراغ مادر آسیه رفت و به او گفت : دخترت دیوانه شده ! سخن از موسی (ع) و خدای او بر زبان جاری می کند . سپس مادر آسیه و فرعون به نزد آسیه (س) آمده و بزعم خود او را نصیحت کردند که دست از این آیین بردار و گرنه همچون همسر حزقیل به سزایش خواهد رسید ! ولی آسیه (س) هرگز تسلیم خواست فرعون نشد . سرانجام فرعون دستور داد دست و پاهایش را با میخها بسته و در زیر آفتاب سوزان قرار دهند و سنگ عظیمی بر سینه او بگذارند . هنگامی که آخرین لحظه های عمر خود را می گذراند ، دعایش  این بود : « پروردگارا ! برای من خانه ای در بهشت در جوار خودت بنا کن و مرا از دست فرعون ظالم نجات ده » ( سوره تحریم ، آیه 11) . خداوند نیز دعای این زن مؤمن پاکباز فداکار را اجابت فرموده و او را در کنار بهترین زنان عالم مانند مریم (س) قرار داد .

 

 منبع : مجموعه کامل قصه های قرآن ، نوشته : محمدجواد مهری کرمانشاهی ، انتشارات مشرقین قم


Untitled 2
آموزش شنیون حرفه ای سفر به اعماق جهان آموزش رفتارهای زناشویی کثیف ترین شغل های جهان آموزش آب كردن شكم در 90 روز
امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

مطالب مرتبط
  اسرار غیبت حضرت اباصالح المهدی (عج) (7)
  فضائل حضرت زینب کبری (س)
  انتظار فرج حضرت مهدی (عج)
  مزد خواستن حضرت ابراهيم و ديدنش ملكوت آسمانها و زمين
  پیشگویی کاهن درباره مادر حضرت علی (ع)
  30. شناسنامه حضرت عُزیر علیه السلام
  اسرار غیبت حضرت اباصالح المهدی (عج) (4)
  گذری کوتاه بر زندگانی پیامآور عاشورا، حضرت زینب کبری(س)
  فضیلت زیارت حضرت معصومه علیهاالسلام
  عفاف حضرت فاطمه (س)
  عشق پيامبر به دختر گراميشان حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها
  آب در سرداب مقدس حرم حضرت ابوالفضل (ع)
  13. شناسنامه حضرت یوسف علیه السلام
  27. شناسنامه حضرت زکریا علیه السلام
  گریه جبرئیل (ع) بر مصائب حضرت زینب (س)
  اراذل شیراز، شناسنامه دار می شوند !!!!!!!!!!!!!!
  بخشي از كتاب شناسنامه خر يا پند نامه
  مسخ شدن به دست حضرت علی (ع)
  عکس : مراسم ازدواج یوزارسیف در سریال حضرت یوسف
  داستانی از حضرت سلیمان
  5. شناسنامه حضرت هود علیه السلام
  31. شناسنامه حضرت عیسی علیه السلام
  نخستین محکمه عدل الهی برای حضرت محسن (ع)
  سوالاتی از حضرت ادم...اولین یتیم خلقت...خیلی جالبه ....
  ویژگی های ظاهری حضرت مهدی (عج)
  10. شناسنامه حضرت ذوالقرنین علیه السلام
  آزمایش سخت حضرت سلیمان (ع)
  زدواج حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع)
  ورود حضرت رضا عليه السلام به قم
  دانلود چند واحد بوشهري (نوحه ي بوشهري) مربوط به شهادت حضرت علي
  تصویری از مرقد مطهر حضرت آمنه مادر گرامی پیامبر
  تعداد دفعات نزول حضرت جبرئیل علیه السلام بر پیامبران
  2. شناسنامه حضرت حوا علیه السلام
  حال لیلا (س) در شهادت حضرت على اكبر (ع)
  سوالاتی از حضرت ادم...اولین یتیم خلقت...خیلی جالبه ...
  سيماى حضرت فاطمه عليهاالسلام
  شیخ جعفر مجتهدی قربانی حضرت مهدی (عج)
  پناه آوردن گنجشك به محضر حضرت رضا(ع )
  اسرار غیبت حضرت اباصالح المهدی (عج) (5)
  شناخت کوتاه از حضرت مهدی (عج)
  نشانه‏هاى ظهور حضرت مهدى (عج)
  نبرد خيبر و سه امتياز بزرگ حضرت على (ع )
  21. شناسنامه حضرت اشموئیل علیه السلام
  نحوه شهادت حضرت زکریا (ع)
  تسبیح حضرت زهرا علیها السلام
  راهکار هوشمندانه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها)
  حكايت شيرى كه حضرت امير عليه السلام ، مادرش را از دست او خلاص كرد
  وداع غمبار حسنین (ع) با حضرت فاطمه زهرا (س)
  11. شناسنامه حضرت لوط علیه السلام
  بسته شدن درِ توبه بعد از رجعت سوم حضرت علی (ع)
 
دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 188 نفر

آگهیطالع بینی | فروشگاه خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت   کلمه رمز
نام کاربری