دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 170 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » تغذیه و سلامت » زنان » بلوغ در دختران

فرستنده : عباسعلی ایزدی مقدم
دسته بندی : زنان

تعداد بازدید  : 5042
امتیاز : 87

مشخصات
 

بلوغ در دختران


بلوغ در دختران :


سلامت دختران اهمیت زیادی دارد . چون آنان با گذشتن از دوران بلوغ ، ازدواج ، بارداری و زایمان را در پیش دارند . به همین دلیل « دختران امروز » را « مادران فردا » می دانند . در دامان مادران ، نسل آینده ی یک جامعه تربیت می شوند و پرورش می یابند . در دین مبین اسلام نیز به سلامت جسمی و تربیت دختران توجه فراوان شده است .

سن شروع بلوغ و تغییرات آن در دختران زودتر از پسران است . دختران از سن 8 تا 12 سالگی وارد این دوره می شوند . اگر علامت های بلوغ قبل از هشت سالگی شروع شود به آن « بلوغ زود رس » می گویند ولی اگر علامت های بلوغ تا پایان 16 سالگی در دختران به وجود نیاید به آن « بلوغ دیر رس » می گویند . در هر دو  حالت یعنی بلوغ زودرس و بلوغ دیررس باید به پزشک مراجعه شود . تغییرات جسمی دختران در دوره ی بلوغ شامل رشد پستان ها ، پیدایش موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل و خون ریزی قاعدگی است .

اولین علامت بلوغ در دختران ، رشد سریع و ناگهانی قد است . این جهش یا رشد ناگهانی ، دو سال بعد از جوانه زدن پستان ها و قبل از عادت ماهانه یا قاعدگی بوجود می آید . با شروع قاعدگی ، رشد استخوان ها کم می شود . به همین دلیل رشد قد کُند می شود . بیش ترین رشد قد در حدود سن 11 سالگی است .

رشد پستان ها در حدود سن نه و نیم سالگی شروع می شود و تا سن دوازده و نیم سالگی ادامه می یابد . در ابتدا ممکن است پستان ها دردناک و حساس باشند که مربوط به رشد و کامل شدن آنهاست . در پایان دوره ی بلوغ ، رشد پستان ها کامل می شود . در سن ده و نیم سالگی در ناحیه ی تناسلی ، مو رشد می کند . در ابتدا تعداد کمی از این موها رشد می کنند . ولی در پایان دوره ی بلوغ ، هم  تعداد آنها زیاد می شود و هم جنس آنها عوض شده و ضخیم می شود .

آخرین مرحله بلوغ ، پیدایش خون ریزی قاعدگی یا عادت ماهانه است . عادت ماهانه در سن 9 تا 16 سالگی ایجاد می شود . قاعدگی در بیشتر دختران در حدود سن 13 سالگی اتفاق می افتد . قاعدگی را رِگل ، عادت ماهانه ، حیض و پریود هم می نامند . قاعدگی های اولیه ممکن است نامنظم باشد ولی یکی تا دو سال بعد از اولین قاعدگی ، تنظیم می شود . طول مدت قاعدگی به طور طبیعی ، 3 تا 8 روز است . اگر غیر از این باشد باید به پزشک مراجعه کرد . به طور طبیعی از شروع هر قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی ، حدود 28 روز طول می کشد . ولی دوره های 21 روزه تا 35 روزه هم طبیعی است .

اگر قاعدگی ها منظم نباشد یا در  خون ریزی لخته های خون دیده شود یا خون ریزی خیلی کم باشد ، باید به پزشک مراجعه کرد . حدود 10 تا 14 روز قبل از عادت ماهانه ، علامت هایی در زنان دیده می شود ، از نظر جسمی افزایش وزن ، احساس سنگینی در شکم و بدن ، بزرگ شدن و دردناک شدن پستان ها ، سردرد ، حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ، بی اشتهایی ، تمایل به خوردن بعضی غذاها ، خستگی ، درد زیر دل و کمر درد ممکن است در قبل از قاعدگی دیده شود . این علامت ها در همه ی زنان مثل هم نیستند .

 از نظر روانی تغییر در خُلق و خوی ، احساس نگرانی ، افسردگی ، ناامیدی ، کم شدن تحمل و بی حوصلگی ممکن است در این زمان دیده شود . در این دوره باید توجه بیشتری به بهداشت فردی کرد . بهتر است برای حفظ سلامت ، از نوارهای بهداشتی یا پارچه های تمیز نخی استفاده کرد . عوض کردن به موقع این وسایل ، از بدبو شدن خون قاعدگی جلوگیری می کند . لباس های زیر را باید به طور مرتب عوض کرد . شست و شوی بدن با آب بعد از هر بار رفتن به دستشویی و حمام رفتن ، کمک زیادی به حفظ سلامت فرد در این دوران می کند.

علایم قبل از دوره ی قاعدگی نیازی به درمان ندارند و معمولاً با شروع قاعدگی از بین می روند . اما در صورت شدید بودن هر یک از آنها ، می توان به پزشک مراجعه کرد .

پیاده روی و ورزش های سبک ، دردهای قبل از قاعدگی و حالت های عصبی و افسردگی را کم می کند .

خون ریزی های دوران قاعدگی ممکن است دختران و زنان را دچار کم خونی کند . برای جلوگیری از کم خونی ، استفاده از غذاهایی که دارای آهن هستند ، لازم است .

غذاهای حاوی آهن عبارتند از :

گوشت ، جگر ، تخم مرغ ، عدس ، برگه زردآلو ، حبوب و سبزی هایی مثل اسفناج و جعفری .

بعضی رفتارها در دوره ی بلوغ بیشتر دیده می شود . رفتارهای تند ، پرخاشگری ، کم رویی ، گوشه گیری ، اعتماد به نفس پایین از جمله این رفتارها هستند . بنابراین باید به بهداشت روانی دختران نوجوان در این زمان توجه داشت . از آنجا که بدن دختران در این دوران در حال رشد و تغییر است ، تغذیه ی مناسب اهمیت زیادی دارد . البته باید بدانید تغذیه ی مناسب با پرخوری و زیاده روی در مصرف مواد غذایی فرق دارد . در این دوران لازم است از همه ی مواد غذایی مثل گوشت ، تخم مرغ ، لبنیات ، حبوب ، مواد قندی ، نشاسته ای ، چربی ها و ویتامین ها استفاده شود .

با گذشتن از این دوران

دختران آمادگی ازدواج پیدا می کنند

بنابراین برای ازدواج ، داشتن همه ی علامت های بلوغ لازم است .

 


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت