دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 189 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » سرگرمی » مطالب جالب » 10 پايتخت باستاني جهان

فرستنده :
دسته بندی : مطالب جالب

تعداد بازدید  : 1223
امتیاز : 70

مشخصات
 

10 پايتخت باستاني جهان


1- رم: اين شهر در زمان اقتدار امپراتوري روم در سال 117 ميلادي يكي از مشهورترين پايتخت‌هاي جهان به شمار مي‌رفت. شهري كه با سالن‌هاي تئاتر و معابد خود هنوز هم عده كثيري از علاقمندان را به سوي خود جلب مي‌كند.


2- آتن: شهر فلسفه، رياضيات، دموكراسي و المپيك. پايتختي كه سال‌هاي زيادي را صرف كشمكش‌ها و جنگ‌هاي زميني و دريايي براي به دست آوردن قدرت در درياي اژه كرد و سرانجام در قرن پنجم قبل از ميلاد، به عنوان پايتخت مقتدرترين امپراتوري جهان نام گرفت.

3- قسطنطينه (استانبول)، اين شهر كه امروزه به دو قسمت آسيايي و اروپايي تشكيل شده پس از سقوط روم در قرن چهارم ميلادي و در قرون وسطي يكي از ثروتمندترين و بزرگترين شهرهاي جهان به شمار مي‌رفت شهري كه پايتخت امپراتوري بيزانس و سپس امپراتوري عثماني شد.

4- بابل: خانه باغ‌هاي معلق، مركز آغاز تمدن بشر، شهري كه حكومت‌هاي بسياري همچون آشورها تا اسكندر مقدوني در پي آن براي دست‌يابي به موقعيتي استراتژيكي‌ بودند. شهري كه بعدها به مدت هزاران سال پايتخت امپراتوري‌هاي بزرگ زمان خود شد.

5- كوزكو: شهري در سلسله جبال كوه‌هاي آندز، پايتخت اينكاها از اوايل سال 1400 تا پيش از ورود اروپاييان به قاره آمريكا.

6- تنوچتيتلان: پايتخت امپراتوري آزتك‌ها كه امروزه آن را مكزيكوسيتي مي‌نامند. اين شهر در سال 1521 و در زماني كه نيروهاي اسپانيايي وارد آن شدند نزديك به 300 هزار نفر سكنه داشته است.

7- طبس: اين شهر با آغاز سلطنت قديم، در حدود 4500 سال پيش پايتخت امپراتوري مصر گرديد تا مشهورترين آثار تاريخي همچون معابد كارناك و الاقصر و دره شاهان را در خود ايجاد كند.

8- زيمباوه كبير: شهري با مساحت 1800 جريب با بناهايي سنگي در جنوب شرقي زيمباوه امروزي اگر چه دوران شكوفايي آن به قرن هشتم ميلادي مي‌رسد اما 600 سال پيش از آن محل زندگي اقوام متعددي بوده است. شهري كه در درون سياه اروپا به تجارب با دنياي شرق مي‌پرداخته است.

9- ژيان: پايتخت امپراتوري‌هاي باستان چين با قدمتي بيش از 3000 سال. خانه جنگجويان تراكوتا و مدفن پادشاهان امپراتوري‌هاي مقتدر چين.

10- كائوكيا: تنها شهر در آمريكاي شمالي كه با گسترش جمعيت در قرن هجدهم همچنان آثار شهر نشيني باستان خود را حفظ كرده بود، شهري كه در سال 1100 ميلادي بيشترين جمعيت را در ميان ديگر سكونتگاه‌هاي شمال امريكا به خود ديده بود

امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت