دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 106 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » علمی » دانستنیها » پولشویی چیست ؟

فرستنده : عباسعلی ایزدی مقدم
دسته بندی : دانستنیها

تعداد بازدید  : 17859
امتیاز : 112

مشخصات
 

پولشویی چیست ؟


پولشویی  چیست ؟

پولشویی عبارتست از تبدیل یا انتقال سرمایه با علم به اینکه آن سرمایه ناشی از ارتکاب یک جرم است به منظور مخفی نگهداشتن منشاء و ماهیت غیرقانونی سرمایه مذکور ، عمدتاً پولشویی جرم دومی محسوب می شود که برای اختفای درآمد  حاصل از جرم اول صورت می پذیرد . پولشویی یعنی هرگونه اقدام برای  مخفی کردن یا تغییر ظاهری هویت نامشروع درآمد حاصل از فعالیت های مجرمانه به گونه ای که وانمود شود این عواید از منابع قانونی سرچشمه  گرفته است .

جرم پولشویی عبارتست از : تحصیل ، تملک ، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت های غیرقانونی ، با علم به اینکه به طور مستقیم  یا غیر مستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد .

بطور کلی پولشویی فرایندی است که طی آن پول کثیف ، غیرقانونی و نامشروع در چرخه ای  از مبادلات گذارده  می شود به طوری که پس از خروج از چرخه ، قانونی و تمیز جلوه می نماید . به عبارت دیگر منبع  سرمایه های حاصله که از راههای غیرقانونی (قاچاق مواد مخدر و داروهای  روانگردان ، قاچاق انسان و اعضای بدن انسان ، دزدی ، رباخواری ، رشوه و فساد ، فرار از مالیات ، تروریسم) به دست آمده اند با استفاده از ترفند مبادلات و انتقالات پیاپی چنان مخفی نگاه داشته می شود که کاملاً قانونی به نظر می رسد . به عنوان مثال فردی که وجوه غیرقانونی و غیرمشروع در اختیار  دارد برای گم کردن و پنهان ساختن منشاء اصلی ارتکاب به جرم ، اقداماتی می کند از جمله تبدیل این  وجوه به سپرده های سرمایه گذاری به نام خود یا دیگران ، نگهداری در انواع حساب های خود نزد بانک ، صدور حواله به نام خود یا دیگران ، خرید اوراق مشارکت و سهام و اوراق بهادار و یا اموال منقول و غیرمنقول به نام خود و یا دیگران ، تبدیل تعهدات بانکی به  نحوی  که شناخت و تعقیب کیفری مرتکب جرم ، سخت و یا ناممکن می گردد . این اعمال و مصادیق آن را پولشویی می نامند . به موجب مقررات مبارزه با پولشویی ، بانک ها مکلفند برای جلوگیری از این رویه ناپسند و مقابله با آن تدابیر لازم را اتخاذ نمایند .

 ضرورت مبارزه با پولشویی در  مؤسسات مالی : یکی از عوامل عمده موفقیت برای مجرمین ، استفاده از منافع حاصل از جرم پولشویی از طریق بانک ها یا مؤسسات مالی است . لذا بانک ها و مؤسسات مالی نقش مهمی در  امر مبارزه با پولشویی دارند . محکومیت یک کشور به ویژه بانک ها و مؤسسات مالی آن به دلیل عدم رعایت ضوابط پذیرفته شده بین المللی در امر مبارزه با پولشویی ، آثار و تبعات سنگینی به لحاظ ریسک سوء شهرت به دنبال دارد .

 مشاغل در معرض  پولشویی (هر شغلی که  با پول نقد سروکار دارد) :

 • 1. سیستم بانکی : شامل بانک های عامل ، بانک های کارگزار ، بانک های برون مرزی
 • 2. بازار سهام و اوراق قرضه
 • 3. شرکت های بیمه (بیمه عمر)
 • 4. شرکت های ساختمانی
 • 5. صرافی ها
 • 6. عتیقه فروشی ها
 • 7. جواهر فروشی ها
 • 8. آژانس های مسافرتی
 • 9. شرکت های حمل و نقل
 • 10. بنگاه های اتومبیل
 • 11. دفاتر اسناد رسمی
 • 12. بنگاه های خیریه

 

یازده نشانه پولشویی : امروزه استفاده از فناوری های نوین برای مخفی کردن منشأ مال یکی از مصداق های بارز پولشویی است و برای آشنایی با این موضوع ، اصولی ترین روش ، تعریف این مفهوم می باشد .

1. پولشویی جرمی مضاعف است : یعنی برای بروز آن ، وجود مجموعه ای از اقدامهای اولیه که خود آنها نیز عنوان مجرمانه مستقلی داشته باشند الزامی است . هر چند جرایم مقدماتی به اندازه کافی مضر و غیرقابل اغماض هستند ولی جرم دوم یا همان پولشویی از جرایم مقدماتی نیز خطرناک تر و مضرتر است .

2. پولشویی جرمی با عنوانی جدید است : پولشویی مشمول هیچ یک از عناوین سابق نخواهد بود و باید برای مجازات آن یک عنوان جدید در ساختار کیفری ایجاد کرد .

3. مسائل خرد را شامل نمی شود : برخی تصور می کنند می توان جرایم خرد مثل ربا یا فروش اموال مسروقه را در لفافه پولشویی جای داد ولی پولشویی معنای وسیع تری دارد که باعث جدا شدن آن از جرایم دیگر می شود .

4. فراتر از شستشوی پول است : این جرم علاوه بر شستشوی پول شامل هر نوع مال کثیف از جمله نقود نیز می شود . مال ، لفظی عام است و شامل تمامی دارایی ها می شود .

5. جرمی مستمر است : پولشویی دارای یک فرآیند است که باید طی شود و بدون آن طی آن نمی توان عنوان مجرمانه مذکور را به این عمل نسبت داد .

6. ابعاد مختلفی دارد : علاوه بر بُعد قضایی ، ابعاد اقتصادی ، سیاسی و اخلاقی را نیز دربرمی گیرد .

7. جرمی سازمان یافته است : یعنی دستگیری یک نفر از سازمان نمی تواند پایان یک فعل مجرمانه تلقی شود زیرا در سازمان هایی از این قبیل وجود افراد مختلف و متعدد ، این امکان را فراهم می کند تا خروج یک نفر یا حتی دستگیری او ، تنها با جایگزین پست او ترمیم شود .

8. عدم لزوم نقل و انتقال : برای اینکه یک دارایی غیرمشروع که ناشی از یک عمل غیرمشروع اولیه است ، صحیح جلوه داده شود ، لازم نیست که حتماً از صافی مبادله یا نقل و انتقال استفاده شود ، آنچه مهم است سعی در مشروع جلوه دادن دارایی است .

9. عمل مخفی کردن ، مدنظر است : در این عمل آنچه مهم است مخفی کردن منشأ اموال ناشی از جرم است . این اختفای اموال از منشأ ، عنوان جداگانه ای دارد . برای مثال شخصی یک میلیون دلار درآمد از فروش مواد مخدر داشته است . آنچه مهم است مخفی کردن پول های ناشی از منشأ غیرقانونی و سعی در مشروع جلوه دادن آنهاست و حال اینکه او یک مجرم مواد مخدر است نیز به صورت جداگانه بررسی خواهد شد .

10. پیدا کردن مصداق برای پولشویی : برای اینکه یک عمل منطبق با مصداق شتشوی مال باشد لازم است که اولاً اصل آن مال مشکل داشته و غیرقانونی باشد . علاوه بر غیرقانونی بودن لازم است عمل شستشو به صورت سازمان یافته انجام شود به عبارت دیگر به طور اتفاقی یا بطور انفرادی دست به عمل پولشویی نزده باشد . مسأله سوم استفاده از وسایل مدرن امروزی (حاصل از فناوری های نوین) در عمل پولشویی است یعنی مجرمان از عواملی همچون بانکداری یا تجارت الکترونیک و غیره برای مشروع جلوه دادن اموال خود بهره مند می شوند .

11. این عمل در چند مرحله باید محقق شود : ابتدا منتقل شدن درآمدهای حاصل به شبکه مالی و رسمی به صورت سپرده گذاری ، حواله ، خریدهای کلان و غیره است . بدین ترتیب سرمایه های حاصله مشروع جلوه کرده و به اصطلاح شسته می شود . مرحله دوم تلاش برای مخفی کردن منشأ واقعی مال با استفاده از روش های مختلف از جمله جعل ، کلاهبرداری و ... است که مال را قانونی و مشروع جلوه می دهند . مطلب دیگر اینکه برای وقوع جرم پولشویی ابتدا وقوع جرم های اولیه ضروری و وقوع یکسری جرایم ثانویه نیز لازم است .

 

 اثرات نامطلوب پولشویی : عملیات  پولشویی  در سطح وسیع ، اثرات نامطلوب و زیان باری بر اقتصاد کشورها و جامعه جهانی بر جای می گذارد که از جمله این اثرات مخرب و زیان بار می توان به مواردی به شرح ذیل اشاره نمود :

 • 1. پولشویی موجب گسترش فعالیت های مجرمانه و زیرزمینی می شود و در نتیجه مجرمان و خلافکاران امکان ادامه حیات می یابند .
 • 2. فرار سرمایه از کشور جهت شستشو
 • 3. پولشویی بازارهای مالی را مختل می کند . معاملاتی که برای مقاصد پولشویی انجام می شوند تقاضا برای نقدینگی را افزایش می دهند ، نرخ بهره و ارز را بی ثبات می کنند و موجب رقابت غیرعادلانه و افزایش نرخ تورم در کشورهایی می شوند که مجرمان در آن فعالیت می کنند .
 • 4. انباشت ثروت و قدرت در دست مجرمان و گروه های بزهکار ، امنیت ملی و اقتصاد کشور را تهدید می کند .
 • 5. کاهش تمایل به سرمایه گذاری در فعالیت های مولّد
 • 6. تضعیف بخش خصوصی : پول شویان به منظور مخفی کردن و پوشش درآمدهای حاصل از فعالیت های غیرقانونی خود ، شرکت ها و مؤسسات مختلفی تشکیل می دهند و عواید حاصله را با وجوه قانونی ادغام و به این ترتیب محصولات و خدمات خود را با قیمتی کمتر از سطح قیمت بازار ارائه می کنند . این موضوع رقابت را برای شرکت های خصوصی مشکل می کند و موجب تضعیف بخش خصوصی می شود . هم چنین پولشویی موجب فاسد شدن ساختار حکومت و آسیب رسانی به اعتبار دولت ها و نهادهای اقتصادی کشورها می شود .

امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت