بیترین - Bitrin
مطالب جالب - مطالب علمی - ترفند کامپیوتر - ترفند موبایل - مطالب مذهبی - مطالب اجتماعی - آموزش آشپزی - طالع بینی - شعر و ادبیات - تصاویر و عکس های جالب - مطالب طنز - داستان کوتاه

آگهی

دانلود نمونه سوالات پیام نور

 اینجا هستید : بخش مطالب » علمی » دانستنیها » حقیقتی باور نکردنی درمورد نامه چارلی چاپلین به دخترش که نمی توانید باور کنید!!


فرستنده : yasna
دسته بندی : دانستنیها

تعداد بازدید  : 6239
امتیاز : 86

مشخصات
 

حقیقتی باور نکردنی درمورد نامه چارلی چاپلین به دخترش که نمی توانید باور کنید!!


حقیقتی باور نکردنی درمورد نامه چارلی چاپلین به دخترش که نمی توانید باور کنید!! - Bitrin.com

کمتر کسی پیدا می‌شود که نامه تاریخی چارلی چاپلین به دخترش را نخوانده باشد. نامه ای که در کشور ما سی سال دست به دست می‌چرخد ...

کمتر کسی پیدا می‌شود که نامه تاریخی چارلی چاپلین به دخترش را نخوانده باشد. نامه ای که در کشور ما سی سال دست به دست می‌چرخد . در مراسم رسمی‌و نیمه رسمی‌بارها از پشت میکروفن خوانده شد و مردم کوچه و بازار با هر بار خواندن آن به یاد لبخند غمگین چاپلین افتادند که جهانی از معنا در خود داشت . اگر بعد از این همه سال به شما بگویند این نامه جعلی است چه می‌گویید ؟؟! لابد عصبانی می‌شوید و از سادگی خود خنده تان می‌گیرد . حالا اگر بگویند نویسنده واقعی این نامه سی سال است که فریاد می‌زند این نامه را من نوشتم نه چاپلین و کسی باور نمی‌کند چه حالی بهتان دست می‌دهد ؟ فکر می‌کنید واقعیت دارد ؟ خیلی ها مثل شما سی سال است که به فرج ا... صبا نویسنده واقعی این نامه همین را می‌گویند : واقعیت ندارد این نامه واقعی است!!
فرج ا... صبا نویسنده و روزنامه نگار کهنه کاری است. او سالها در عرصه مطبوعات فعالیت داشته و امروز دیگر از پیشکسوتان این عرصه به شمار می‌آید.

 

ماجرا برمی‌گردد به یک روز غروب در تحریریه مجله روشنفکر.

فرج ا... صبا اینطور می‌گوید : " سی و چند سال پیش در مجله روشنفکر تصمیم گرفتیم به تقلید فرنگی ها ما هم ستونی راه بیندازیم که در آن نوشته های فانتزی به چاپ برسد . به هر حال می‌خواستیم طبع آزمایی کنیم . این شد که در ستونی ، هر هفته ، نامه هایی فانتزی به چاپ میرسید . آن بالا هم سرکلیشه فانتزی تکلیف همه چیز را روشن میکرد . بعد از گذشت یک سال دیدم مطالب ستون تکراری شده . یک روز غروب به بچه ها گفتم مطالب چرا اینقدر تکراری اند ؟

گفتند : اگر زرنگی خودت بنویس ! خب ، ما هم سردبیر بودیم . به رگ غیرتمان برخورد و قبول کردیم . رفتم توی اتاق سردبیری و حیران و معطل مانده بودم چه بنویسم که ناگهان چشمم افتاد به مجله ای که روی میزم بود و در آن عکس چارلی چاپلین و دخترش چاپ شده بود . همان جا در دم در اتاق را بستم و نامه ای از قول چاپلین به دخترش نوشتم . از آن طرف صفحه بند هم مدام فشار می‌آورد که زود باش باید صفحه ها را ببندیم . آخر سر هم این عجله کار دستش داد و کلمه "فانتزی" از بالای ستون افتاد . همین شد باعث گرفتاری من طی این همه سال . "

بعد از چاپ این نامه است که مصیبت شروع میشه :" آن را نوار کردند، در مراسم مختلف دکلمه اش میکردند ، در رادیو و تلویزیون صد بار آن را خواندند ، جلوی دانشگاه آن را میفروختند ، هر چقدر که ما فریاد کشیدیم آقا جان این نامه را چاپلین ننوشته کسی گوش نکرد . بدتر آنکه به زبان ترکی استانبولی ، آلمانی و انگلیسی هم منتشر شد.
حتی در چند جلسه که خودم نیز حضور داشتم باز این نامه را خواندند و وقتی گفتم این نامه جعلی است و زاییده تخیل من ، ریشخندم کردند که چه میگویی ؟ ما نسخه انگلیسی اش را هم دیده ایم !!! 

بهرحال فرج الله صبا چوب خلاقیتش را می‌خورد. چرا که این نامه آنقدر صمیمی‌و واقعی نوشته شده که حتی یک لحظه هم به فکر کسی نرسیده که ممکن است دروغین باشد.
دروغین؟ اسم این کار را نمی‌شود جعل نامه گذاشت. مخصوصا آنکه نویسنده خودش هم تابحال صدهزار بار این موضوع را گوشزد کرده است. اما نکته مهم آنست که همه از چارلی چاپلین جز این توقع ندارد یعنی همه آن شخصیت دوست داشتنی را به همین شکل و همین کلام باور دارند . ارد بزرگ متفکر و فیلسوف برجسته می‌گوید : "در پشت هر سرفرازی بزرگی ، نگاه و سخن مهر آمیز و دلگرم کننده ی نهفته است."  در درون نامه فرج الله صبا سخنان مهر آمیز و صمیمیت فراوانی دیده می‌شود و از این روست که تا به حال کسی بر سندیّت آن شک نکرده است با هم یک بار دیگر متن نامه را می‌خوانیم :  

جرالدین دخترم ، اکنون تو کجا هستی ؟ در پاریس روی صحنه تئاتر ؟ این را میدانم . فقط باید به تو بگویم که در نقش ستاره باش و بدرخش . اما اگر فریاد تحسین آمیز تماشاگران و عطر گل هایی که برایت فرستاده اند به تو فرصت داد ، بنشین و نامه ام را بخوان . من پدر تو هستم . امروز نوبت توست که صدای کف زدن های تماشاگران گاهی تو را به آسمانها ببرد. به آسمان برو اما گاهی هم به روی زمین بیا و زندگی مردم را تماشا کن . زندگی آنان که با شکم گرسنه و در حالی که پاهایشان از بینوایی میلرزد ، هنرنمایی میکنند . من خود یکی از آنها بوده ام . جرالدین دخترم ، تو مرا درست نمی‌شناسی . در آن شبهای بس دور ، با تو قصه ها گفتم . آن داستان هم شنیدنی است . داستان آن دلقک گرسنه که در پست ترین صحنه های لندن آواز می‌خواند و صدقه میگیرد ، داستان من است . من طعم گرسنگی را چشیده ام ، من درد نابسامانی را کشیده ام و از اینها بالاتر ، من رنج حقارت آن دلقک دوره گرد را که اقیانوسی از غرور در دلش موج میزند و سکه صدقه آن رهگذر غرورش را خرد نمیکند ، چشیده ام. با این همه زنده ام و از زندگان هستم . جرالدین دخترم ، دنیایی که تو در آن زندگی میکنی ، دنیای هنرپیشگی و موسیقی است.
نیمه شب آن هنگام که از تالار پرشکوه تئاتر شانزلیزه بیرون می‌آیی ، آن ستایشگران ثروتمند را فراموش کن . حال آن راننده تاکسی که تو را به منزل میرساند ، بپرس . حال زنش را بپرس . به نماینده ام در پاریس دستور داده ام فقط وجه این نوع خرج های تو را بدون چون و چرا بپردازد اما برای خرج های دیگرت باید صورتحساب آن را بفرستی .

دخترم جرالدین ، گاه و بی گاه با مترو و اتوبوس شهر را بگرد و به مردم نگاه کن و با فقرا همدردی کن . هنر قبل از آنکه دو بال به انسان بدهد ، دو پای او را میشکند . وقتی به این مرحله رسیدی که خود را برتر از تماشاگران خویش بدانی ، همان لحظه تئاتر را ترک کن . حرف بسیار برای تو دارم ولی به وقت دیگر می‌گذارم و با این آخرین پیام ، نامه را پایان میبخشم . انسان باش ، پاکدل و یکدل . زیرا گرسنه بودن ، صدقه گرفتن و در فقر مردن بارها قابل تحمل تر از پست بودن و بی عاطفه بودن است.

پدر تو ، چارلی چاپلین


Untitled 2
امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

مطالب مرتبط
  چهل کاری که خانوما نمی تونن انجامش بدن ! (طنز)
  بیوگرافی و زندگی نامه نادر شاه افشار
  ساختن بوت برای ویندوز XP وقتی با CD بوت نمی شود
  بیوگرافی و زندگی نامه یوهان کپلر
  فکر می کنید در سال2007 چه چیزی برای کاربران اینترنت از همه مهمتر بود؟
  بیوگرافی و زندگی نامه احمد شاه مسعود
  بیوگرافی و زندگی نامه ژول ورن
  گر نمی دیدم تو را ( شعر )
  چرا دعاهای ما مستجاب نمی شود؟
  بیوگرافی و زندگی نامه مهدي اخوان ثالث م.اميد
  عکس هایی منتشر نشده از چارلی چاپلین !
  بیوگرافی و زندگی نامه نیکلاس گریمشاو
  بیوگرافی و زندگی نامه خواجه عبدالله انصاری
  با متولد کدام ماه ازدواج کنید خوشبخت میشوید ؟
  زندگي نامه سهراب سپهري
  خطاي ديد باور نكردني
  با ایرانسل رایگان چت کنید !
  آبشان از یک جوی نمی رود
  چرا مارمولک ها از سقف نمی افتند؟
  امیالتان را رها کنید تا خوشبخت شوید
  بیوگرافی و زندگی نامه شهاب الدین سهروردی
  شادی سراغ کسی نمی یاد!
  40 کار که خانوم ها هرگز نمی توانند انجام دهند
  جملات كوتاه چارلی چاپلین - جملات عارفانه و فلسفي چارلی چاپلین -
  ما چه قدر زود باور هستیم
  بیوگرافی و زندگی نامه مولانا جلال الدين محمد بلخي - مولوی
  سخنان افراد مشهور درمورد مردان
  بیوگرافی و زندگی نامه هنری برگسون
  عـــشـــق هـرگـز نمی میرد ! ...
  بیوگرافی و زندگی نامه ابوالفتح عبدالرحمان منصور خازني
  خداوند متعال کبریتی هم برای جهنم نمی زند !
  خنده دار ترین وصیت نامه جهان !!!!!!!!
  قدرت عجیب و باور نکردنی عشق!! + عکس
  چرا چیزهایی که در مقابل چشمانمان است را نمی بینیم؟
  صبر کنید تا من تفی به دستم بکنم
  عشق نمی پرسه اهل کجایی،
  همسرتان را بابت آنچه می گوید تمجید کنید !
  بیوگرافی و زندگی نامه میخائیل گورباچف
  وصیت نامه کوتاه و بسیارزیبا
  یک ترفند که میتونید با کمک ان اسم فایل ها را نامرئی کنید
  زندگي نامه فروغ فرخ زاد
  بیوگرافی و زندگی نامه نیلز هنریک دیوید بوهر
  بیوگرافی و زندگی نامه ارنست رادرفورد
  زندگی نامه استاد شهـریار
  نکته جالب و خواندنی درمورد آنجلینا جولی!
  مادر 50 ساله ای که با جراحی پلاستیک شبیه دخترش شد!
  نكته اي باور نكردني راجع به زوج ها
  وصيت نامه امام علي (ع)
  کوهنورد و باور و ایمان به خدا
  بیوگرافی و زندگی نامه احمد بن عمر بن علي النظامي العروضي السمرقندي
 
دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 230 نفر

آگهیطالع بینی | فروشگاه خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت   کلمه رمز
نام کاربری