دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 213 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » تغذیه و سلامت » خواص میوه و سبزیجات » خواص درمانی گياهان دارويي

فرستنده : شاهرخ
دسته بندی : خواص میوه و سبزیجات

تعداد بازدید  : 48763
امتیاز : 124

مشخصات
 

خواص درمانی گياهان دارويي


ترنجبين يا ترانگبين ماده شيريني است كه از گياهي بنام خارشتر گرفته مي شود خار شتر گياهي است كه به حالت خودرو يافت مي شود كه در كوهپايه هاي تمام ايران وجود دارد ساقه هاي اين گياه خاردار سخت و سبز رنگ بوده و گلهاي آن كوچك و قرمز است با وجود اينكه خارشتر در همه جاي ايران مي رويد ولي در همه جا ترنجبين از آن بدست نمي آيد.

خواص درماني در ترنجبين ماده صمغي وجود دارد كه براي درمان سينه درد و سرقه مصرف مي شود. ترنجبين داراي خاصيت مليني است براي شيرين كردن دارو ها از ان استفاده مي شود و در ضمن براي بيماري هاي عفوني مشكوك نيز بكار مي رود.

    خواص درمانی گياهان دارويي - Bitrin.com


 

 خواص درماني پونه و پونه كوهي

پونه از خانواده نعناع است وبراي هضم غذا مفيد مي باشد جويدن نعناع و پونه براي بر طرف كردن سكسكه مفيد است و ضد تشنج و آرام كننده اعصاب است به درمان اسهال و بيماري هاي روده اي كمك مي كند همچنين حاوي مقدار زيادي ويتامين A , B , است.

خواص درماني : پونه كوهي از بهترين گياهان تقويت كننده بشمار مي رود مصرف پونه كوهي كار روده ها را منظم مي كند درد معده و بي اشتهايي را تسكين مي دهد و براي ناراحتي هاي كبدي بسيار موثر است دم كرده پونه براي اسهال اسهال خوني و اسهال هاي باسيلي و همچنين ناراحتي هاي عصبي اختلالات گوارشي مفيد و موثر است دم كرده پونه تقويت كننده خوبي است اگر گاهي پس از صورف غذا در معده احساس سنگيني نموديد و يا غذا را ترش كرديد و يا به كلي ناراحت شديد مي توانيد از اين دم كرده استفاده كنيد.

    خواص درمانی گياهان دارويي - Bitrin.com


 

 خواص درماني پنيرك

گياهي است كه به حالات خودرو در جنگلها و اراضي غير مزروع مي رويد و از ارتفاع آن تا شصت سانتي متر ميرسد. ريشه هاي آبدار و سفيد رنگي دارد و ساقه آن استوانه اي شكل وراست است. برگهاي آن بزرگ و داراي دم برگ است و گلهاي ان به رنگ گلي مايل به بنفش و داراي خصوص تيره است اين گلها پس از خشك شدن به رنگ آبي در مي آيند در كاشان به اين گياه مولجه مي گويند.

خواص درماني: پنيرك حاوي موسيلاژ( لعاب نباتي) و ويتامين هاي A , B , C است از برگ و گل اين گياه در طب استفاده مي شود پنيرك ضد سرفه و مرهم سينه است خاصيت مسهلي و نرم كننده دارد دم كرده آن براي كساني كه دچار يبوست و داراي معده و روده هاي تنبلي هستند توصيه مي شود.
جوشانده آن باري عفونتهاي مثانه و اسهال خوني و سرفه هاي شديد مفيد و موثر است. برگ و ريشه پنيرك را اگر به شكل ضماد در آوريد و روي دمل و يا كورك بگذاريد فورا سر باز مي كند چون خاصيت مسهلي دارد و براي ورم مجاري گوارش و ادرار مفيد است.

    خواص درمانی گياهان دارويي - Bitrin.com


 

خواص درماني پامچال

پامچال گياه زيبايي است كه بصورت علفي مي باشد و خودرو است برگهاي آن كركدار پرچين و بيضي شكل است و گلهاي آن افتاده و زرد رنگ است و در فصل بهار سبز مي شود ريشه آن محكم است و زماني كه تازه مي باشد بوي تندي از آن به مشام مي رسد گلهاي پامچال در ماههاي ارديبهشت تا تير ظاهر مي شود پامچال در كنار جاده ها و چمن ها و جاهايي كه علف مي رويد سبز مي شود.

خواص درماني: پامچال در طب به عنوان كرم كش و ضد تشنج استفاده مي شود و در بيماريهاي عصبي هيستري و تشنجات اطفال مصرف مي شود گلهاي پامچال داروي موثري براي برونشيت زكام هاي مغزي و سرفه هاي مزمن است و اگر كسي به گريپ مبتلا شود مي تواند از دم كرده گل پامچال استفاده كند زيرا با اثر بخشي سريع ان خيلي زود از اين ناراحتي خلاص مي شود همچنين اين دم كرده براي كساني كه مبتلا به سر دردهاي شديد و ميگرن و دل بهم خورده هستند مفيت است.
گل پامچال مقوي و تب بر است .ريشه پامچال را به مقدار 20 تا 30 گرم در يك ليتر آب بجوشانيد و براي درمان سياه سرفه سينه پهلو برونشيت و امراض مربوط به مجاري ادراري مصثرف كنيد براي درمان و معالجه ورم كوفتگي كه در اثر ضربه وارد مي شود و ايجاد خون مردگي در آن ناحيه مي كند ريشه پامچال را در يك ليتر آب بجوشانيد و بعد پارچه اي را در آن خيس كنيد و روي ورم بگذاريد و محل ضرب ديدگي را كمپرس كنيد.

    خواص درمانی گياهان دارويي - Bitrin.com


 

خواص درماني بلوط

درختي است جنگلي كه بيشتر در مناطق كوهستاني و همچنين نقاط گرمسيري مي رويد از برگ و پوست آن استفاده مي كنند از پيوند زدن با بلوط معمولي شاه بلوط به دست مي آيد كه از لحاظ ظاهري فرق با بلوط هاي معمولي ندارد اين درخت خيلي زود مورد حمله كرم ها قرار مي گيرد و ميوه آن شبيه بادام است و در بعضي مناطق از آرد آن نان درست مي كنند.
خواص درماني: براي درمان بواسير و واريس بسيار مفيد است زيرا داراي تانن است اگر ميوه بلوط را ساييده و به صورت پودر در آوريد و با مقداري كمي آب مخلوط كنيد براي درمان اسهال مفيد است و در درمان انواع ناراحتي ها مثل انژين و ورم لوزه احتقان پروستات و گرفتگي صدا موثر است هسته ان براي درمان بواسير و واريس مفيد مي باشد بلوط بسيار مقوي و نيرو بخش است.
بلوط هندي يا شاه بلوط در طب استفاده هاي زيادي دارد شاه بلوط هندي براي درمان سياتيك و دردهاي سياتيكي موثر و تسكين دهنده است پماد آن در بيماري هاي پوستي و ضد سرما زدگي بكار ميرود بلوط خيلي زود كرم مي زند وبراي جلوگيري از اين عارضه مي توانيد آن را در آب نمك بگذاريد.

    خواص درمانی گياهان دارويي - Bitrin.com


 

 خواص درماني بو مادران

گياهي خودرو مي باشد و در دشت ها و كنار جاده ها و مناطق كوهستاني بيشتر مي رويد گلهاي آن به رنگ سفيد است كه سر شاخه هاي آن به شكل چتر نمايان مي شود گلهاي آن مصرف طبي دارد.

خواص درماني: خواص اصلي اين گياه ضد تشنج قابض نيرو بخش تب بر و قاعده اور است بعضي افراد دم كرده آن را در موقع ناراحتي شكم و دل درد و اسهال استفاده مي كنند.
براي درمان زخم هاي چركي در پا و بو اسير چرك دار 30 تا 40 گرم بو مادران خشك را در يك ليتر آب به مدت ده دقيقه بجوشانيد سپس زخم را با آن شستشو دهيد و پانسمان كنيد همچنين پماد آن براي دردهاي رواتيسمي استفاده مي شود.

    خواص درمانی گياهان دارويي - Bitrin.com


 

 خواص درماني بد گياه

گياهي خودرو مي باشد كه بيشتر در مزارع و باغها مي رويد در مازندران به آن سگ واش مي گويند و زيرا سگها به حكم غريزه فطري هنگامي كه ثقل معده و يا روده پيدا بكنند اين گياه را با حرص و ولع زيادي مي خورند تا بيماري آنها برطرف شود ساقه هاي آن بلند و باريك و گره دار است و برگهاي آن دراز و سر تيز است گلهاي آن به شكل خوشه گندم مي باشد.

خواص درماني: جوشانده ده تا بيست گرم ريشه بيد گياه در يك ليتر آب و با اضافه كردن مقدراي شيرين بيان در معالجه حبس البول و شن كليه و مثانه مفيد مي باشد بايد توجه داشت كه اين گياه در ايران مصارف طبي ندارد و بيشتر از چوب آن به عنوان هيزم استفاده مي كنند.

 


 

خواص درماني بهار نارنج

در فصل بهار درختان نارنج شكوفه مي نشينند و گل سفيد و معطري مي دهند كه به آن بهار نارنج گويند.

خواص درماني: برگ و گل درخت نارنج اختلالات عصبي تپش قلب هيستري و حالت صرع و حمله تشنجات معدي انژين و انواع بي خوابي را تسكين مي دهد هضم غذا را آسان مي سازد و همچنين عرق آور و كرم كش مي باشد. پوست نارنج معده را تقويت مي كنند و اشتها را باز مي گرداند.
كساني كه دچار يبوست مي باشند بايد يك پوست نارنج تازه را بجوشنانند و اولين آن آ« را بريزند زيرا بسيار تلخ مي باشد سپس دوباره مقداري آب اضافه كنند و بيست دقيقه بجوشانند آ«گاه آن را از آب درآورند و خشك كنند و آن را صبح ناشتا ميل نمايند. بلافاصله به تخليه مدفوع كمك مي كند.و يبوست را بر طرف مي سازد.
از شكوفه درخت نارنج عرقي مي گيرند كه به عرق بهار نارنج معروف است و خاصيت آن اين است كه اعصاب را آرامش مي بخشد و براي معالحه سر درد مفيد و موثر است.

    خواص درمانی گياهان دارويي - Bitrin.com


 

خواص درماني باد آورد

اصل اين گياه در هندوستان بوده است و از آنجا به ساير نقاط پراكنده شده است و به صورت خودرو مي رويد داراي ريشه كوچك و ساقه اي راست و برگهايي بزرگ و به رنگ سبز روشن مي باشد كه انتهاي آنها يك خار نوك تيز دارد گلهاي آن به شكل يك تخم مرغ خاردار است و رنگ آنها زرد مي باشد و بوي نامطبوعي دارد كه پس از خشك شدن آن بو از بين مي رود.

خواص درماني: باد آورد مقوي , تصفيه كننده خود و عرق آور, برطرف كننده عفونت هاي كبد و كليه و معده است. دم كرده آن براي عفونت هاي سينه پهلو و انواع تب ها مفيد مي باشد. باد آورد براي رفع ويار خانم ها مناسب است و همچنين داراي خواص ضد سرطان مي باشد.

 


 

خواص درماني برگ بو

درخت آن هميشه سبز است و پوست آن خاكستري تيره و چوب آن خيلي سخت مي باشد و داراي شاخه هاي انعطاف پذير است در فارسي آن را درخت غار و باهشتان ناميده اند و داراي خواص گياه درماني زيادي مي باشد.
خواص درماني: برگ بو در مورد گريپ و يا عفونت روده اي ضد عفوني كننده خوبي است. براي درمان برونشيت مزمن مورد استفاده قرار مي گيرد و براي جلوگيري از تخمير غذا در معده مفيد است دم كرده آن هضم غذا را آسام مي سازد و گاز و نفخ معده را خارج مي كند همچنين نوشيدن دو تا سه فنجان از شربت برگ بو قبل از غذا براي درمان بي اشتهايي مفيد است.

 


 

خواص درماني بابونه

گياهي است كوچك و پر پشت كه در چمن زارها و زمينهاي غير زراعتي و نقاط ديگر مي رويد برگهاي آن جوچك و متناوب و نا منظم و پوشيده از كرك مي باشد و گلهاي آن را بايد در سايه خشك كرد تا خواص آن را ازبين نرود.

خواص درماني: بابونه گياهي مقوي نيرو بخش تب بر كرم كش ضد درد و تشنج است و به همين دليلد دم كرده آن در بيماريهاي معده و سو هضم بسيار مصرف مي گردد و به آن كليد معده مي گويند.
بابونه گياهي است با اثر تسكين دهنده و منظم كننده فعاليت جهاز هاضمه و همچنين براي رفع و تسكين دردهاي دندان و دردهاي موضعي موثر و مفيد است. ضماد گل بابونه را براي دردهاي سياتيكي كمر درد و سر درد و ميگرن به كار مي برند دم كرده ده تا بيست گرم گل بابونه در يك ليتر آن براي كساني كه دچار كندي عمل روده ها يبوست سو هضم عفونتهاي دردناك و يا اختلال در قاعدگي شده اند مفيد است. روغن بابونه براي تسكين دردهاي رماتيسم و دردهاي عصبي مورد استفاده قرار مي گيرد طريقه استفاده از روغن بابونه با اين ترتيب است كه هنگامي كه درد شروع مي شود با آن دست خود را آغشته كنيد و مجكم محل درد را مالش دهيد فورا درد ساكت مي شود همچنين دم كرده گل بابونه به شكل كمپرس براي شستشوي چشم استعمال مي شود.

   خواص درمانی گياهان دارويي - Bitrin.com


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت