بیترین - Bitrin
مطالب جالب - مطالب علمی - ترفند کامپیوتر - ترفند موبایل - مطالب مذهبی - مطالب اجتماعی - آموزش آشپزی - طالع بینی - شعر و ادبیات - تصاویر و عکس های جالب - مطالب طنز - داستان کوتاه

آگهی

دانلود نمونه سوالات پیام نور

 اینجا هستید : بخش مطالب » مذهبی » داستان های پیامبران » 35. شناسنامه حضرت آسیه (س)


فرستنده : عباسعلی ایزدی مقدم
دسته بندی : داستان های پیامبران

تعداد بازدید  : 9848
امتیاز : 97

مشخصات
 

35. شناسنامه حضرت آسیه (س)


35. شناسنامه حضرت آسیه (س)

آسیه دختر « مزاحم بن عبید بن ریان بن ولید » از فرزندان و نسل پیامبران و از قوم بنی اسرائیل است . سال ولادت و عمر او را مورخین ذکر نکرده اند ، رامسیس فرعون مصر او را به عقد خود درآورد و دختری به نام « اَنیسا » از آنها به دنیا آمد . این دختر علیل و بیمار غیرقابل علاج بود که با مالیدن آب دهان موسی (ع) به وی در همان دوران کودکی ، او را بهبود بخشیدند . ( در اخبار آمده که فرعون به کاهنان متوسل شد . آنها گفتند : ای فرعون ! ما پیش بینی می کنیم که از درون آب نیل انسانی به این کاخ گام می نهد که اگر از آب دهانش به بدن این بیمار بمالند بهبودی می یابد . پس از اینکه موسی را از آب گرفتند آسیه (س)  همسر فرعون آب دهان آن کودک را به بدن مریض دختر مالید و شفا یافت ) .

آسیه (س) زن کسی بود که ادعای خدایی داشت و تمام زرق و برق های مصر پهناور و مردم آن سامان در اختیار او بود ولی آسیه (س) خود را در برابر آن همه عوامل مادی نباخت و با اخلاص تمام در نهان به بندگی خدا می پرداخت و از زنان ممتاز جهان به شمار می آمد . رسول خدا (ص) وی را در ردیف « خدیجه ، فاطمه ، مریم » بهترین زنان اهل بهشت خوانده است . وی هنگامی که معجزه موسی (ع) را در مقابل ساحران مشاهده کرد ، اعماق قلبش به نور ایمان روشن شد و از همان لحظه به موسی (ع) ایمان آورد و او پیوسته عقیده و ایمان خود را مکتوم می داشت .

در کاخ فرعون همسر حزقیل بنام « صیانه » بعنوان آرایشگر دختر فرعون مشغول خدمت بود . ( از حزقیل بعنوان مؤمن آل فرعون یاد می شود . او مردی از فرعونیان بود که به موسی ایمان آورده بود ، اما ایمان خود را مکتوم می داشت ، در دل به موسی عشق می ورزید و خود را موظف به دفاع از او می دید . برخی دیگر او را یکی از پیامبران الهی می دانند و جمعی معتقدند که وی خزانه دار مخصوص فرعون بود . بنابر روایتی حزقیل به شغل نجاری اشتغال داشت و همان بود که صندوق را برای مادر موسی ساخت تا موسی را در آن نهاده و به رود نیل بیندازند . گویند حزقیل 600 سال ایمانش را از طاغوتها پوشیده داشت . او که به مرض جذام مبتلا بود با دستانِ فلج خود به طرف قومش اشاره کرده و مردم را به خدا دعوت می نمود . سرانجام فرعون دستور داد تا او را قطعه قطعه کنند ، اما با این وصف نتوانستند در ایمانش رخنه ای ایجاد کنند . )

 روزی وی مشغول شانه زدن به زلفهای اَنیسا دختر فرعون بود که شانه از دستش افتاد و هنگام برداشتن آن « بسم الله » گفت ! دختر فرعون با تعجب گفت : منظورت از گفتن « الله » پدرم فرعون است ؟ صیانه گفت : نه ، منظورم خدای موسی و هارون (ع) است که زمین و زمان و پدرت فرعون را آفریده است ! این خبر به گوش فرعون رسید . صیانه و فرزندانش را به حضور طلبید و پرسید : پروردگارت کیست ؟ صیانه گفت : خدای من و تو ، الله است که پروردگار جهانیان است . فرعون با شنیدن این سخن بیدرنگ دستور داد تنوری را که از مس ساخته بودند ، آتش کنند ، سپس به ترتیب تمام فرزندان صیانه را در میان تنور آتشین افکندو سوزاند ، تا نوبت به آخرین بچه او رسید که طفلی شیرخواره بود . صیانه منقلب شده و صبر و قرارش تمام و با عاطفه سوزناک شروع به اعتراض و گریه نمود ، ولی آن بچه شیرخواره به امداد غیبی چون عیسی (ع) به سخن آمد و  گفت : ای مادر صبر کن ! که این بلاها در راه حق است . سپس خودِ صیانه را به میان تنور انداخت .

رسول خدا (ص) می فرماید : از سوختن آن زن و فرزندانش بوی خوشی پدیدار شد که در آسمان به مشام ملائکه رسید و من هنگام رفتن به معراج آن بوی خوش را استشمام کردم . آسیه (س) وقتی کشته شدن صیانه همسر حزقیل و فرزندانش را با این وضع فجیع و دردناک مشاهده نمود، دید که ملائکه روح صیانه را به آسمان بالا می برند ، یقین او زیاده شد ، لذا ایمان خود را ظاهر کرده و شدیداً به فرعون اعتراض کرد و گفت : وای بر تو ای فرعون ! تا کی جنایت خواهی کرد ؟ چقدر به خدایت و خدای عالمیان جرأت و جسارت پیدا کرده ای ؟ این زن و فرزندان او چه گناهی کرده بودند که آنان را به آتش کشیدی ؟ فرعون گفت : مگر تو هم مثل صیانه دیوانه شده ای که اینگونه سخن می گویی ؟ آسیه گفت : دیوانه نشده ام ولیکن به خدای موسی (ع) که خدای عالمیان است ایمان آورده ام ! فرعون که انتظار نداشت چنین سخن اعتراض آمیزی از همسرش بشنود و هرگز فکر نمی کرد که موسی (ع) پایگاه نیرومندی در دربار فرعون داشته باشد و آسیه (س) را به آیین خود جذب کند ، به شدت تکان خورد و احساس خطر کرد و دنیا در نظر او تار گردید .

چون آسیه (س) را بسیار دوست میداشت ، چیزی نگفت ، بلکه به سراغ مادر آسیه رفت و به او گفت : دخترت دیوانه شده ! سخن از موسی (ع) و خدای او بر زبان جاری می کند . سپس مادر آسیه و فرعون به نزد آسیه (س) آمده و بزعم خود او را نصیحت کردند که دست از این آیین بردار و گرنه همچون همسر حزقیل به سزایش خواهد رسید ! ولی آسیه (س) هرگز تسلیم خواست فرعون نشد . سرانجام فرعون دستور داد دست و پاهایش را با میخها بسته و در زیر آفتاب سوزان قرار دهند و سنگ عظیمی بر سینه او بگذارند . هنگامی که آخرین لحظه های عمر خود را می گذراند ، دعایش  این بود : « پروردگارا ! برای من خانه ای در بهشت در جوار خودت بنا کن و مرا از دست فرعون ظالم نجات ده » ( سوره تحریم ، آیه 11) . خداوند نیز دعای این زن مؤمن پاکباز فداکار را اجابت فرموده و او را در کنار بهترین زنان عالم مانند مریم (س) قرار داد .

 

 منبع : مجموعه کامل قصه های قرآن ، نوشته : محمدجواد مهری کرمانشاهی ، انتشارات مشرقین قم


Untitled 2
امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

مطالب مرتبط
  نقش زنان در قيام جهانى حضرت مهدى (عج )
  5. شناسنامه حضرت هود علیه السلام
  SMS به مناسبت میلاد حضرت معصومه(س) و تولد امام رضا(ع)
  13. شناسنامه حضرت یوسف علیه السلام
  گریه جبرئیل (ع) بر مصائب حضرت زینب (س)
  راهکار هوشمندانه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها)
  35. شناسنامه حضرت آسیه (س)
  شهيدي كه حضرت زهرا (س) خبر شهادتش را داد
  دعاى آن حضرت است در درود بر پيروان پيامبران و تصديق كنندگان ايشان
  اسرار غیبت حضرت اباصالح المهدی (عج) (2)
  مزد خواستن حضرت ابراهيم و ديدنش ملكوت آسمانها و زمين
  دفن حضرت فاطمه (س) در شب
  1. شناسنامه حضرت آدم علیه السلام
  زندگینامه حضرت امام موسی کاظم (ع)
  حكايت شيرى كه حضرت امير عليه السلام ، مادرش را از دست او خلاص كرد
  اسرار غیبت حضرت اباصالح المهدی (عج) (7)
  پیشگویی کاهن درباره مادر حضرت علی (ع)
  24. شناسنامه حضرت الیاس علیه السلام
  حکایت جالب قبض روح حضرت ادریس (ع)
  ماجرای صحبت حضرت سليمان و مورچه
  مطالبی در مورد زندگی حضرت ابوطالب (ع)
  شخصيت مادر حضرت على (ع )
  پاسخ نامه از سوی حضرت رضا (ع)
  سلام دادن حضرت فاطمه زهرا (س) در حین موت به همه فرشتگان مقرب الهی
  آیا ادعای کشف بقایای کشتی حضرت نوح (ع) واقعی است؟؟؟!!!!
  عکس : مراسم ازدواج یوزارسیف در سریال حضرت یوسف
  8. شناسنامه حضرت اسماعیل علیه السلام
  10. شناسنامه حضرت ذوالقرنین علیه السلام
  ویژگی های ظاهری حضرت مهدی (عج)
  خبر دادن ميتى از احوالات قبر به خاطر حضرت عباس (ع)
  ویژه نامه حضرت علی اصغر علیه السلام (از ولادت تا شهادت)
  26. شناسنامه حضرت یونس علیه السلام
  آزمایش سخت حضرت سلیمان (ع)
  34. شناسنامه حضرت رحیمه (س)
  آیا حضرت صاحب الزمان (عج) از وقت ظهور خود آگاهند؟
  پیشگویى پیامبر اسلام (ص) درباره حضرت فاطمه (س)
  6. شناسنامه حضرت صالح علیه السلام
  نظر شیطان درباره حضرت علی(ع)
  12. شناسنامه حضرت یعقوب علیه السلام
  نخستین محکمه عدل الهی برای حضرت محسن (ع)
  فضائل حضرت زینب کبری (س)
  نشان دادن حضرت امير (ع) ، جبرئيل (ع) را در مسجد بصره
  نامه مبارک حضرت عسکری (ع) به جناب ابن بابویه قمی
  31. شناسنامه حضرت عیسی علیه السلام
  15. شناسنامه حضرت ذالکفل علیه السلام
  نبرد خيبر و سه امتياز بزرگ حضرت على (ع )
  زندگی نامه ی حضرت علی
  گریه جبرئیل (ع) بر مصائب حضرت زینب (س)
  شجاعت و جوانمردي حضرت علي (ع)
  تسبیح حضرت زهرا علیها السلام
 
دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 174 نفر

آگهیطالع بینی | فروشگاه خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت   کلمه رمز
نام کاربری