دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 166 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » مذهبی » مقالات مذهبی » دامهای شیطان رجیم

فرستنده : عباسعلی ایزدی مقدم
دسته بندی : مقالات مذهبی

تعداد بازدید  : 2690
امتیاز : 88

مشخصات
 

دامهای شیطان رجیم


دامهای شیطان رجیم

شیطان  از  جنس جن است و از آتش خلق شده است و قبل از اینکه از بهشت رانده شود خدا را بسیار عبادت می کرد . به  همین دلیل عزازیل نام گرفت . حضرت علی (ع) فرمودند : « شیطان هفتاد هزار سال خدا را عبادت کرد و فقط یک نماز دو رکعتی او چهار هزار سال طول کشید . » وقتی خدا انسان را از خاک آفرید و در آن روح دمید به  تمام ملائکه دستور داد که بر آدم سجده کنند و همه سجده کردند به غیر از ابلیس . شیطان به خدا گفت : « من هفتاد هزار سال تو را عبادت کرده ام و خودت فرموده ای که هر کس مرا عبادت کند ، عبادتش را بی نتیجه نمی گذارم و عوضش را به او می دهم . » خداوند فرمودند : « هر چه می خواهی در دنیا به تو  عطا می کنم . »

شیطان گفت :

 اول اینکه اجازه بدهی تا قیامت زنده بمانم . خداوند فرمود : تا  آن روز تو را مهلت می دهم .

دوم اینکه در مقابل هر یک از فرزندان آدم دو فرزند به من  عطا کنی که برای هر یک از اولاد آدم ، دو فرزند را مسلط کنم . آنها را به گمراهی بکشانند . خداوند باز هم قبول کرد .

سوم اینکه از تو می خواهم مرا در بدن اولاد آدم همچون خون جریان دهی که از هر جای بدن بتوانم او را به معصیت  بکشانم .

چهارم اینکه می خواهم اولاد آدم ما را نبینند ولی ما آنها را ببینیم .

پنجم اینکه می خواهم به من  قدرتی دهی که بهر شکلی که می خواهم درآیم و هر کجا که می خواهم بروم .

ششم اینکه می خواهم تا دم مرگ پیش اولاد آدم باشم یعنی حتی وقتی حضرت ملک الموت برای قبض روح به سراغ انسان می آید شیطان هم حاضر می شود و انسان را وسوسه می کند . امام محمد باقر (ع) فرمودند : « هنگامی که انسان در حال جان کندن است خیلی تشنه می شود و در آن هنگام شیطان با یک لیوان آب می آید و می گوید : « اگر بر من سجده کنی و کافر شوی این آب را به تو می دهم . » وقتی ناامید می شود شیطان آب را می ریزد و می گوید من از تو بیزارم و می رود .

هفتم اینکه از تو می خواهم که مرا بر سینه اولاد آدم مسلط گردانی تا او را وسوسه کنم . خداوند در پایان   می فرماید : « تمام خواسته هایت را برآورده می کنم ولی هر کس پیرو تو باشد او را با تو به جهنم می فرستم .

 بعد شیطان می گوید : « ای خدا به عزت و جلالت قسم که همه انسان ها را گمراه می کنم مگر عده معدودی که بنده خالص تو هستند . سپس گفت : حالا که مرا بیرون می کنی جائی برای زندگی کردنم معین کن . خداوند فرمودند : تو را در حمام ها و هر کجا که محل رفت و آمد مردم است ، قرار دادم .

شیطان گفت : غذای من چه باشد ؟ خداوند فرمودند : سر هر سفره ای که نام من ( بسم الله الرحمن الرحیم ) برده نشود بنشین با  آنها که همچون حیوان گرسنه هستند ، غذا بخور . حضرت امام محمد باقر (ع) در اینباره می فرمایند : اگر اول غذا یادتان رفت « بسم الله الرحمن الرحیم» بگویید ، آخر غذا بگویید تا شیطان هر چه خورده ، برگرداند .

بعد شیطان گفت : « که من احتیاج به آب دارم . خداوند فرمود : آب تو شراب و هر چیز مست کننده باشد . بعد گفت : برای من کتابی قرار بده . خداوند فرمود : کتاب تو وشم ( خالکوبی ها و کتاب های سحر و جادو ) . اولین کسی که سحر و جادو را به انسان آموخت شیطان بود .

 بعد شیطان گفت : برای من حدیثی قرار بده . خداوند فرمود : حدیث تو دروغ است .

 بعد گفت : برای من دام و وسیله شکار قرار بده .  خداوند فرمود : زنان را وسیله صید و بدام انداختن مردم قرار دادم .

روزی  حضرت محمد (ص) شیطان را حاضر در مسجد الحرام دید . پیش او رفت و به او گفتند : ای ملعون چرا ناراحتی ؟ شیطان گفت : از دست تو و امت تو ناراحتم . حضرت فرمود : چرا ناراحتی ؟ شیطان گفت : چون این همه تلاش می کنم که مردم را گمراه کنم ولی تو در قیامت از آنها شفاعت می کنی و تمام زحمات مرا به هدر می دهی . به همین خاطر با تو دشمنم . حضرت فرمودند : از امتم چرا ناراحتی ؟ شیطان گفت : امت تو خصوصیاتی دارند که امت های دیگر ندارند .

اول اینکه : وقتی به هم می رسند « سلام » می کنند که سلام اسم خداوند است و من از این اسم می ترسم .

دوم اینکه : وقتی همدیگر را می بینند به یکدیگر « دست » می دهند و تا دستهایشان از هم درنیامده گناهشان بخشیده می شود .

سوم اینکه : وقتی می خواهند غذا بخورند « بسم الله » می گویند و من دیگر نمی توانم غذا بخورم و گرسنه می مانم .

چهارم اینکه : بعد از  غذا خوردن « الحمدالله » می گویند .

پنجم اینکه : وقتی اسم تو می آید بلند « صلوات » ختم می کنند و آن قدر ثواب آن زیاد است که من فرار می کنم .

ششم اینکه : وقتی می خواهند کاری بکنند « انشاء الله » می گویند و من دیگر نمی توانم در آن کار دخالت و آنها را گمراه کنم .

هفتم اینکه : صدقه می دهند ، وقتی که « صدقه » می دهند هم گناهان آمرزیده می شود و هم هفتاد نوع بلا را از خود دور می کنند . به همین دلیل حضرت نبی اکرم (ص) فرمودند : وقتی انسان دستش را در جیبش می کند تا صدقه بدهد هفتاد شیطان دست او را می گیرند تا او را منصرف نمایند .

هشتم آنان که قرآن می خوانند و در خانه ای که « قرآن » خوانده می شود دیگر جایی برای من نمی ماند چون در آن خانه ملائکه رفت و آمد می کنند .

نهم آنکه مرا زیاد لعنت می کند . با هر بار « لعنت » یک زخم بر تنم می افتد و تا زمانی که آن شخص را به  گمراهی نکشانم آنها خوب نمی شوند .

دهم اینکه هنگامی که گناه می کنند سریع « توبه » می کنند و زحمات مرا به هدر می دهند .

یازدهم اینکه : عطسه که می کنند « الحمدالله » می گویند . حضرت فرمودند : عطسه از طرف خداوند و خمیازه از طرف شیطان است و وقتی عطسه می کنید « الحمدالله » بگویید .

وقتی انسان نماز می خواند شیطان از او دور می شود به خصوص اگر سجده نماز طولانی باشد شیطان از روی ناراحتی فریاد می کشد .

امام صادق (ع) فرمودند : هر کس نماز نخواند از شیطان پست تر است . چون شیطان یک خطا کرد و آن هم اینکه بر آدم سجده نکرد ولی انسان اگر نماز نخواند برای خدا سجده نمی کند . حضرت محمد (ص) فرمودند : « مجوز عبور از پل صراط نماز است » و فرمودند : « اگر نماز مؤمن قبول شود بقیه اعمال او نیز قبول درگاه الهی می باشد .

در نمازها ، نماز صبح خیلی سفارش شده و دلیل آن این است که در هنگام شب فرشتگان شب پیش انسان هستند و اعمال شب را می نویسند و هنگامی که اذان صبح را می دهند ، فرشتگان شب می روند و جای خود را به فرشتگان روز می دهند . پس اگر نماز صبح را بخوانیم در دو پرونده ثبت میشود و آخرین عمل که همین نماز صبح است را فرشتگان می نویسند و اولین چیزی که در پرونده صبح ثبت می شود همان نماز صبح است .

هم چنین از امام صادق (ع) منقول است که از صفات مؤمن این است که « بسم الله الرحمن الرحیم » را در نماز بلند بگوید و هر کس بعد از تکبیر نماز قبل از شروع حمد ، « اعوذ بالله من الشیطان الرجیم » را بگوید به اندازه هر مویی که در بدن اوست ، هزار حسنه برای او می نویسند و حضرت پیامبر (ص) فرمودند : « هر کس بعد از نماز تسبیحات حضرت زهرا (س) ( 34 مرتبه الله اکبر ، 33 مرتبه الحمدلله ، 33 مرتبه سبحان الله ) را بگوید به خصوص اگر با  انگشتان بشمارد همان دستهایش او را در قیامت شفاعت می کنند .

 

 


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت