بیترین - Bitrin
مطالب جالب - مطالب علمی - ترفند کامپیوتر - ترفند موبایل - مطالب مذهبی - مطالب اجتماعی - آموزش آشپزی - طالع بینی - شعر و ادبیات - تصاویر و عکس های جالب - مطالب طنز - داستان کوتاه

آگهی

دانلود نمونه سوالات پیام نور

 اینجا هستید : بخش مطالب » تغذیه و سلامت » مقالات پزشکی » 10 نکته درباره خون دادن


فرستنده : ...
دسته بندی : مقالات پزشکی

تعداد بازدید  : 4789
امتیاز : 69

مشخصات
 

10 نکته درباره خون دادن


100%">
10 نکته درباره خون دادن

10 نکته درباره خون دادن  - Bitrin.com

از میان آزمایش‌های گوناگونی که برای غربالگری و تشخیص بیماری‌ها انجام می‌دهیم، آزمایش خون حس دیگری دارد.
10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl">
 از درد ناچیز وارد شدن سوزن به دست‌مان که بگذریم، دیدن خونی که از بدن ما بیرون می‌آید برای خیلی‌ها احساس چندان خوشایندی را به دنبال ندارد....

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">اما خون دادن همیشه برای آزمایشگاه نیست. گاهی احساس یک وظیفه انسانی به ما حکم می‌کند که برای کمک به هم‌نوعان‌مان خون‌مان را اهدا کنیم. 10 نکته زیر به شما کمک می‌کنند تا در راه رسیدن به این حس خوب معنوی با کمترین مشکل و هراسی روبه‌رو شوید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">
1 قبل از اهدای خون مقدار زیادی آب بنوشید.
گاهی پس از خون دادن، فرد احساس سرگیجه و ضعف می‌کند، حتی برخی افراد مدت کوتاهی از هوش می‌روند. علت اصلی این پدیده افت فشارخون است. اگر هم شب قبل و هم صبح قبل از اهدای خون مقادیر زیادی آب بنوشید، چنین مشکلی پیش نخواهد آمد. به یاد داشته باشید که نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل چای و قهوه باعث بیرون راندن آب از بدن می‌شوند، پس نوشیدن آنها قبل از خون دادن کار درستی نیست.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">2 خوردن صبحانه کامل را فراموش نکنید.
این کار از افت قندخون جلوگیری می‌کند. در نتیجه احساس سبکی سر و ضعف بدن به وجود نمی‌آید. البته بهتر است صبحانه را مدتی قبل از مراجعه به پایگاه اهدای خون خورده باشید چون اگر فاصله خوردن صبحانه و خون دادن کم باشد، احساس تهوع شدیدی ایجاد می‌شود.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl">3 به فاصله 24 ساعت قبل از اهدای خون غذاهای چرب نخورید.
وقتی شما خون خود را اهدا می‌کنید، سازمان انتقال خون آزمایش‌هایی روی آن انجام می‌دهد. در صورتی که جواب این تست‌ها قابل قبول باشد، خون شما تبدیل به فرآورده‌های متعددی می‌شود و در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد اما اگر میزان چربی موجود در خون خیلی بیشتر از حد طبیعی باشد، انجام این آزمایش‌ها مختل می‌شود و نهایتا چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه خون شما دور ریخته شود.

4 غذاهای سرشار از آهن بهترین رژیم غذایی برای شما هستند.
اسفناج، تخم‌مرغ و گوشت قرمز منابع اصلی آهن محسوب می‌شوند. اگر این مواد را از دو هفته قبل از اهدای خون وارد رژیم غذایی خود کنید، سطح آهن خون شما به حد قابل قبولی می‌رسد. در این صورت هم خون دادن برای شما آسان‌تر است و هم خونی که می‌دهید پراستفاده‌تر خواهد بود. به یاد داشته باشید که همیشه مصرف ویتامین C جذب آهن را بیشتر می‌کند. پس بهتر است از سبزیجات و میوه هم در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">5 استرس و اضطراب می‌تواند باعث افت فشارخون شود.
بهتر است قبل از شروع خون‌گیری نفس عمیقی بکشید و با کسی که قرار است خون‌گیری را انجام دهد، شروع به حرف زدن کنید. می‌توانید در زمان خون دادن آدامس بجوید، آواز بخوانید، تلویزیون تماشا کنید یا هر کار دیگری که باعث آرام شدن شما می‌شود را انجام دهید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">6 پس از اهدای خون نباید به سرعت از جای خود بلند شوید.
وقتی خون‌گیری از شما به پایان رسید، باید مدتی همچنان دراز کشیده باقی بمانید. سپس می‌توانید بنشینید و مقداری آب‌میوه همراه یک خوراکی شیرین بخورید. این کار باعث می‌شود حجم مایع از دست رفته جبران شود و قندخون شما هم افت نکند.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">7 تا چند ساعت بعد از اهدای خون رانندگی نکنید.
خون دادن کار خطرناک و وحشتناکی نیست اما ممکن است تا چند ساعت بعد باعث احساس سبکی سر و ضعف بدن شود. بنابراین بهتر است پس از اهدای خون رانندگی نکنید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">8 چند ساعت پس از اهدای خون غذایی پرپروتئین بخورید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">گوشت قرمز یا مرغ همراه سبزیجات بهترین غذایی است که می‌توانید پس از خون دادن بخورید. البته باید مقادیر زیادی مایعات و به خصوص آب هم بنوشید. چنین رژیم غذایی به بدن شما کمک می‌کند خون از دست رفته را سریع‌تر جبران کند.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">9 پس از اهدای خون تا پایان روز کارهای سنگین انجام ندهید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">اگر شغل شما طوری است که باید فعالیت بدنی شدیدی انجام بدهید، بهتر است روزی که قصد اهدای خون دارید مرخصی بگیرید یا این کار را به روزهای تعطیل موکول کنید. در ضمن در این روز از انجام ورزش‌های سنگین هم باید خودداری کرد چون فعالیت شدید باعث می‌شود سیاهرگی که خون‌گیری از طریق آن انجام شود، دوباره باز شود و خون‌ریزی زیرپوستی اتفاق بیفتد که بسیار دردناک است اما اگر به بدن خود 16 تا 24 ساعت وقت بدهید، این رگ خود به خود بسته شده و به حالت طبیعی بازمی‌گردد.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">10 و اما کی نباید خون داد. اگر شما نیز شرایط زیر را دارید بهتر است از خون دادن منصرف شوید:

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">• اگر وزن شما کمتر از 50 کیلوگرم است، نباید خون بدهید. این کار باعث می‌شود بدن شما به طرز نامناسبی واکنش نشان بدهد.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">• اگر سن شما زیر 18 سال است، مجاز به اهدای خون نیستند. البته گاهی در شرایطی خاص افراد 16 تا 18 ساله هم می‌توانند با نظر پزشک و اجازه والدین خون خود را اهدا کنند. قبل از اهدای خون فرم مربوط به سازمان انتقال خون را صادقانه پر کنید.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl" align="justify">• اگر اخیرا فعالیت پرخطری داشته‌اید که می‌تواند باعث آلودگی خون شما شده باشد آن را در فرم‌های پرسش‌نامه منعکس کنید. مطمئن باشید که کارکنان بخش خون‌گیری افراد حرفه‌ای و دوره‌دیده‌ای هستند و خواندن تجربه‌های شخصی شما بخشی از کار آنهاست و باعث شرم‌ساری شما نخواهد شد.

10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl">• گاهی اوقات افراد به صورت دسته‌جمعی و در یک اقدام نمادین برای اهدای خون مراجعه می‌کنند. اگر شما مشکلات مورد بالا را دارید، لطفا در رودربایستی گیر نکنید! بهترین بهانه این است که بگویید کم‌خونی فقرآهن دارید و از همراهی با دوستان‌تان خودداری کنید. می‌توانید پرفشاری خون یا فشارخون پایین را هم به عنوان بهانه‌ای برای انصراف خود اعلام نمایید.
10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl"> 
10pt; line-height: 30px; font-family: Tahoma; border: #666666;" dir="rtl">• خون دادن وسیله‌ای برای یک چکاپ کامل نیست. بهتر است برای اطلاع از سلامت خود به یک آزمایشگاه مراجعه کنید نه مرکز اهدای خون! اگر برای دریافت نتایج آزمایش نمونه خون اهدایی خود اصرار بورزید، طبق دستورالعمل جهانی سازمان انتقال خون، شما فردی مشکوک تلقی خواهید شد و خون اهدا شده شما دور ریخته خواهد شد.

Untitled 2
آموزش شنیون حرفه ای سفر به اعماق جهان آموزش رفتارهای زناشویی کثیف ترین شغل های جهان آموزش آب كردن شكم در 90 روز
امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

مطالب مرتبط
  تغییر دادن شخصیت همسر پس از ازدواج
  آنچه بايد درباره ارث و ميراث بدانيد
  چهل نکته براي داشتن يک زندگي متفاوت، شکوهمند و پرانرژي
  8 نکته امنیتی برای امنیت وردپرس و حفظ امنیت تویتر
  13 باور غلط درباره چشم که نمی دانستید!!
  چهل نکته برای جلب توجه همسر و کاهش تنش در خانواده
  چند نکته جهت نگهداری گل در خانه
  14 اشتباه رایج درباره ی گوش
  شانزده نکته درباره عطرها
  دست دادن با ديگران
  نظر شیطان درباره حضرت علی(ع)
  نکاتی درباره آشپزي با مايکروفر
  شعري از ايرج ميرزا درباره زن ..[طنز]
  حكايت درباره خدا
  4 ریز نکته خانه داری : شستشوی پرده
  23 نكاتي كه احتمالا درباره بدن و سلامتي نمي دانستيد
  10 معجزه درباره عشق
  آرایش جهت درشت جلوه نشان دادن چشم
  باورهای غلط درباره چاقی
  ارتباط قند خون و کلسترول
  دانستن نکات زير درباره استفاده بهينه از رنگ‌ها خالي از فايده نخواهد بود...
  ۱۴ واقعیت شگفت‌انگیز درباره بدن انسان که نمیدانستیم !!
  خیال پردازی هایی درباره ازدواج
  10 قانون درباره عکاسی
  تاثیر نظر شما درباره دیگران برروی شخصیت خودتان؟!
  13 نکته زیبا برای زندگی
  16 نکته که باید دربـاره عـطـرها بدانید خيلي جالبه
  نکاتی درباره تزیین اتاق نشیمن
  قرار دادن تصوير در هنگام بالا آمدن ويندوز XP
  10 نکته عجیبی که درمورد خودتان نمی‌دانستید!!
  همه چیز درباره کوکاکولا
  10‌ معجزه خواندنی درباره عشق !
  10حقیقت درباره مغز
  بخوان و درباره اش فکر کن
  فريب دادن وعيوب زن‏
  چند نکته در رابطه با حمله قلبي
  دست دادن فیزیکی از راه اینترنت میسر شد!
  هشدارمایکروسافت درباره باگ های جدید
  سر و گوش آب دادن
  چند نکته جالب
  حادثه‌ای عجیب و بی سابقه: بارش گوشت و خون از آسمان!
  ده نکته برای پیدا کردن عشق در زندگی
  هشت نكته درباره زيبا شدن با عسل
  چند نکته مهم برای درمان سردرد دائمی
  گوش دادن به تلفن دیگران با استفاده از رادیو موبایل
  احادیثی درباره حج
  23 نکته برای کسب انرژی بیشتر
  اگر مزاحم تلفن همراه دارید به این نکته توجه کنید...!
  پر فشاری خون چیست ؟
  طرز تفکر درباره غذا(خوردن غذا و رژیم غذایی)
 
دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 102 نفر

آگهیطالع بینی | فروشگاه خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت   کلمه رمز
نام کاربری