دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 39 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » متافیزیک » مباحث عمومی متافیزیک » ضمیر ناخودآگاه

فرستنده : علی زمانی
دسته بندی : مباحث عمومی متافیزیک

تعداد بازدید  : 4203
امتیاز : 94

مشخصات
 

ضمیر ناخودآگاه


 

ضمیر ناخودآگاه

ضمیر انسان دارای دو قسمت است و یا دو ساختمان مجزا در ضمیر آدمی وجود دارد . بهتر است بگویم که هر انسانی دو ضمیر دارد ، ضمیر آگاه و ضمیر ناخودآگاه . آن قسمتها و اعضایی از بدن که ما میتوانیم با اراده آنها را به حرکت در آوریم در محدوده و یا تحت تسلط ضمیر آگاه قرار دارند .زمانی که ما میخوابیم ، ضمیر آگاه غیر فعال شده و اعمال بدن با ضمیر ناخود آگاه اداره میشوند . در زمان خواب کلیه رفتارها و حرکات ما توسط ضمیر ناخود آگاه اداره و کنترل میشوند . رؤیاهای ما هم که در خواب شاهد آنها هستیم ، توسط ضمیر ناخودآگاه برانگیخته شده و جزئی از فعالیتهای ضمیر ناخودآگاه به حساب می آیند . ولی در زمان خواب ضمیر ناخودآگاه ما هم از خارج غیر قابل دسترسی است . بنابراین بصورت ضمنی و تقریبی میتوانیم بگوییم که در زمان خواب ضمیر آگاه و ناخودآگاه هر دو به خواب میروند .در شرایط هیپنوتیزم تا حدود زیادی ضمیر آگاه غیر فعال شده و ضمیر مادون آگاه تا حدود زیادی فعال میشود . هر قدر عمق خلسه بیشتر شود ، بدن بیشتر تحت اختیار ضمیر مادون آگاه قرار میگیرد . در خلسه هیپنوتیزمی ضمیر مادون آگاه نه تنها تمام اعمالی را تحت کنترل خود در می آورد که در گذشته ضمیر آگاه بر آنها تسلط داشته ، بلکه تا حدودی برخی از وظایف ضمیر ناخودآگاه را نیز به عهده میگیرد و برخی از اعمال سیستم عصبی اتونوم یا غیر ارادی توسط آن اداره و کنترل میشود . یکی از عللی که برخی از بیماریها و الگوی رفتاری نامناسب در این شرایط توسط هیپنوتیزم درمانی معالجه میشوند ، همین خاصیت یا شرایط است . یک سوژه هیپنوتیزمی بیشتر تلقیناتی را که به او ارائه میشود ، میپذیرد ، مگر آنکه با ارزشهای والای مورد اعتقاد او شدیدا در تعارض باشد . در این شرایط ذهن آدمی قدرت تطابق زیادی نشان داده و بیشتر اعمال بدن سوژه میتواند تا حدود زیادی با تلقینات هیپنوتیزور تعدیل یا تغییر پیدا کند . حواس پنجگانه میتواند شدت و حدّت فوق العاده ای پیدا کند و از سوی دیگر با تلقین ضعیف یا حتی متوقف گردد ، به طوری که سوژه نسبت به بسیاری از محرکها از جمله درد به اندازه ای بی توجه شود که تنها همانند آن را می توان در شرایط بیهوشی مشاهده کرد .هیپنوتیزم یک حالت فوق طبیعی مغزی است ، که به طریق مصنوعی ایجاد میگردد و سلولهای مغز در این حالت آمادگی بیشتری جهت یادگیری چیزهای جدید و خلق تجربیات جدید ، خلاقیت و نوآوری دارد . هیپنوتیزم یک حالت فوق العاده تمرکز میباشد ، هرچقدر عمق تمرکز بیشتر شود ، تعداد سلولهایی که می توانند روی یک موضوع تمرکز داشته باشند بیشتر خواهد شد و میزان یادگیری به همان مقدار بیشتر خواهد شد . در هیپنوتیزم ما به قدرت اعجاب انگیز تصویر ذهن یا باور پی میبریم .

در هیپنوتیزم زمانی که به یک مهندس تلقین میشود که فرد بسیار ضعیف و کودنی است ، او حتی قادر به جمع کرددن 2 بعلاوه 2 نمی باشد . آیا بارها به ما بصورت مستقیم و غیر مستقیم ، به صورت کلامی و غیر کلامی تلقین نکرده اند که کودن هستیم ، بی توجه هستیم ، در درس ریاضی ، فیزیک و یا ... ضعیف هستیم ؟ این تلقینات محیطی منفی ما باورهای محدود کننده ای برای ما ایجاد کرده است .

آیا ما همانند مهندس پرتجربه ای نیستیم که در اثر تلقینات محیطی هیپنوتیزم شده ایم و حالا قادر نیستیم که بسیاری از کارها را انجام دهیم ؟

تنها با هیپنوتیزم میتوانیم از این باورهای منفی دست بکشیم .

عدم تمرکز فکر وتشویش و حواس پرتی ، از مشکلاتی میباشند که مانع روند یادگیری میشوند. با استفاده از هیپنوتیزم و استفاده مکرر از خودهیپنوتیزم میتوانید تمرکز خودبخود که بهترین نوع تمرکز میباشد و در یادگیری نقش بسزایی دارد ، ایجاد کنید . به طوری که تنها به کاری که انجام میدهید تمرکز داشته باشید .

مهمترین دلایل لزوم استفاده از هیپنوتیزم برای کسانی که با مطالعه سروکار دارند عبارتند از :

1- بی علاقگی به درس ، کلاس و تحصیل را با هیپنوتیزم میتوان به علاقه تبدیل کرد .

2- نگرانی از جلسه امتحان و نگرانی در ارتباط با دیگران و صحبت کردن در کلاس و جمع ، مشکل دیگر قابل حل از طریق هیپنوتیزم میباشد .

3- تنبلی : هیپنوتیزم میتواند احساس انرژی در فرد ایجاد کند . این احساس انرژی نیروی لازم جهت انجام کارها را در فرد ایجاد میکند .

4- خستگی : هیپنوتیزم به دلیل اینکه خواب بسیار عمیق و نسبتا آرامی ایجاد میکند ، خستگی فرد در زمان کمتری برطرف میشود .

5- بیخوابی : فرد با هیپنوتیزم میتواند خود را در یک حالت آرامش قرار دهد و با شرطی سازی و تلقینات در کمتر از یک دقیقه در فرد ایجاد یک خواب بسیار عمیقی نماید و در ضمن بدون استفاده از دارو و اثرات جانبی آن در هر جایی قادر باشد که بخوابد .

خودهیپنوتیزم هم یک علم است و هم یک هنر ، بعنوان یک علم دارای اصول و قواعد دقیقی است که قابل فراگیری هستند و به عنوان هنر بایستی عملا با کار آموزی و تمرین فرا گرفته شود .


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت