دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 128 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » اجتماعی » روان شناسی » آيا من يک انسان موفق هستم؟

فرستنده : سالومه مرزي
دسته بندی : روان شناسی

تعداد بازدید  : 3998
امتیاز : 89

مشخصات
 

آيا من يک انسان موفق هستم؟


به شما پيشنهاد مي‌کنيم حتما اين مقاله را بخوانيد. مي‌خواهيم ثابت کنيم موفقيت ساده است. ساده به شرط آنکه اصول و قوانينش را درست انجام دهيد.
من جواني هستم بيست و سه ساله. گفتم جوان! بله، يک پسر بيست و سه ساله. من خودم را يک شخصيت موفق مي‌دانم و البته اطرافيانم نيز اين را تائيد مي‌کنند.

بارها از من پرسيده شده است با کدام محاسبات خودت را يک انسان موفق مي‌داني و هميشه نظرات خودم را بيان کرده‌ام.

به شما پيشنهاد مي‌کنم حتما اين مقاله را بخوانيد. مي‌خواهم ثابت کنم موفقيت ساده است. ساده به شرط آنکه اصول و قوانينش را درست انجام دهيد. قرار است در اين مقاله با چند مقايسه کوچک به جوابي برسيم که سالهاست ذهن ما را به خود مشغول کرده است. سوالي که با جواب ندادن به آن هر روز ارزش خودمان را پيش خودمان کمتر مي‌کنيم و هر روز به جاي پيشرفت، پسرفت مي‌کنيم.

امروزه کمتر کسي ست که بيل گيتس را نشناسد. او را يکي از موفقترين شخصيت‌هاي جهان مي‌دانند. اين تا جايي ادامه دارد که هر وقت نام او را مي‌بريم کلمه موفق هم در ذهن ما نقش مي‌بندند.

حالا اگر از شما بپرسم چرا بيل گيتس موفق است سريعا مي‌گوئيد خوب مشخص است ، اين آدم پنجاه بيليون دلار ثروت دارد. او يک شخصيت مشهور و يک مدير موفق است.

شايد اينها را بتوان در زمينه موفقيت شغلي ملاک قرار داد اما آيا اگر قرار باشد خود شما را موفق تلقي کنيم بدون موفقيت در زمينه فردي مي‌توانيم از شما به عنوان يک انسان موفق نام ببريم؟

دوست من، قضيه حتي فراتر از سوال قبلي ست. فرض کن جوان بزهکاري در بيست و سه سالگي، يعني در سن من به زندان بيفتد و تا بيست سال آينده يعني چهل و سه سالگي از آنجا آزاد نشود. اما بعد از آزادي و حالا که قدر و ارزش واقعي زندگي را دانسته دست به تلاش مي‌زند. در صدد جبران زمان‌هاي از دست رفته برمي‌آيد و به جلو حرکت مي‌کند. با تمامي اين احوال زمان از کف رفته است. او مي‌بايست تازه در زمينه خاصي تحصيل کنيد، تجربه به دست بياورد و کارشناس شود. بايد زماني بگذرد تا در کارش موفق شود. بايد بدهي‌هايش را به زمانه پرداخت کند. نهايتا ده سال بعد يعني در پنجاه و سه سالگي تنها يک ميليون دلار ثروت کسب مي‌کند.

در اينجا، آيا مي‌توانيم منکر موفقيت‌هاي کسب شده اين بزهکار منقلب شده باشيم؟ آيا مي‌توانيم بگويم چون بيل گيتس در جواني يک ميليونر بود اما بزهکار مثال ما در پنجاه سالگي تنها يک ميليون دلار دارايي دارد انسان موفقي نيست؟! آيا مي‌توان ارزش هدفمند بودن، تلاش و خودساختگي او را زير سوال برد؟! هرگز!

دوست من، واقعيت حتي از اين هم عميقتر است! در واقع آنچه ديدم بسيار عميقتر است! چون من براي دختران و پسران جواني سخنراني مي‌کنم که هم سن و سال من هستند اما به دليل بيماري و عارضه خاصي نهايتا شش ماه تا دو سال بيشتر زنده نخواهند بود. تا زماني که موفقيت را آنگونه که به اشتباه تعريف کرده‌اند مي‌دانند ناراحت، افسرده و بي انگيزه‌اند اما زماني که عقيده خودم را در مورد موفقيت با آنها مطرح مي‌کنم انگار موقعيت جديد به آنها بخشيده شده است. انگار که مسئله مرگ آنها از يک سرما خودرگي ساده هم ساده‌تر است!

از نظر من “موفقيت رسيدن به هدف نيست”! من موفقيت را در داشتن هدف مي‌دانم. من موفقيت را يک اشتياق سوزان مي‌بينم.

قبول داريد که انسان‌هاي موفق، انسان‌هاي شادي هستند؟ در واقع اگر مي‌خواهيد شاد باشيد مي‌بايست موفق باشيد. از طرفي روانشناسان معتقدند اگر مي‌خواهيد موفق باشيد مي‌بايست شاد باشيد. من در اين بين به رابطه‌اي پي بردم.

زماني که هدفي داريم احساس خرسندي و رضايتمندي و نهايتا شادي مي‌کنيم و اين يعني موفقيت. رضايتمندي و شادي ما را در مسير موفقيت قرار مي‌دهد. از همين رو مي‌گويم انسان‌هاي به واقع هدفمند انسان‌هاي موفق هستند. داشتن هدف يعني موفقيت!

از اينجاست که آن دختر و پسر بيمار به خودش مي‌آيد. از اينجاست که نا اميدي را رها مي‌کند و جسارت آنرا بدست مي‌آورد که براي خود هدف‌هايي تعيين کند و در راه رسيدن به آنها گام بردارد. در مسير موفقيت…

به احتمال زياد آنها بخاطر آنکه زندگي مسير ديگري برايشان جز مرگ زود هنگام تعيين نکرده است به هدفشان نرسند، اما آيا مي‌توان آنها را يک شخصيت شکست خورده دانست؟! هرگز! هرگز! هرگز!

دوست من، فرض کن تنها شش ماه از عمرت باقي مانده بود. براي موفقيت چکاري ست که بايد بکني؟!


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت