دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 92 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » علمی » دانستنیها » افكار منفي رو دور بريزيم

فرستنده : شاهرخ
دسته بندی : دانستنیها

تعداد بازدید  : 3211
امتیاز : 83

مشخصات
 

افكار منفي رو دور بريزيم


افكار منفي رو دور بريزيم - Bitrin.com

 

مثبت انديشي به ما كمك مي كند كه بتوانيم تغييرات مفيدي در رفتار،

 گفتار، كار و زندگي خود ايجاد كنيم

 

چيزي كه نحوه زندگي انسانها را مشخص مي‌كند، تفسير و نوع ديدشان نسبت به  وقايع بيروني است نه خود آن وقايع.

سرمنشأ مثبت انديشي از باورهاي ما مي‌آيد. باورها و اعتقادات هر فرد و نوع برداشتش از زندگي و وقايع آن است كه او را به سمت و سوي خوشبختي و يا بدبختي مي‌برد. هر اتفاقي كه در زندگي ما پيش مي‌آيد از نظر ما يا خوشايند است يا ناخوشايند.پس هرامري مي‌تواند باعث خوشحالي و خوشبختي ما و يا باعث ناكامي‌و ناراحتي ما شود.

مثبت انديشي به ما كمك مي‌كند كه بتوانيم تغييرات مفيدي در رفتار، گفتار، كار و زندگي خود ايجاد كنيم .

كلمات نيز تأثير بسياري بر افكار و احساسات ما مي‌گذارند. كلمات مي‌تواند ما را بسيار هيجان زده، متأثر يا خوشحال كند. پس دقت كنيد كلماتتان را در جهت مثبت و زيبا كردن افكار و احساساتتان به كار ببريد.  

به كاربردن واژه ها و عبارات تأكيدي مثبت در زيباتر شدن افكار و اعمال ما و بهبود كيفيت زندگيمان تأثير بسيار زيادي دارد و باعث ايجاد شور و شوق در زندگي مي‌شود. مثل اين جمله: «من شايسته موفقيت هستم و هميشه به اهدافم مي‌رسم.»

هيچگاه مشكلات و سختيهاي زندگيتان را لعنت و نفرين نكنيد. اين فكر كه دنيا سرشار از مشكل است را دور بريزيد و در عوض هرگاه موقعيت نامطلوب يا مسئله ناخوشايندي در زندگيتان پيش آمد، به دنبال راههاي مثبت و طلايي براي حل آن مسائل باشيد. به كار بردن اين روش باعث ايجاد رضايت در شما و حل شدن مسائل زندگيتان به گونه اي مثبت و خوب مي‌شود.

نحوه اظهار نظر كردن در مورد ديگران و كارهايشان نيز بسيار مهم است. سعي كنيد سريع و منفي در مورد چيزي اظهار نظر نكنيد. ابتدا در مورد آن فكر كنيد بعد نظر خود را از جنبه مثبت مطرح كنيد تا تأثير بيشتري بر مخاطبتان داشته باشد.

در اطراف همگي ما افراد منفي بافي هستند كه با افكار و گفتار منفي شان سعي دارند، باعث تضعيف روحيه ما شوند. سعي كنيد تا حد امكان با چنين افرادي همنشين نشويد.

بسياري از مردم افكار منفي را در زندگيشان مد نظر قرار داده و به آنها بها مي‌دهند.حتي در صحبتهايشان با يكديگر مدام از سختيهاي كارشان، كم خوابيهاي شبانه، نداشتن استراحت گله مي‌كنند و همين امر تأثير منفي بر فكر آنها گذاشته و باعث خستگي و نااميدي شان مي‌شود.

مطمئن باشيد كه اطرافيانتان هيچ علاقه اي به شنيدن سخنان منفي شما ندارند.سعي كنيد در مورد جنبه هاي مثبت زندگي و كارتان براي ديگران صحبت كنيد.زيرا شنيدن آنها مي‌تواند براي ديگران هم جالب باشد.

به نظر شما بهتر نيست كه ما به جاي اينكه فقط به مشكلات، بي عدالتي ها، گراني و تورم، بي پولي، بيكاري و هزاران فكر منفي ديگر تمركز كنيم، به اينكه در زندگيمان بسياري از اوقات كارها درست و خوب پيش مي‌روند فكر كنيم و از اين موضوع شگفت زده شويم و به جاي گله و شكايت از زندگي و كار، هر جا كه هستيم از وفور نعمت و ثروت و خوش اقبالي صحبت كنيم؟

ممكن است شما در آخرين سفرتان از اينكه هواپيما چند ساعت تأخير داشته و مجبور شده ايد چند ساعت از وقتتان را در فرودگاه بگذرانيد، بسيار ناراحت و معترض باشيد و تا چند روز از تأخير پرواز و خستگي مفرط خود به خاطر معطلي در فرودگاه، با ناراحتي و دلخوري براي دوستان و همكارانتان تعريف كنيد. ولي آيا تا به حال از پروازهاي خوب، راحت، به موقع و به سلامت خود بسيار خوشحال شده ايد و آيا آنها را بارها براي دوستانتان تعريف كرده ايد؟

وقتي از شما مي‌پرسند آيا امروز روز خوبي داشته ايد، چه جوابي مي‌دهيد؟ آيا جواب مي‌دهيد: «روز بسيار سخت و طاقت فرسايي بود.» يا مي‌گوييد: «روز خوبي داشتم. خدا را شكر همه چيز بر وفق مراد بود.»

اگر به تمام لحظات زندگيمان فكر كرده و آنها را مروركنيم،مي‌بينيم كه در طول زندگي لحظات خوشايند و لذت بخش زيادي براي ما رخ داده است.پس چرا به جاي فكر كردن به لحظات شاد و زيباي زندگيمان به لحظات سخت فكر كنيم؟

فراموش نكنيد كه افكار منفي مي‌تواند يك روز سفيد را خاكستري نشان دهد و افكار مثبت حتي يك روز خاكستري را زيبا و سفيد مي‌كند.

به طوركلي مثبت انديشي و افكار منفي هر دو به صورت مسري از فردي به فرد ديگر سرايت مي‌كند. شما مي‌بايست سعي كنيد به جاي اينكه اجازه دهيد افكار منفي ديگران بر شما تأثير بگذارد و روحيه شما را تضعيف كند، با گفتار مثبت خودتان انديشه ها و افكار مثبت را به ديگران منتقل كنيد و به آنها بياموزيد كه افكار منفي شان را كنار گذاشته و انديشه هاي مثبت را جايگزينش كنند. با اين كار شما مي‌توانيد هم به اطرافيان خود كمك كرده و هم روحيه مثبت انديشي خود را تقويت كنيد.

هرگاه حادثه ناراحت كننده اي در زندگيتان پيش آمد، به جاي اينكه مأيوس و نگران شويد، آن را به فال نيك گرفته و به اين فكر كنيد كه قطعا" راه ديگري براي سعادت و خوشبختي شما گشوده شده و مي‌بايست آن راه را بيابيد.

سعدي در بيت زير به زيبايي اين موضوع را بيان مي‌كند:

«خدا گر به حكمت ببندد دري

به رحمت گشايد در ديگري»

به فرض اگر شما شغلتان را از دست داده ايد، پيشنهاد مي‌كنم به جاي تأسف و ناراحتي، خوشحال باشيد زيرا اين مسئله پيام مثبتي براي شما دارد. از دست دادن شغلتان بدين معناست كه شما بايد وارد كار جديد و بهتري شويد و فراموش نكنيد كه در هر امري حتي به ظاهر ناراحت كننده، جايي براي  خوشحالي و موفقيت وجود دارد.

نوع نگرش و تفكرات هر انساني نشاندهنده شخصيت، اعتقاد و باورهاي او مي‌باشد و ناشي از نحوه توجيه و تفسير تجربياتش است.

خوش بيني نيز مي‌بايست عاقلانه باشد . نبايد خوش بيني را با اعتماد كوركورانه به هر كسي يا چيزي اشتباه بگيريم. مثلا" در سرمايه گذاري در هر نوع فعاليتي بهتر است هم خوش باشيم و هم در كنار آن با نگاهي نقادانه و دقيق جلو برويم. نظر نقادانه به شما كمك مي‌كند كه جلوي هدر رفتن سرمايه تان را بگيريد و دقيق ترو بهتر تصميم بگيريد. اگر قرار است در كاري سرمايه گذاري كنيد بهتر است، 70% با ديد خوشبينانه و 30% با ديد نقادانه جلو برويد و در مورد آن كار تفكر و بررسي كرده و سپس تصميم گرفته و اقدام كنيد.

 


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت