بیترین - Bitrin
مطالب جالب - مطالب علمی - ترفند کامپیوتر - ترفند موبایل - مطالب مذهبی - مطالب اجتماعی - آموزش آشپزی - طالع بینی - شعر و ادبیات - تصاویر و عکس های جالب - مطالب طنز - داستان کوتاه

آگهی

دانلود نمونه سوالات پیام نور

 اینجا هستید : بخش مطالب » اجتماعی » آسیب شناسی » با همسر پرخاشگر خود چگونه رفتار كنيم؟


فرستنده : شاهرخ
دسته بندی : آسیب شناسی

تعداد بازدید  : 17838
امتیاز : 84

مشخصات
 

با همسر پرخاشگر خود چگونه رفتار كنيم؟


ابتدا بايد مطمئن شويد كه مشكل ساز اصلي خودتان نيستيد. بايد يقين كنيد كه اشتباه نمي‌كنيد. سپس سعي كنيد خود را از اين گمان كه او شما را نالايق، بي‌عاطفه، بي‌اعتنا و بي‌شعور مي‌داند رها سازيد و باور كنيد كه طغيان فرد پرخاشگر، ريشه در مشكلات خودش دارد و رفتار شما سبب پرخاشگري وي نيست.

هر روز اين موضوع را به خود يادآوري كنيد. شايد باور اين موضوع، در ابتدا برايتان مشكل باشد؛ ولي با تصميم گيري مجدانه و ثبات قدم پيروز خواهيد شد.براي موفقيت در معاشرت با همسر پرخاشگرتان شايد استفاده از تدبير همدري كردن مؤثر واقع شود؛ اما مطمئناً بسيار دشوار و پردردسر خواهد بود.
اگر مطمئن شويد كه پرخاشگري شريك زندگيتان ريشه در زندگي سخت گذشته‌ي او دارد و يا به مسايل ژنتيكي و وراثتي مربوط است، آرامش بيشتري خواهيد يافت و آگاهي شما به اينكه عامل به وجود آمدن پرخاشگري همسرتان نبوده‌ايد، سبب آرامش شما خواهد شد.
اما ممكن است وقتي به اين نتيجه رسيديد كه تقصير با شما نيست، ديگر نتوانيد تمام رفتارهاي پرخاشگرانه‌ي او را به راحتي بپذيريد. زماني كه كشف كنيد مشكل كجاست، همدرديتان تا حدي كاهش مي‌يابد و ديگر همه‌ي بدرفتاري هاي او را قابل قبول نمي‌دانيد، حتي اگر پرخاشگري او دليل بيولوژيكي داشته باشد.

راه ديگر نجات، از خود دفاع كردن است. آگاهي دقيق از ميزان پرخاشگري همسرتان نسبت به خودتان به شما كمك مي‌كند از تهاجم او آسيب كمتري ببينيد. هميشه آماده روبرويي با يك حادثه يا مشكل جديد باشيد.
هرگاه احساس كرديد كه تهاجم او دارد شكل مي‌گيرد:
نشانه‌هاي پرخاشگري را كه در رفتار او مي‌بينيد با او در ميان بگذاريد. براي نمونه:?علي جان، تو هنوز از راه نرسيده شروع كردي به دخالت در كار من؟! من تصميم گرفتم براي شام چي درست كنم. خريد كردم، سبزيجات را آماده كردم و همه‌ي كارها رو به راه است. حالا تو تصميم گرفتي به زور ماهي كباب كني. چند دفعه بايد تكرار كنم كه من ترجيح مي‌دهم خودم به تنهايي آشپزي كنم؟?

احساس خودتان را آنطور كه در واقع حس مي‌كنيد به او بگوئيد. مثلاً?اين مطلب براي من بي‌معنا و بي‌ارزش است. ادامه نده! چون سبب رنجش من مي‌شوي و در ضمن مرا سخت عصباني مي‌كني!?
از دوست خود بخواهيد تا شما را از احساسات خشمگينانه‌تان رهايي بخشد مثلاً ?دلم نمي‌خواهد وقتي به خانه مي‌رسد با اين حالت خشم با او روبرو بشوم، اصلاً دلم مي‌خواهد اين موضوع كوچك را فراموش كنم و ديگر حرفي راجع به آن نزنم.?


نتايج به دست آمده را با نزديكان خود در ميان بگذاريد. چنانچه همسرتان تمايلي به تغيير رفتارش نشان نمي‌دهد شما برنامه‌ي رفتاري بعدي خود را تنظيم كنيد.چون ممكن است در حين نشان دادن واكنش، ناگهان و به شدت احساس ترس، خجالت، حسد و يا بي‌پروايي در شما شكل بگيرد.
پس بايد پيش از شروع، عواقب اعمال خود را در نظر بگيريد و رفتار خود را كنترل كنيد، حتي اگر واكنش شما چندان هم جدّي نباشد. تغيير بايد آرام انجام شود تا تأثير مطلوب را بجا گذارد. چنانچه اين تغييرات محكم وحساب شده انجام گيرد، به تدريج مي‌تواند تأثير مطلوب را بگذارد.
هميشه پي‌آمدهاي احتمالي گفتار و رفتارتان را در نظر بگيريد و سپس به آساني آنچه را مي‌خواهيد بگوييد:?اگر براي شام ماهي مي‌خواهي، بايد من برايت درست كنم. بنابراين نبايد دوروبر من بپلكي، نگران باشي و يا در كارم دخالت كني. اگر اين كارهايي را كه گفتم نكني تا يكماه ديگر از خوراك ماهي خبري نيست!?

ضمن اينكه در مقابل فرد پرخاشگري كه وجودش در زندگي شما مهم و مؤثر است، بايد از موضع خود حمايت كنيد براي تغيير اوضاع نيز بايد طوري عمل كنيد و قدم پيش بگذاريد كه پايه هاي اصلي زندگي‌تان استحكام خود را از دست ندهد.
يكي از اين راه‌ها، جلب حمايت اطرافيان است. سعي كنيد با قبول مشكلات موجود در ارتباط خود با فرد پرخاشگر، باور كنيد كه او قادر به بهبود رفتار خود نيست. بدين ترتيب به تدريج روابط شما بهتر خواهد شد و اوضاع رو به بهبود خواهد گذاشت.

مي‌توانيد براي تسكين احساسات برانگيخته‌ي خود:
به دوستان ديگرتان توجه بيشتري كنيد.
براي انجام امور روزمره وقت بيشتري صرف كنيد.
در فعاليت اجتماعي شركت كنيد و بدين ترتيب براي به دست آوردن فرصت هاي طلايي و چگونگي بهبود بخشيدن به روابط خود با ديگران تلاش كنيد.

 

شايد گاهي تحمل از كف بدهيد و فكر كنيد كه چرا بايد اين همه تحمل به خرج داد؟ اما نتايج مفيدي كه از اين رهگذر به دست خواهند آمد، ارزش تحمل كردن را دارد. بنابراين، پافشاري به خرج دهيد تا پيشرفت كنيد.
در اينجا دو نكته‌ي بسيار اساسي را يادآوري مي‌كنيم :
اول، ابراز احساسات خوشبينانه و رفتار توأم با نرمش و دوم پافشاري معقول براي مقابله با پرخاشگري نابجاي او. مطمئن باشيد زندگي توأم با سلامتي شما، ارزش شكيبايي را دارد. به او فرصت دهيد تا اين ارزش را از چگونگي رفتارتان دريابد.
عشق يك طرفه شما براي برقراري روابط سالم و بهره مند شدن از سلامتي كافي نيست. او نيز بايد به طور مؤثر به شما علاقه‌مند باشد و عملاً آن را نشان دهد.

براي رسيدن به نتايج مورد نظر بايد به موارد زير توجه كنيد:
قابليت تغيير پذيري و انعطاف
آمادگي لازم براي اصلاح رفتار در هر زمان
اقدام به تمرين تدابيري كه تا كنون براي كاهش بدبيني، خشم و پرخاشگري توصيه شده است.


با وجود اين اگر يكي از طرفين قبول نداشته باشد كه تغيير روش امري لازم و ضروري است، پافشاري در مورد اين عدم پذيرش، مانعي جدي در راه برقراري ارتباط سالم و لذت بخش خواهد بود.
توجه داشته باشيد كه اگر غالباً دنبال فرصتي است تا شما را سرزنش كند و حتي هربار پس از آنكه در موردي از او عذرخواهي مي‌كنيد، دست بردار نيست و پس از گذشت يك ماه به هيچ وجه از بردباري شما حسن استفاده را نكرده و تغيير روش نداده است، شما بايد تغيير رفتار دهيد و به دنبال در پيش گرفتن چاره‌اي ديگر باشيد.
اكنون ديگر شايد لازم باشد به دنبال متخصصي باشيد تا با اقدامات مناسب، روابط شما را بهبود بخشد. فكر مي‌كنم عاقلانه‌ترين راه اين است كه هر دو نفر به اتفاق از مشاوري با تجربه مانند روانپزشك، مددكار اجتماعي، روانشناس و يا يك روحاني كمك بگيريد و با او مشورت كنيد.
اگر همسر شما موافق باشد چه بهتر از اين فوراً درمان را با كمك فردي متخصص شروع كنيد ؛اما اگر موافق نباشد، كه اغلب نيز چنين است، چه بايد كرد؟

پافشاري كنيد به او بگوئيد: مدت ها پيش دوستت داشتم و هنوز هم چنين است اما نمي‌دانم چه شده است كه روابط، ما چون گذشته صميمانه و گرم نيست. چندي است كه به دنبال پيدا كردن مشكل هستم، بيا با هم آن را بيابيم و حل كنيم. بيا به يك مشاوره مراجعه كنيم به اين اميد كه او بتواند مشكل كوچك ما را حل كند و اوضاع مثل سابق شود.
وقتي تو قبول نمي‌كني، احساس خفقان مي‌كنم مثل اينكه در تله‌اي گرفتار شده باشم. بدون هيچ اميدي به بهبود روابطمان، بنابراين به موافقت و همراهي تو نياز دارم، حتي براي يك بار هم كه شده بايد از وجود يك متخصص استفاده كنيم. اگر قبول كني حتماً اين مشكل را حل خواهم كرد. من آماده‌ام تا در اين راه اقدامات مؤثرتري انجام دهم و بيشتر تلاش كنم.
ولي اگر باز هم لجاجت نشان دهي و حاضر به همكاري نشوي، به اين نتيجه مي‌رسم كه حتي قادر به تصميم گيري درست براي حل مشكلمان نيستي بنابراين تركت خواهم كرد.??
چنانچه تمام اين مراحل را پيموديد و در حل مشكل پيشرفتي حاصل نشد و از مراجعه به روان درمانگر نيز نتيجه‌اي به دست نيامد، يا آنچنان كه هست او را بپذيريد و يا تركش كنيد.


Untitled 2
آموزش شنیون حرفه ای سفر به اعماق جهان آموزش رفتارهای زناشویی کثیف ترین شغل های جهان آموزش آب كردن شكم در 90 روز
امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

مطالب مرتبط
  ترک ترامادول چگونه ؟
  رسیدن فرشته ای به مقام خود از برکت صلوات
  شخصیت خود و دیگران را چگونه بشناسیم
  چگونه دیگران را بدون اجازه در مسنجر add کنیم؟ (بدون نرم‌افزار)
  مشكل رويت هلال اول ماه چگونه حل مي‌شود؟
  قند را در دهان خود نگذاريد
  چگونه هارد دیسک کامپیوتر خود را FDISK کنیم؟
  پا را به اندازه گلیم خود دراز کن
  مغز چگونه اطلاعات را ذخیره و بازیابی می کند؟
  دوستی های قلبی را بر خود حرام می کند
  با 19 روش از قلب خود محافظت کنید
  صفات خداوند را در خود نمایان سازید !
  آیا می خواهید برای مرد خود جذاب تر شوید؟
  قابل توجه آقايان !! عشق خود را نسبت به همسرتان اثبات کنید....
  چگونه پوست خود را اتو بكشيم؟
  با کوسن به اتاقهای خود حال و هوای دکوراتیو بدهید
  تست خود شناسی | آیا آرامش به سراغ شما آمده است؟
  اصول ساده ای كه زنان ، باید در همسر داری رعایت كنند
  همه فن حریف ها چگونه اند؟
  لاتين زبانها چگونه نماز بخوانند؟
  خشم خود را مدیریت كنیم‌
  ازدواج و معيارهاي انتخاب همسر ( بخش دوم)
  عوامل مؤثر در انتخاب همسر آینده
  لوح زندگی را چگونه باید بخوانیم ؟
  عکس همسر مستر بین
  با انتخاب میوه شخصیت خود را اشکار کنید!!
  چطور رابطه‌ با همسر را بهبود بخشیم؟
  ۱۰ حالت و رفتار عجیب انسان که هنوز علم از شرح علت آن ها ناتوان است!!؟
  و باز هم از خود گذشتگي زنان
  رسيدن فرشته اى به مقام خود از بركت صلوات
  بازيگران زن چگونه به هاليوود وارد شدند؟+ عکس
  شخصيت خود را محك بزنید
  زنان و مردان چگونه درباره زيبايي قضاوت مي‌کنند؟
  چگونه درايوها را خودكار Defrag كنيم؟
  از چشم‌های خود در فصل تابستان مراقبت کنید
  چگونه عاشق شريك زندگي خود باشيم؟
  اگر شما در هزينه هاي خود جهت اتصال به اينترنت مي خواهيد كمي صرفه جويي كنيد اين قسمت را بخوانيد
  چگونه از گوگل پلاس خود پشتیبان بگیریم
  دوست دارید بدانید خالی بندی چگونه بوجود آمد؟!!
  اقبال لاهوری چگونه بواسطه قرآن اقبال یافت ؟
  مردی با خود زمزمه می کرد.....
  پاسخ شیطان به پیروان خود در قیامت
  جگونه از موهاي بلند و پر درد سر خود نگهداري کنيم؟
  چگونه انرژی منفی را از خود دور کنیم
  موبایلهایی كه صاحبان خود را تشخیص میدهند
  پوست خود را با «عسل» شفاف کنید
  چگونه از پول خرج كردن خود راضي باشيم
  عطر چگونه به وجود مي آيد؟
  پوست خود را چگونه مرطوب نگه داريم
  با یک پیام کوتاه ، مقدار اعتبار دلخواه خود را به سیم کارت ایرانسل دیگری انتقال دهید
 
دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 169 نفر

آگهیطالع بینی | فروشگاه خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت   کلمه رمز
نام کاربری