دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 122 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » متافیزیک » مباحث عمومی متافیزیک » تمرین مدیتیشن

فرستنده : مژده صبا
دسته بندی : مباحث عمومی متافیزیک

تعداد بازدید  : 3435
امتیاز : 82

مشخصات
 

تمرین مدیتیشن


علم و هنر مديتيشن از هزاران سال پيش به اين طرف توسط عرفا تمرين شده است، پيشگويان، شفادهندگان، جادوگران، استاتيد يوگا آموزش‌هاي خود را با مديتيشن شروع کرده‌اند.

 

مديتيشن پايه و نقطه شروع همه کساني است که قصد پرورش نيروهاي دروني خود را دارند.

 

دليل اساسي انجام مديتيشن يادگيري کنترل ذهن مي‌باشد.

 

براي موفقيت در متافيزيک و علوم رواني شما بايستي کنترل ذهن خود را بدست گيريد.

 

ذهن تمايل دارد مانند يک بچه لوس رفتار کند، هر وقت و هر کاري که مي‌خواهد انجام دهد.

 

هنگامي که شما براي اولين بار تمرينات ذهني و مديتيشن را شروع مي‌کنيد، ذهن با برهم زدن تمرکز شما بوسيله تصاوير بيهوده و گفتگوهاي دروني بي‌پايان ياغيگري خواهد کرد.

 

در اوايل اين کار شما را پريشان و گيج مي‌کند و شما قادر نخواهيد بود به اهداف مطلوبتان برسيد. اما با تمرين مداوم شما توانائي کنترل ذهن خود را براي تمرکز تماميت وجودتان بر روي يک نقطه منفرد نوراني بدست خواهيد آورد.

 

تمرين روزانه مديتيشن به مرور زمان چند تغيير مهم را در شما بوجود مي‌آورد.

 

1) افزايش مقاومت در برابر استرس

2) بهبود سلامتي

3)پيشرفت استعدادهاي ذهني تا حد يک نابغه

 

مديتيشن با ورود به وضعيت يک خلسه ملايم و متوقف کردن احساساتي که از سرتاسر بدن مي‌آيند انجام مي‌شود.

 

با پيشرفت در انجام مديتيشن به تدريج افکار شما بسيار قدرتمند خواهند شد، همانند ذره بيني که با متمرکز کردن اشعه خورشيد باعث سوزاندن مي‌شود، متمرکز شدن امواج افکار شما نيز آنها را قوي و موثر خواهد کرد. شما به تدريج متوجه مي‌شويد که افکارتان شروع به تاثير گذاشتن بر روي خودتان و محيط اطرافتان خواند کرد و هر چه زمان مي‌گذرد ميزان اين تاثير گذاري نيز افزايش پيدا مي‌کند. بنابراين مراقب باشيد ! اين نيرو بسيار قدرتمند است و بايستي در جهات مثبت استفاده شود.

 

تمرين مديتيشن

اولين و ساده ترين وضعيت‌هاي نشستن؛ که با آنها سر و کار خواهيم داشت نشستن بر روي يک صندلي است. اما به چند نکته در نوع نشستن بايد توجه داشت:

 

الف ) رانها را  بايد در تطابق با طول صندلي نگاه داشت و از عقب تا جلوي صندلي کشيده شده باشد.

 

ب) ارتفاع صندلي به اندازه اي باشد که کف پاها بطور کامل در تماس با کف اطاق باشند.

 

ج) ترجيحا در ساختمان صندلي فلز بکار نرفته باشد.

 

د) در صورت امکان از صندلي دسته دار براي قراردادن دستها در روي آن استفاده شود.

 

ه) بهتر است محل نشستن داراي يک بالش نازک باشد، شما بايد روي اين صندلي کاملا راحت باشيد.

 

برخي از افراد ترجيح مي‌دهند از وضعيت نشسته ( بر روي زمين ) استفاده کنند. در اوايل کار بصورت خيلي ساده فقط چهار زانو بنشيند و پشت خود را به يک ديوار تکيه دهيد براي کشيدن و تنظيم کردن ستون فقرات مي‌توانيد دستها را بالاي سر خود برده و کاملا به طرف بالا بکشيد.

 

نکته بعدي پيدا کردن محلي براي انجام مديتيشن و تمرينات ديگر است بدون اينکه دچار حواس‌پرتي بشويد، هر محل ساکت و آرامي مي‌تواند براي اينکار استفاده شود.

 

اين مکان بايستي حتي الامکان عاري از سر و صدای تلویزیون، رادیو، ترافیک و گفتگوهای افراد دیگر باشد. فراموش نکنید که تلفن نیز باید قطع شود.

 

اگر شما نمی‌توانید یک محل ساکت و آرام پیدا کنید توصیه ما این است که از یک جفت قطعه کوچک که داخل گوشها قرار می‌گیرد استفاده نمائید. این وسیله معمولا برای جلوگیری از ورود آب به داخل گوش استفاده می‌شود، البته نوع مخصوص جلوگیری از ورود صدا نیز وجود دارد که بهتر است.

 

با این روش شما می‌توانید میزان شدت صدا را به 50% کاهش دهید چرا که 50% دیگر صوت از طریق جمجمه و انتقال استخوانی به گوش داخلی می‌رسد.

 

بعد از اینکه به اندازه کافی پیشرفت کردید می‌توانید در هر شرایطی مدیتیشن را انجام داده و به وضعیت مطلوب برسید.

 

در این حالت قدرت تمرکز تمرکز شما به اندازه ای خواهد بود که هیچ سر و صدایی مزاحم و حتی ناراحتی جسمانی نمی‌تواند باعث حواس‌پرتی شما شود.

 

چند نکته

 

در صورتی که به طرف شرق بنشینید رسیدن به وضعیت صحیح مدیتیشن کمی آسانتر خواهد بود.

 

بهتر است مدیتیشن روزانه در یک ساعت معین انجام شود. زمان مناسب صبح ها و یا قبل از وقت خواب می‌باشد. لباس راحت، گشاد و مناسب بپوشید، مثلا یک تی‌شرت گشاد و سفید رنگ انتخاب خوبی خواهد بود.

 

در صورتیکه می‌خواهید شبها قبل از خواب تمرینات خود را انجام دهید،  مراقب باشید پرخوری نکنید و یا حداقل فاصله صرف شام تا زمان انجام تمرینات چند ساعتی گذشته باشد.

 

در نهایت این موضوع کاملا به خود شما بستگی دارد که هر وقت مناسب‌ترین زمان برای انجام مدیتیشن می‌باشد. بهر حال آنچه که بیشتر اهمیت دارد کوشش و دوام در انجام کار می باشد.

 

تمرین

 

وضعیت نشسته بر روی صندلی و یا لوتوس ساده چشمان خود را بسته و توجه خود را به روی نقطه‌ای که در مرکز سر (فرق سر) قرار دارد متمرکز کنید. با ملایمت شروع به تکرار مانترای ام ( OM )نمائید. طریقه تلفظ صحیح به صورت :

 

 ا ا ا م م م م م م م م م م م م

 

و فشار اصلی بر روی حرف میم می‌باشد نفس عمیق می‌کشید و در طی یک بازدم عمیق این مانترا را ادا می‌کنید. تداوم تکرار مانترا را حفظ کرده، توجه‌اتان را بر فرق سر متمرکز کنید و در مقابل چشمتان جز سیاهی چیز دیگری نمی بینید. سعی کنید کلیه تصاویر ذهنی و افکار دیگر را متوقف کنید. هنگامی که یک فکر یا تصویر وارد مغزتان می‌شود حواستان را بیشتر بر روی مانترا متمرکز کنید. مدتی طول می‌کشید تا کنترل مناسب را بر روی ذهن خود بدست آورید ولی همین تمرینات ساده شما را در افزایش قدرت تمرکز یاری خواهند کرد و به نوبه خود یادگیری تمرینات پیشرفته تر را آسانتر می‌کنند. مدت تقریبی انجام این تمرین حدود 20 دقیقه می‌باشد.

 

 

چند نکته دیگر

 

مدت زمانی را که اختصاص به انجام دادن مدیتیشن می‌دهید، بستگی به تصمیم شما، راحتی و نیاز دارد. ممکن است در برخی از مواقع نیاز بیشتری به انجام دادن آن باشد و در برخی اوقات نیز انجام آن چندان مهم به نظر نرسد . فقط سعی کنید به احساس درونی خود گوش کنید، شما سرانجام آنچه را که باید انجام دهید را متوجه خواهید شد. اما منظور از گوش دادن به احساس درونی ( یا خود برتر)چیست؟


فرض کنید شما قصد انجام کاری را دارید و در این حالت اگر شادی و لذت و حالتی از انتظار را در وجود خود احساس می‌کنید این به معنی آن است که انجام آن کار برای شما درست است. از طرف دیگر اگر شما احساس خستگی، تحریک پذیری و تنبلی می‌کنید و یا شروع به آوردن عذر و بهانه برای اینکه چرا نباید آن کار را انجام دهید می‌نمائید ، در این حالت وجود برتر شما ( روح ) شاید می‌خواهد به شما بگوید که تا همینجا کافی است ! و فعلا دست نگهدار، اگر شما شروع به گوش دادن و عمل کردن به احساسات درونی خود نمائید بتدریج زمانی فرا خواهد رسید که زندگی شما با اشکالات کمتری مواجه خواهد شد و فرصتهای بیشتری در برابرتان قرار می‌گیرد.


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت