بیترین - Bitrin
مطالب جالب - مطالب علمی - ترفند کامپیوتر - ترفند موبایل - مطالب مذهبی - مطالب اجتماعی - آموزش آشپزی - طالع بینی - شعر و ادبیات - تصاویر و عکس های جالب - مطالب طنز - داستان کوتاه

آگهی

 اینجا هستید : بخش مطالب » تغذیه و سلامت » مقالات پزشکی » 10 نکته درباره خون دادن


فرستنده : ...
دسته بندی : مقالات پزشکی

تعداد بازدید  : 4334
امتیاز : 56

مشخصات
 

10 نکته درباره خون دادن


100%">
10 نکته درباره خون دادن

10 نکته درباره خون دادن  - Bitrin.com

از میان آزمایش‌های گوناگونی که برای غربالگری و تشخیص بیماری‌ها انجام می‌دهیم، آزمایش خون حس دیگری دارد.
10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl">
 از درد ناچیز وارد شدن سوزن به دست‌مان که بگذریم، دیدن خونی که از بدن ما بیرون می‌آید برای خیلی‌ها احساس چندان خوشایندی را به دنبال ندارد....

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">اما خون دادن همیشه برای آزمایشگاه نیست. گاهی احساس یک وظیفه انسانی به ما حکم می‌کند که برای کمک به هم‌نوعان‌مان خون‌مان را اهدا کنیم. 10 نکته زیر به شما کمک می‌کنند تا در راه رسیدن به این حس خوب معنوی با کمترین مشکل و هراسی روبه‌رو شوید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">
1 قبل از اهدای خون مقدار زیادی آب بنوشید.
گاهی پس از خون دادن، فرد احساس سرگیجه و ضعف می‌کند، حتی برخی افراد مدت کوتاهی از هوش می‌روند. علت اصلی این پدیده افت فشارخون است. اگر هم شب قبل و هم صبح قبل از اهدای خون مقادیر زیادی آب بنوشید، چنین مشکلی پیش نخواهد آمد. به یاد داشته باشید که نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل چای و قهوه باعث بیرون راندن آب از بدن می‌شوند، پس نوشیدن آنها قبل از خون دادن کار درستی نیست.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">2 خوردن صبحانه کامل را فراموش نکنید.
این کار از افت قندخون جلوگیری می‌کند. در نتیجه احساس سبکی سر و ضعف بدن به وجود نمی‌آید. البته بهتر است صبحانه را مدتی قبل از مراجعه به پایگاه اهدای خون خورده باشید چون اگر فاصله خوردن صبحانه و خون دادن کم باشد، احساس تهوع شدیدی ایجاد می‌شود.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl">3 به فاصله 24 ساعت قبل از اهدای خون غذاهای چرب نخورید.
وقتی شما خون خود را اهدا می‌کنید، سازمان انتقال خون آزمایش‌هایی روی آن انجام می‌دهد. در صورتی که جواب این تست‌ها قابل قبول باشد، خون شما تبدیل به فرآورده‌های متعددی می‌شود و در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد اما اگر میزان چربی موجود در خون خیلی بیشتر از حد طبیعی باشد، انجام این آزمایش‌ها مختل می‌شود و نهایتا چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه خون شما دور ریخته شود.

4 غذاهای سرشار از آهن بهترین رژیم غذایی برای شما هستند.
اسفناج، تخم‌مرغ و گوشت قرمز منابع اصلی آهن محسوب می‌شوند. اگر این مواد را از دو هفته قبل از اهدای خون وارد رژیم غذایی خود کنید، سطح آهن خون شما به حد قابل قبولی می‌رسد. در این صورت هم خون دادن برای شما آسان‌تر است و هم خونی که می‌دهید پراستفاده‌تر خواهد بود. به یاد داشته باشید که همیشه مصرف ویتامین C جذب آهن را بیشتر می‌کند. پس بهتر است از سبزیجات و میوه هم در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">5 استرس و اضطراب می‌تواند باعث افت فشارخون شود.
بهتر است قبل از شروع خون‌گیری نفس عمیقی بکشید و با کسی که قرار است خون‌گیری را انجام دهد، شروع به حرف زدن کنید. می‌توانید در زمان خون دادن آدامس بجوید، آواز بخوانید، تلویزیون تماشا کنید یا هر کار دیگری که باعث آرام شدن شما می‌شود را انجام دهید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">6 پس از اهدای خون نباید به سرعت از جای خود بلند شوید.
وقتی خون‌گیری از شما به پایان رسید، باید مدتی همچنان دراز کشیده باقی بمانید. سپس می‌توانید بنشینید و مقداری آب‌میوه همراه یک خوراکی شیرین بخورید. این کار باعث می‌شود حجم مایع از دست رفته جبران شود و قندخون شما هم افت نکند.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">7 تا چند ساعت بعد از اهدای خون رانندگی نکنید.
خون دادن کار خطرناک و وحشتناکی نیست اما ممکن است تا چند ساعت بعد باعث احساس سبکی سر و ضعف بدن شود. بنابراین بهتر است پس از اهدای خون رانندگی نکنید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">8 چند ساعت پس از اهدای خون غذایی پرپروتئین بخورید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">گوشت قرمز یا مرغ همراه سبزیجات بهترین غذایی است که می‌توانید پس از خون دادن بخورید. البته باید مقادیر زیادی مایعات و به خصوص آب هم بنوشید. چنین رژیم غذایی به بدن شما کمک می‌کند خون از دست رفته را سریع‌تر جبران کند.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">9 پس از اهدای خون تا پایان روز کارهای سنگین انجام ندهید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">اگر شغل شما طوری است که باید فعالیت بدنی شدیدی انجام بدهید، بهتر است روزی که قصد اهدای خون دارید مرخصی بگیرید یا این کار را به روزهای تعطیل موکول کنید. در ضمن در این روز از انجام ورزش‌های سنگین هم باید خودداری کرد چون فعالیت شدید باعث می‌شود سیاهرگی که خون‌گیری از طریق آن انجام شود، دوباره باز شود و خون‌ریزی زیرپوستی اتفاق بیفتد که بسیار دردناک است اما اگر به بدن خود 16 تا 24 ساعت وقت بدهید، این رگ خود به خود بسته شده و به حالت طبیعی بازمی‌گردد.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">10 و اما کی نباید خون داد. اگر شما نیز شرایط زیر را دارید بهتر است از خون دادن منصرف شوید:

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">• اگر وزن شما کمتر از 50 کیلوگرم است، نباید خون بدهید. این کار باعث می‌شود بدن شما به طرز نامناسبی واکنش نشان بدهد.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">• اگر سن شما زیر 18 سال است، مجاز به اهدای خون نیستند. البته گاهی در شرایطی خاص افراد 16 تا 18 ساله هم می‌توانند با نظر پزشک و اجازه والدین خون خود را اهدا کنند. قبل از اهدای خون فرم مربوط به سازمان انتقال خون را صادقانه پر کنید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">• اگر اخیرا فعالیت پرخطری داشته‌اید که می‌تواند باعث آلودگی خون شما شده باشد آن را در فرم‌های پرسش‌نامه منعکس کنید. مطمئن باشید که کارکنان بخش خون‌گیری افراد حرفه‌ای و دوره‌دیده‌ای هستند و خواندن تجربه‌های شخصی شما بخشی از کار آنهاست و باعث شرم‌ساری شما نخواهد شد.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl">• گاهی اوقات افراد به صورت دسته‌جمعی و در یک اقدام نمادین برای اهدای خون مراجعه می‌کنند. اگر شما مشکلات مورد بالا را دارید، لطفا در رودربایستی گیر نکنید! بهترین بهانه این است که بگویید کم‌خونی فقرآهن دارید و از همراهی با دوستان‌تان خودداری کنید. می‌توانید پرفشاری خون یا فشارخون پایین را هم به عنوان بهانه‌ای برای انصراف خود اعلام نمایید.
10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl"> 
10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl">• خون دادن وسیله‌ای برای یک چکاپ کامل نیست. بهتر است برای اطلاع از سلامت خود به یک آزمایشگاه مراجعه کنید نه مرکز اهدای خون! اگر برای دریافت نتایج آزمایش نمونه خون اهدایی خود اصرار بورزید، طبق دستورالعمل جهانی سازمان انتقال خون، شما فردی مشکوک تلقی خواهید شد و خون اهدا شده شما دور ریخته خواهد شد.

Untitled 2
آموزش شنیون حرفه ای سفر به اعماق جهان آموزش رفتارهای زناشویی کثیف ترین شغل های جهان آموزش آب كردن شكم در 90 روز
امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

مطالب مرتبط
  تمام آنچه می‌خواهید درباره خالق شازده كوچولو بدانید!
  5مرحله غم و ناراحتی هنگام از دست دادن اطلاعات؟!
  نظر آیت الله بهجت (ره) درباره مختار
  10‌ معجزه خواندنی درباره عشق !
  مطالبی درباره ی یوگا
  24 نکته استثنایی درباره اعتقادات غلط ایرانی ها در رانندگی!!
  نسخه مرکب داروی گیاهی - بخور دادن سینوزیت آسم و بیماری های تنفسی
  هالیوودی ها درباره مد پاییز چه می گویند؟
  هفده نکته برای تناسب اندام
  جملات برگزیده درباره شهید و شهادت
  پنج نکته بسیار جالب درباره خواب که احتمالا نمی‌دانستید!!
  آنچه بايد درباره شلوار جين بدانيد
  90 نکته آموزنده
  دست دادن فیزیکی از راه اینترنت میسر شد!
  ۸ نکته جالب در yahoo messenger
  20 نکته که برای زیبایی باید از آنها دوری کرد
  باورهای غلط درباره چاقی
  اندکی درباره بایوس رایانه
  10 قانون درباره عکاسی
  پیشگویى پیامبر اسلام (ص) درباره حضرت فاطمه (س)
  نشان دادن حضرت امير (ع) ، جبرئيل (ع) را در مسجد بصره
  واقعیت‌هایی درباره هیتلر!!
  نکاتی درباره تزیین اتاق نشیمن
  آنچه بايد درباره ارث و ميراث بدانيد
  همسران درباره قهر و آشتي بدانند که...
  ۳۱ نکته مهم که باید در زندگی رعایت کنید!
  ده نکته درباره خون دادن
  کچلی در مردان ، آداب خوردن وآشامیدن ، درباره زنجبیل
  10 معجزه درباره عشق
  - آب دادن اسب، در حال نماز
  نظر شیطان درباره حضرت علی(ع)
  اشتباه جالب درباره ی چشم ها!!
  نظر علمای اسلام درباره ابلیس
  13 نکته زیبا برای زندگی
  18 نکته : از درد معده بكاهیم
  كامل ترين مقاله درباره ي مادربرد
  همه چیز درباره کوکاکولا
  سر و گوش آب دادن
  سخنانی از بزرگان درباره عشق
  چند نکته که با رعایت کردن آنها، منحصربه فرد می شوید!!
  ذکر « یاعلی » و فراری دادن مأموران بسیار قوی پیره زن
  9 نکته مهم برای داشتن موهایی زیبا
  14 اشتباه رایج درباره ی گوش
  :: دست دادن فیزیکی از راه اینترنت میسر شد! ::
  نجات دادن حضرت عباس عليه السلام زن عجوزه اى را از آب فرات
  وچند نکته مادرانه دیگر(سمانه)
  دانستن نکات زير درباره استفاده بهينه از رنگ‌ها خالي از فايده نخواهد بود...
  روانشناسی هدیه دادن گلهای مختلف : معانی گلها
  10حقیقت درباره مغز
  چیزهایی که باید درباره پرندگان خشمگین بدانیم
 
دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 730 نفر

محصولات روزطالع بینی | فروشگاه خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت   کلمه رمز
نام کاربری