دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 202 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » تغذیه و سلامت » مقالات پزشکی » كمتر از 6 ساعت خواب مرگ آور است

فرستنده : سالومه مرزي
دسته بندی : مقالات پزشکی

تعداد بازدید  : 2577
امتیاز : 95

مشخصات
 

كمتر از 6 ساعت خواب مرگ آور است


تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد افرادی که کم‌تر از 6 ساعت در طول شبانه روز می‌خوابند با احتمال بیش‌تری دچار مرگ زودرس می شوند.
محققان سعی کردند با انجام تحقیقاتی رابطه بین کم خوابیدن و مرگ زودرس را بررسی کنند.آن‌ها متوجه شدند افرادی که در طول شبانه روز کم‌تر از 6 ساعت می‌خوابند با احتمال 12 درصد بیش‌تر قبل از سن 65 سالگی جان خود را از دست می‌دهند.
این تیم که از دانشگاه‌های وارویک و مرکز پزشکی دانشگاه فدریکو در نپال بودند 16 مطالعه مختلف را که در مجموع روی 1.2 میلیون نفر انجام شده بود بررسی کردند.
این بررسی نشان داد کمبود خواب ارتباط زیادی با بیماری‌های قلبی ، فشار خون بالا ، دیابت نوع دوم و کلسترول بالا دارد.
البته محققان هم چنین متوجه شدند که بیش از حد خوابیدن نیز نقش مهمی در مرگ زودرس دارد.
در تحقیقاتی که در نشریه خواب به چاپ رسیده است دانشمندان متوجه شدند افرادی که بیش از 9 ساعت در روز می‌خوابند با احتمال 30 درصد بیش‌تر دچار مرگ زودرس می‌شوند.
این در حالی است که چندی پیش مطلبی در همین نشریه به چاپ رسیده بود که ادعا می‌کرد افرادی که بیش از 10 ساعت در روز می‌خوابند شانس زندگی کردن تا 100 سالگی را افزایش می دهند و به این ترتیب بین یافته‌های دانشمندان تضاد به وجود می‌آید.
به هر حال محققان این یافته‌ را به چالش کشیده اند و ادعا می‌کنند که خواب طولانی نشانه ای از بیماری‌هایی مانند افسردگی و کاهش تحرک بدنی است.بعضی از سرطان‌ها هم ممکن است به دلیل خواب زیاد بروز پیدا کند.
پروفسور فرانسسکو کاپوسیو مدیر برنامه جامعه ، سلامت و خواب از دانشگاه وارویک در این باره گفت : خواب کوتاه و هم چنین خواب بلند ، هر دو می‌توانند نشانه ای از بیماری باشند.
جامعه مدرن امروزی سبب شده است که میانگین خواب در بین مردم کاهش پیدا کند و این الگو در بین کارمندانی که به صورت تمام وقت کار می‌کنند بیش‌تر به چشم می‌خورد که مهم‌ترین دلیل آن نیز فشار کاری و داشتن چند شیفت کاری متفاوت است.


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت