بیترین - Bitrin
مطالب جالب - مطالب علمی - ترفند کامپیوتر - ترفند موبایل - مطالب مذهبی - مطالب اجتماعی - آموزش آشپزی - طالع بینی - شعر و ادبیات - تصاویر و عکس های جالب - مطالب طنز - داستان کوتاه

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » متافیزیک » مدیتیشن » تمرین جهت تمرکز


فرستنده : علی زمانی
دسته بندی : مدیتیشن

تعداد بازدید  : 2771
امتیاز : 77

مشخصات
 

تمرین جهت تمرکز


 

تمرکز حواس در وهله اول يک تلاش ذهني است براي انسجام بخشيدن به فکر و جمع و جور کردن آن. هر چه بيشتر به اين تلاش ادامه دهيد، تمرکز شما بهبود مي يابد و هر چه از اين تلاش باز بمانيد، تمرکز شما کاهش پيدا مي کند. امروزه تمام استعدادهاي ذهني را به تلاش و کوشش فردي وابسته مي کنند. حافظه، تمرکز، خلاقيت، توانايي تدبير و چاره انديشي و ساير فرايندهاي ذهني هيچ يک به سن، جنس و تحصيلات بستگي ندارند. اينکه شما دختريد يا پسر، مرد يا زن، سالمند يا جوان و . . . به هيچ عنوان براي عدم توانايي شما در پرورش برخي از نيروهاي ذهني نيست. همان طور که گفتيم، همه اينها به تلاش و کوشش فردي شما بستگي دارند. هم اکنون به يک شاخه گل فکر کنيد. مسلماً پس از چند لحظه عوامل حواس پرتي به سراغ شما مي آيند که کاملاً طبيعي است. اما کاري که شما بايد انجام دهيد اين است که خيلي سريع افکار خود را جمع و جور کنيد و به فکر اول يعني شاخه گل برگرديد.
بعد از اين تلاش دوباره لحظاتي بيش نمي گذرد که فکر شما منحرف مي شود و شما بايد مجدداً به شاخه گل برگرديد. شايد در يک تمرين پنج دقيقه اي، دهها يا حتي صدها بار فکرتان منحرف شود. خسته نشويد و فکرخود را به هر سو رها نکنيد. به محض اين که متوجه شديد که از مسير قبلي منحرف شده ايد، به موضوع اصلي بازگرديد. "ملوين پاورز" در کتاب "راهنماي تمرکز بهتر" به شدت تأکيد مي کند که استمرار يک ماهه در اين تمرين به صورت روزي پنج الي ده دقيقه، تأثير فوق العاده اي در تمرکز فکر شما دارد.

تمرين :
زمان مشخصي را انتخاب کنيد. هر زماني که دوست داريد. مثلاً ساعت ده شب. از امروز هر شب ساعت ده تا ده و ده دقيقه به مدت يک ماه تمام به يک موضوع ويژه فکر کنيد. توجه داشته باشيد که دست کم بايد چهار الي پنچ شب متوالي به يک تصوير ثابت فکر کنيد. تصويري که مورد علاقه شما باشد. زماني تصوير را عوض کنيد که احساس کنيد اين تصوير ديگر در شما انگيزه ايجاد نمي کند و تکراري شده است. تلاش کنيد که فکرتان منحرف نشود. به همان روشي که گفتيم به محض انحراف ذهن از موضوع اصلي، به آن باز گرديد. به مرور مي بينيد که رفته رفته ميزان انحرافهاي ذهني شما کاهش مي يابد. به طوري که در روز بيستم حتي کمتر از پنج بار در طول ده دقيقه فکرتان منحرف مي شود. فراموش نکنيد که استمرار يک ماهه در اين تمرين بسيار حائز اهميت است. نکته ديگر اين که حتماً به موضوع مورد علاقه خود فکر کنيد، به ويژه در روزهاي اول تمرين. چرا که هر آنچه مورد علاقه است خود به خود ايجاد تمرکز مي کند. بعداً در اين باره بيشتر شرح خواهيم داد. نگاه کردن به يک جسم براي شروع تمرين به هيچ عنوان با چشم بسته تمرين نکنيد. چون ديدن يک تصوير عيني و ملموس، بسيار ساده تر از تماشاي يک تصوير ذهني است. مثلاً سيبي را جلوي خود بگذاريد و همان گونه که دقيقاً به آن نگاه مي کنيد به آن فکر کنيد. هر بار که متوجه شديد به اصطلاح ماتتان برده و ذهنتان منحرف شده، دوباره توجه خود را به سيب معطوف کنيد تا زماني که ده دقيقه تمام شود.
ديدن يک جسم با چشم بسته پس از چند روز، ديدن اشيا با چشم باز و فکر کردن به آن، وقتي که احساس کرديد در اين کار مهارت يافتيد، همان جسم، يا شيئي ديگر را در ذهن خود ببينيد و به آن فکر کنيد. در جايي آسوده بنشينيد. چشمان خود را ببنديد و به تصوير ذهني خود توجه کنيد. هر بار که ذهنتان فرار مي کند و به تصويرها و افکار ديگر متمايل مي شود با تلاشي ساده و آرام به تصوير ذهني خود برگرديد. نگاه کردن به يک اسم معني با چشم بسته يا بازبعد از چند روز مداومت در مرحله دوم تمرين، کمي آن را براي خود دشوارتر کنيد. اينک به اسامي معني توجه کنيد. به محبت، فداکاري، خشم، شادي، هيجان و . . . چون اسمهاي معني تصوير عيني ندارند، بهتر آن است که آنها را در وجود يک شخص مورد علاقه ببينيد. مثلاً شادي و هيجان را در چهره دوست صميمي خود و يا فداکاري و محبت را در چهره مادر يا پرستاري که شب هنگام بر بالين کودکي بيمار ايستاده است و از او مراقبت مي کند ببينيد.
تمرکز پيدا کردن بر اسامي معني، قدرت تمرکز فکر شما را بسيار عالي مي کند، به شرط آنکه در مراحل 1 و 2 تمرين مهارت کسب کرده باشيد. در روزهاي آخر شما مي توانيد به مفاهيم گسترده تر و عميقتري که تصاوير دنباله داري را شامل مي شوند فکر کنيد البته به صورت منظم و منسجم. مثلاً جنگ، مفهوم گسترده اي است که تصاوير فراواني را در ذهن شما تداعي مي کند. اين تصاوير را با يک نظم خاص دنبال کنيد. مثلاً ابتدا حمله هواپيماها، بعد بمباران مناطق نظامي، بعد خشم افراد، تشکل نظامي، حمله بر دشمن، تيراندازي، جنگ تن به تن و سپس غلبه و فتح و پيروزي. اين تصاوير دنباله دار را هميشه با يک نظم ثابت و مشخص درذهن خود بياوريد و دنبال کنيد.


Untitled 2
امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

مطالب مرتبط
  ده نکته تضمینی جهت متعهد کردن مردان برای ازدواج
  ذکر و دعا جهت شفا يافتن مريض
  اگر شما در هزينه هاي خود جهت اتصال به اينترنت مي خواهيد كمي صرفه جويي كنيد اين قسمت را بخوانيد
  تمرین جهت تمرکز
  ده ترفند جهت خنک نگه‏داشتن قطعات کامپیوتر
  توصیه هایی جهت داشتن موهای زیبا
  هرمون درماني جهت پوست پاسخگوست يا خير ؟
  چگونه به کمک ساعت جهت یابی کنیم؟!
  راهنمایی جهت نگهداری بهتر از باطری گوشی ها
  سئوالاتی در جلسات آشنایی دختر و پسر جهت خواستگاری و ازدواج
  هشتاد نکته جهت تناسب اندام
  تاثیر نماز در تمرکز حواس و حضور ذهن
  نسوختن دست يك نفر از اهل جهنم به جهت اشك چشم باكيان سيدالشهداء (ع)
  کافیئن موجود در قهوه توانایی تمرکز انسان را بهبود می بخشد
  توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز
  توصيه هاي مفيد جهت حسادت مردانه
  ساخت یک میانبر جهت فعال و غیرفعال سازی دیوار آتشین در ویندوز
  ساير اقدامات انجام شده جهت كنترل ايدز در جامعه
  چند تمرین جهت آمادگی برای انرژی درمانی، دیدن چاکراها، حس کردن هاله ها
  رعايت كارهايي مهم جهت خانم ها ، حتماٌ بخوانيد !
  توصيه هاي مفيد جهت حسادت مردانه
  4 ترفند کوچک جهت نگه داری صحیح از لنز دوربین دیجیتال
  دعا جهت آسانی قبض روح
  عصاره ای فوق العاده جهت درمان‌ يبوست
  دو راه جالب جهت نفوذ به ويندوز XP بدون رمز عبور!
  نکاتي درباره مديريت پول جهت ثروتمند شدن
  خوراكي هاي جهت شفافيت پوست
  بهترین روش رژیم غذایی جهت لاغری
  نسخه مرکب داروی گیاهی - دارو جهت صفرا
  کارتون روز: طراحی لباس شنای بانوان جهت مسابقات برون مرزی!
  چند نکته جهت نگهداری گل در خانه
  قدرت تمرکز و یادگیری با این بیماری کاهش می‌یابد!
  چند توصيه جهت داشتن زندگي شاد
  نکاتی جالب جهت رابطه بهتر بانوان با همسر خود
  دعا جهت شفای چهره زرد و بیمار گونه
  آرایش جهت درشت جلوه نشان دادن چشم
  خانم ها جهت داشتن شكمي صاف
  دعا به جهت دفع نیش عقرب
 
دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 166 نفر

آگهیطالع بینی | فروشگاه خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت   کلمه رمز
نام کاربری