بیترین - Bitrin
مطالب جالب - مطالب علمی - ترفند کامپیوتر - ترفند موبایل - مطالب مذهبی - مطالب اجتماعی - آموزش آشپزی - طالع بینی - شعر و ادبیات - تصاویر و عکس های جالب - مطالب طنز - داستان کوتاه

آگهی

دانلود نمونه سوالات پیام نور

 اینجا هستید : بخش مطالب » علمی » دانستنیها » حقیقتی باور نکردنی درمورد نامه چارلی چاپلین به دخترش که نمی توانید باور کنید!!


فرستنده : yasna
دسته بندی : دانستنیها

تعداد بازدید  : 6274
امتیاز : 89

مشخصات
 

حقیقتی باور نکردنی درمورد نامه چارلی چاپلین به دخترش که نمی توانید باور کنید!!


حقیقتی باور نکردنی درمورد نامه چارلی چاپلین به دخترش که نمی توانید باور کنید!! - Bitrin.com

کمتر کسی پیدا می‌شود که نامه تاریخی چارلی چاپلین به دخترش را نخوانده باشد. نامه ای که در کشور ما سی سال دست به دست می‌چرخد ...

کمتر کسی پیدا می‌شود که نامه تاریخی چارلی چاپلین به دخترش را نخوانده باشد. نامه ای که در کشور ما سی سال دست به دست می‌چرخد . در مراسم رسمی‌و نیمه رسمی‌بارها از پشت میکروفن خوانده شد و مردم کوچه و بازار با هر بار خواندن آن به یاد لبخند غمگین چاپلین افتادند که جهانی از معنا در خود داشت . اگر بعد از این همه سال به شما بگویند این نامه جعلی است چه می‌گویید ؟؟! لابد عصبانی می‌شوید و از سادگی خود خنده تان می‌گیرد . حالا اگر بگویند نویسنده واقعی این نامه سی سال است که فریاد می‌زند این نامه را من نوشتم نه چاپلین و کسی باور نمی‌کند چه حالی بهتان دست می‌دهد ؟ فکر می‌کنید واقعیت دارد ؟ خیلی ها مثل شما سی سال است که به فرج ا... صبا نویسنده واقعی این نامه همین را می‌گویند : واقعیت ندارد این نامه واقعی است!!
فرج ا... صبا نویسنده و روزنامه نگار کهنه کاری است. او سالها در عرصه مطبوعات فعالیت داشته و امروز دیگر از پیشکسوتان این عرصه به شمار می‌آید.

 

ماجرا برمی‌گردد به یک روز غروب در تحریریه مجله روشنفکر.

فرج ا... صبا اینطور می‌گوید : " سی و چند سال پیش در مجله روشنفکر تصمیم گرفتیم به تقلید فرنگی ها ما هم ستونی راه بیندازیم که در آن نوشته های فانتزی به چاپ برسد . به هر حال می‌خواستیم طبع آزمایی کنیم . این شد که در ستونی ، هر هفته ، نامه هایی فانتزی به چاپ میرسید . آن بالا هم سرکلیشه فانتزی تکلیف همه چیز را روشن میکرد . بعد از گذشت یک سال دیدم مطالب ستون تکراری شده . یک روز غروب به بچه ها گفتم مطالب چرا اینقدر تکراری اند ؟

گفتند : اگر زرنگی خودت بنویس ! خب ، ما هم سردبیر بودیم . به رگ غیرتمان برخورد و قبول کردیم . رفتم توی اتاق سردبیری و حیران و معطل مانده بودم چه بنویسم که ناگهان چشمم افتاد به مجله ای که روی میزم بود و در آن عکس چارلی چاپلین و دخترش چاپ شده بود . همان جا در دم در اتاق را بستم و نامه ای از قول چاپلین به دخترش نوشتم . از آن طرف صفحه بند هم مدام فشار می‌آورد که زود باش باید صفحه ها را ببندیم . آخر سر هم این عجله کار دستش داد و کلمه "فانتزی" از بالای ستون افتاد . همین شد باعث گرفتاری من طی این همه سال . "

بعد از چاپ این نامه است که مصیبت شروع میشه :" آن را نوار کردند، در مراسم مختلف دکلمه اش میکردند ، در رادیو و تلویزیون صد بار آن را خواندند ، جلوی دانشگاه آن را میفروختند ، هر چقدر که ما فریاد کشیدیم آقا جان این نامه را چاپلین ننوشته کسی گوش نکرد . بدتر آنکه به زبان ترکی استانبولی ، آلمانی و انگلیسی هم منتشر شد.
حتی در چند جلسه که خودم نیز حضور داشتم باز این نامه را خواندند و وقتی گفتم این نامه جعلی است و زاییده تخیل من ، ریشخندم کردند که چه میگویی ؟ ما نسخه انگلیسی اش را هم دیده ایم !!! 

بهرحال فرج الله صبا چوب خلاقیتش را می‌خورد. چرا که این نامه آنقدر صمیمی‌و واقعی نوشته شده که حتی یک لحظه هم به فکر کسی نرسیده که ممکن است دروغین باشد.
دروغین؟ اسم این کار را نمی‌شود جعل نامه گذاشت. مخصوصا آنکه نویسنده خودش هم تابحال صدهزار بار این موضوع را گوشزد کرده است. اما نکته مهم آنست که همه از چارلی چاپلین جز این توقع ندارد یعنی همه آن شخصیت دوست داشتنی را به همین شکل و همین کلام باور دارند . ارد بزرگ متفکر و فیلسوف برجسته می‌گوید : "در پشت هر سرفرازی بزرگی ، نگاه و سخن مهر آمیز و دلگرم کننده ی نهفته است."  در درون نامه فرج الله صبا سخنان مهر آمیز و صمیمیت فراوانی دیده می‌شود و از این روست که تا به حال کسی بر سندیّت آن شک نکرده است با هم یک بار دیگر متن نامه را می‌خوانیم :  

جرالدین دخترم ، اکنون تو کجا هستی ؟ در پاریس روی صحنه تئاتر ؟ این را میدانم . فقط باید به تو بگویم که در نقش ستاره باش و بدرخش . اما اگر فریاد تحسین آمیز تماشاگران و عطر گل هایی که برایت فرستاده اند به تو فرصت داد ، بنشین و نامه ام را بخوان . من پدر تو هستم . امروز نوبت توست که صدای کف زدن های تماشاگران گاهی تو را به آسمانها ببرد. به آسمان برو اما گاهی هم به روی زمین بیا و زندگی مردم را تماشا کن . زندگی آنان که با شکم گرسنه و در حالی که پاهایشان از بینوایی میلرزد ، هنرنمایی میکنند . من خود یکی از آنها بوده ام . جرالدین دخترم ، تو مرا درست نمی‌شناسی . در آن شبهای بس دور ، با تو قصه ها گفتم . آن داستان هم شنیدنی است . داستان آن دلقک گرسنه که در پست ترین صحنه های لندن آواز می‌خواند و صدقه میگیرد ، داستان من است . من طعم گرسنگی را چشیده ام ، من درد نابسامانی را کشیده ام و از اینها بالاتر ، من رنج حقارت آن دلقک دوره گرد را که اقیانوسی از غرور در دلش موج میزند و سکه صدقه آن رهگذر غرورش را خرد نمیکند ، چشیده ام. با این همه زنده ام و از زندگان هستم . جرالدین دخترم ، دنیایی که تو در آن زندگی میکنی ، دنیای هنرپیشگی و موسیقی است.
نیمه شب آن هنگام که از تالار پرشکوه تئاتر شانزلیزه بیرون می‌آیی ، آن ستایشگران ثروتمند را فراموش کن . حال آن راننده تاکسی که تو را به منزل میرساند ، بپرس . حال زنش را بپرس . به نماینده ام در پاریس دستور داده ام فقط وجه این نوع خرج های تو را بدون چون و چرا بپردازد اما برای خرج های دیگرت باید صورتحساب آن را بفرستی .

دخترم جرالدین ، گاه و بی گاه با مترو و اتوبوس شهر را بگرد و به مردم نگاه کن و با فقرا همدردی کن . هنر قبل از آنکه دو بال به انسان بدهد ، دو پای او را میشکند . وقتی به این مرحله رسیدی که خود را برتر از تماشاگران خویش بدانی ، همان لحظه تئاتر را ترک کن . حرف بسیار برای تو دارم ولی به وقت دیگر می‌گذارم و با این آخرین پیام ، نامه را پایان میبخشم . انسان باش ، پاکدل و یکدل . زیرا گرسنه بودن ، صدقه گرفتن و در فقر مردن بارها قابل تحمل تر از پست بودن و بی عاطفه بودن است.

پدر تو ، چارلی چاپلین


Untitled 2
امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

مطالب مرتبط
  آنچه از ویندوز اکس پی نمی دانید!
  بیوگرافی و زندگی نامه برنارد شاو
  بیوگرافی و زندگی نامه هوشنگ گلشیری
  بیوگرافی و زندگی نامه بابا طاهر عریان
  بیوگرافی و زندگی نامه بابک خرمدین
  با حال ترین نامه کودکانه
  بیوگرافی و زندگی نامه محمود حسابی
  بیوگرافی و زندگی نامه لوئی کان
  چرا چیزهایی که در مقابل چشمانمان است را نمی بینیم؟
  بیوگرافی و زندگی نامه چارلی چاپلین
  چهل نامه کوتاه به همسرم
  صبر کنید تا من تفی به دستم بکنم
  درمان خانگي سوختگي با موادي باور نکردني!!
  بیوگرافی و زندگی نامه غلامحسین یوسفی
  فکر می کنید عشق در چند ثانیه اتفاق می‌افتد؟!
  بیوگرافی و زندگی نامه نیما یوشیج
  زندگي نامه ي ارد بزرگ
  بیوگرافی و زندگی نامه رابرت نوزیک
  نکته های عجیب که درمورد خودتان نمی دانستید
  چرا دعاهای ما مستجاب نمی شود؟
  با این ترفند رایانه خود را در 4 ثانیه خاموش کنید
  خداوند متعال کبریتی هم برای جهنم نمی زند !
  بیوگرافی و زندگی نامه پرویز یاحقی
  بیوگرافی و زندگی نامه عباس میرزا
  7 ‌اشتباه باور نكردنی درباره خواب‌
  بیوگرافی و زندگی نامه نیلز هنریک دیوید بوهر
  مشترک مورد نظر در دسترس نمی باشد!
  13 حقیقت جالب که درمورد خودتان نمیدانستید!!
  بیوگرافی و زندگی نامه بیهقی
  قسمتی از نـامه چـارلی چـاپلین بـه دخترش
  بیوگرافی و زندگی نامه غلام‌حسين ساعدی
  بیوگرافی و زندگی نامه علی شيرازپور پرتو (شين پرتو)
  خودت را باور داشته باش
  ناگهان چشمش به دخترش افتاد
  بیوگرافی و زندگی نامه سیاوش قمیشی
  زندگی نامه ی گاوس
  بیوگرافی و زندگی نامه نصرالله خادم
  بیوگرافی و زندگی نامه لودويگ ويتگنشتاين
  باور می کنید که اینجا ها ، کُره زمین خودمونه ( ايليا)
  بیوگرافی و زندگی نامه ژول ورن
  7 باور غلط در مورد تناسب اندام
  بیوگرافی و زندگی نامه احمد بهمنیار
  امیالتان را رها کنید تا خوشبخت شوید
  بیوگرافی و زندگی نامه سورنا
  حقایقی درمورد گریه کردن!
  بیوگرافی و زندگی نامه ابوالفتح عبدالرحمان منصور خازني
  شاه می بخشد، شیخ علی خان نمی بخشد
  باور های غلط درباره سرطان سینه زنان
  بهترین لحظات زندگی از نگاه چارلی جاپلین
  جملاتی از چارلی چاپلین
 
دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 60 نفر

آگهیطالع بینی | فروشگاه خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت   کلمه رمز
نام کاربری