دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 191 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » مذهبی » دانستنیهای قرآن » اسامی سوره حمد

فرستنده : عباسعلی ایزدی مقدم
دسته بندی : دانستنیهای قرآن

تعداد بازدید  : 12473
امتیاز : 85

مشخصات
 

اسامی سوره حمد


 

   اسامى سوره حمد :

 

براى اين سوره نامهاى متعدّدى ذكر شده كه به بعضى از آنها مى پردازيم .

فاتحه الكتاب : براى اين فاتحه الكتاب گفته اند كه ابتدا و افتتاح كتاب به آن سوره است .

الحمد : به خاطر اين گفته اند كه مشتمل بر آيه الحمد للّه رب العالمين است .

شُكر : براى اين گفته اند که مشتمل بر شُكر و سپاسگزارى و حمد و ثناء و قدردانى از نعمات پروردگار متعال است   .

دعا : براى اين گفته اند كه دربر دارنده دعا و نيايش به قاضى الحاجات است .

ام القرآن : براى اين گفته اند كه به معنى اصل و ريشه است و اين سوره اصل قرآن است . زيرا مشتمل بر اظهار ربوبيت و كيفيّت عبوديّت و بيان وعده و وعيد و حكم نظريه و احكام عمليه اى كه آن سلوك طريق مستقيم و معارف و حقايق و وظايف بندگى است از اين سوره مشاهده مى شود.

ام الكتاب : براى اينكه اصل و ريشه تمام كتابهاى آسمانى است و همينطور جامع علوم و فضائل همه قرآن است ، زيرا امّ به معنى اصل و مرجع هر چيزى است و چون اين سوره مشتمل بر اصول مقاصد قرآن و رئوس مطالب آن است ، از اين جهت آن را ام الكتاب ناميده اند  و اُم به مادر هم مى گويند مثلاً به شهر مكه مى گويند: ام القرى يعنى اصل و ريشه و مادر تمام زمين ها و سوره حمد هم ام الكتاب است يعنى مادر تمام كتابهاى آسمانى است .

سبع مثانى : مى گويند براى اينكه به اتفاق همه مسلمين اين سوره هفت آيه دارد  .

مثانيش : گفته اند براى اينكه دو مرتبه نازل شده ، يكدفعه در مكه و يكدفعه در مدينه و يا اينكه در نماز دو بار خوانده مى شود.

وافيه : يعنى که اين سوره بايد در نماز تماماً و كمالاً خوانده شود و ناقص و نيمه كاره خوانده نشود . چون در هيچ مذهب و فرقه اى از مسلمانان جائز ندانسته اند كه در نماز ناقص خوانده شود و حال اينكه سوره هاى ديگر را جايز    می دانند يا به اعتبار اينكه حق تعالى در او ايفاء تمام معانى قرآن از علم اصول و امر و نهى و وعده و وعيد و كيفيت عبوديت و غيره را نموده است .

كافيه : گويند براى آنكه هر وقت امام جماعت و پيش نماز در نماز آن را بخواند ، براى مأمومين ، كفايت مى كند . سوره حمد از هر سوره اى کامل تر است ، ولى سوره هاى ديگر آن را كفايت نمى كنند.

اساس : مى خوانند چون سوره حمد به منزله پايه و اساس و ستون قرآن است از نظر جامعيت و كيفيت عبادت  . عبداللّه بن عباس فرموده : كه هر چيزى را اساس و پايه اى است ، اساس دنيا مكه است ، اساس آسمانها ، آسمان هفتم ، اساس زمينها ، زمين هفتم ، اساس بهشتها ، بهشت عدن ، اساس دوزخ ، درك هفتم ، اساس خلق ، آدم ، و اساس كتابها قرآن و اساس قرآن سوره حمد است .

شفا يا شافيه : مى نامند به خاطر اينكه سوره حمد شفاى هر دردى است  .
صلوه : گويند چون نماز بدون قرائت حمد ، نماز نمى شود يعنى اگر در نمازت سوره حمد را نخوانى نماز نخواندى  .

كنز : يعنى گنج ، سوره فاتحه از گنجهاى عرش است .

تعليم مسأله : گويند زيرا خداوند در اين سوره به بندگانش مسائل و آداب بندگى را ياد مى دهد كه يك بنده چطور از اربابش سؤ ال و خواهش كند و بياموزد كه چگونه ثناى خالق و دعاگوى او باشد و آداب تشكّر و سپاسگزار و نيايش و دعا را ياد گيرد يعنى داناى به مسائل بندگى شود.

مناجات : زيرا بنده وقتى به نماز مى ايستد و اين سوره را مى خواند با اين سوره ، با خدا راز و نياز و مناجات مى كند .

تفويض : گويند زيرا بنده در نماز تمام كارها را به خالق واگذار مى كند و از او استمداد و كمك مى خواهد و مشتمل بر استعانت و كمك عبد است .

رُقْبَه : گويند زيرا دعا و تعويض و يا حرز است آنچه كه براى حصول امرى يا جهت حفظ و نگهدارى خود بكار ببرد از قبيل دعا و اين سوره حرزى است كه انسان را از جميع بلاها و درندگان و گزندگان و دشمنان حفظ و نگه دارى مى كند و هيچ سِحر و اذيّتى بوسيله اين سوره به انسان كارگر نيست .

امام : يعنى پيشوا و جلودار و مُقَدَّم و پيشكسوت است ، سوره حمد چون در قرآن امام و مقدم و جلوى سوره هاى ديگر است  . از اين جهت اين نام را رويش گذاشته اند.

علم : به خاطر اينكه تمام علوم دين و دنيا و آخرت در آن است و هر كس اين سوره را بخواند از جميع علوم و دانستنيهاى دنيوى ( از نظر آداب زندگى و بندگى و عبادت و طاعت ...) و اُخروى مستغنى و بى نياز مى شود.


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت