دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 121 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » ترفند کامپیوتر » ترفندهای عمومی کامپیوتر » آموزش فتوشاپ (8)

فرستنده : عباسعلی ایزدی مقدم
دسته بندی : ترفندهای عمومی کامپیوتر

تعداد بازدید  : 4017
امتیاز : 72

مشخصات
 

آموزش فتوشاپ (8)


اعمال ماسك : ماسك ها مي توانند شيء انتخاب شده و يا پس زمينه را پنهان كنند . ممكن است كاملاً كدر يا نيمه شفاف باشند .

 

كار با ماسك سريع (Quick mask) : فتوشاپ روشي بسيار سريع و آسان را براي ايجاد نوعي ماسك موقتي و قابل ويرايش ارائه كرده است كه ماسك سريع ناميده مي شود . يكي از مزيتهاي آن اين است كه مي توانيد تصوير و ماسك را به طور همزمان مشاهده كنيد .
مي توانيد كار را با ناحيه انتخاب شده شروع كنيد و سپس با استفاده از قلم موي نقاشي بخشهايي را به آن اضافه و يا از آن كم كنيد ، همچنين ميتوانيد ماسك سريع را به طور كامل با استفاده از قلم موي نقاشي ايجاد كنيد .

 

كار عملي ايجاد ماسك سريع :

1- با كمك يكي از ابزارهاي انتخاب (Selection tool) كه مناسبتر به نظر مي رسد ، بخشي از تصویر مورد نظر خود را در حالت انتخاب شده قرار دهيد .

2- براي ويرايش انتخاب كافيست دكمه Quick mask را انتخاب كنيد .

3- با اين كار مشاهده خواهيد كرد كه پوششي از ماسك روي تصوير به غير از محدوده انتخابي قرار مي گيرد . رنگ مزبور ناحيه محافظت شده را نشان ميدهد . اين رنگ به اصطلاح نشان دهنده ناحيه انتخاب نشده مي باشد . طبق تعريف ماسك با رنگ قرمز و ميزان كدر بودن ، opacity به میزان 50 % درصد ظاهر مي شود .

4- اگر ماسك مزبور به ويرايش احتياج داشت سر قلم مناسبي انتخاب مي كنيم و با يكي از ابزارهاي ترسيمي مثل قلم موي نقاشي شروع به ويرايش مي كنيم . (با در نظر گرفتن رنگ F.g )

5- از آنجا كه ماسك ها در اصل به صورت تصويرهاي خاكستري رنگ (grayscale) ميباشند رنگ آميزي با رنگ سياه موجب اضافه شدن بخشهاي انتخاب شده به رنگ قرمز مي شود . رنگ آميزي با رنگ سفيد نيز بخشهاي انتخاب شده را كاهش مي دهد (معادل پاك كردن).

6- وقتي ويرايش ماسك به حد رضايت بخشي رسيد دكمه standard mask را در جعبه ابزار كليك كنيد . با اينكار به تصوير اصلي باز خواهيد گشت .

 

اعمال سايه :

اعمال سايه به متن يا تصوير موجب مي شود بيشتر به چشم بيايد . سايه جلوه خاص و زيبايي براي تاكيد بر روي يك چيز و جلب توجه بيشتر مي باشد . Drop Shadow قبل از اينكه يك فيلتر باشد ، جلوه لايه محسوب مي شود ، بنابراين مي توانيد آن را قبل و بعد از رند كردن تايپ استفاده كنيد .

 

نكته : سايه را در همه جا استفاده نكنيد ! اگر از سايه در همه جاي تصوير استفاده شود ، همه چيز به يك نسبت به چشم مي آيد و شما مزيت استفاده از سايه را براي جلب توجه يك شي از دست خواهيد داد . دقت كنيد تمام سايه ها يكنواخت باشند ! اگر در يك ناحيه به چند شيء سايه اعمال مي كنيد ، دقت كنيد كه تمام سايه ها يكسان بوده و عمق آنها مناسب باشد ، اگر سايه متفاوت و اتفاقي باشند اين تفاوتها مشخص خواهد بود . سايه را زياد تيره نكنيد زيرا ممكن است عمق و تيرگي بيش از آنچه كه قرار است جلب توجه كند به چشم بيايد . سايه ها را روشن و ظريف ايجاد كنيد .

فتوشاپ 6 شامل ابزار قدرتمند و ساده سايه [drop shadow] و نيز ابزارهاي درخشندگي [glow] ، بيرون زدگي [bevel] ، برجسته سازي [emboss] ، روي هم افتادگي [overlay] براي متن و گرافيك مي باشد . مي توانيد اين ابزارها و افكتها را در منوي layer و زير منوي Style layer بيابيد . به خاطر داشته باشيد كه مي توانيد جلوه سايه را علاوه بر متن بر اشياء نيز اعمال كنيد . با وجود اين ، نمي توان جلوه لايه را به چيزي كه در يك لايه مجزا قرار ندارد اعمال كرد . اگر بر روي پس زمينه نقاشي كنيد نمي توانيد به آن جلوه اي بيفزاييد. تعيين ميزان كدر بودن سايه توسط اين گزينه صورت مي گيرد .

(مسير اعمال Effect در ورژن 5/5) : Layer > Effect > Drop Shadow

(مسير اعمال Effect در ورژن 6.0) : Layer > Layer Style > Drop Shadow

 

Dangle : زاويه تابش نور در اين قسمت مشخص مي شود .

Distance : فاصله سايه تا جسم مورد نظر در اين قسمت تعيين مي شود .

Spread : انتشار و وسعت سايه در اين قسمت مشخص مي شود .

Size : اندازه سايه بوسيله اين گزينه تنظيم مي گردد.

 

 

« قسمت QUALITY » 


Contour : طرح يا محيط مرئي را مشخص مي كند .

Noise : توسط اين قسمت مي توانيم پيكسلهاي مربوط به سايه را انتشار داد . چنانچه در اين كادر گزينه Preview فعال باشد تمام تغييرات را به طور همزمان مشاهده مي كنيد .

 

كار عملي : اعمال سايه به متن

براي ايجاد سايه روي متن مراحل زير را انجام دهيد :

1- يك سند جديد با پس زمينه سفيد باز كنيد .

2- توسط ابزار تايپ متن مورد نظر را با فونت دلخواهتان تایپ كنيد .

3- از منوي Layer قسمت Layer style عبارت shadow drop را انتخاب كنيد تا كادر مكالمه مربوط به آن باز شود . گزينه preview را علامت بزنيد تا بتوانيد در حين كار تغييرات را مشاهده كنيد . نكته مهم اين كار در اين است كه صفحه نمايش را طوري مرتب كنيد كه بتوانيد كادر مكالمه و متني را كه بر روي آن كار مي كنيد به طور همزمان مشاهده كنيد .

4- براي حالت آميختگي يكي از حالتهاي normal  ، multiply يا durken را انتخاب كنيد . در غير اين صورت با انتخاب گزينه هاي ديگر نمي توانيد سايه را مشاهده كنيد ، براي تغيير رنگ سايه بر روي نمونه رنگ در كنار منوي mode كليك كنيد . اين كادر موجب باز شدن پنجره picker color مي شود .

5- ميزان تيرگي [opacity] و زاويه [angel] سايه را با كليك و كشيدن لغزنده در شكل ساعت وار تنظيم كنيد و يا عددي در پنجره هاي مربوط وارد كنيد .

6- فاصله سايه [distance] را از كلمه يا شي ء تنظيم كنيد ، اندازه [size] را بر اساس مقدار سايه اي كه مي خواهيد مشاهده كنيد ، تنظيم كنيد . مقدار spread مشخص مي كند تا چه حد لبه هاي سايه مشخص باشند. بعد از انجام تنظيمات مورد نظر دكمه OK را كليك كنيد . البته هنوز هم مي توانيد آن را اصلاح كنيد . تا قبل از ادغام لايه ها يا رند كردن متن می توانيد هر تغييري را اعمال كنيد .

 

ايجاد درخشندگي :

علاوه بر سايه [drop shadow] در اين منو ، جلوه هاي جالب ديگري نيز موجود مي باشند . حال به بررسی جلوه درخشندگي [glow] می پردازیم. همچنين مي توانيد اين درخشندگي را از داخل [inner glow] اعمال كنيد كه به نظر مي رسد ، حروف خودشان مي درخشند . اين جلوه براي تاكيد بر روي بخشي از متن يا جدا كردن آن از پس زمينه شلوغ مناسب است .

جلوه outer glow بيشتر براي مشخص كردن چيزي در پس زمينه و در جاهايي كه استفاده از سايه مناسب نيست ، كاربرد دارد . ساير اشياء نيز مي توانند درخشندگي داشته باشند .

 

جلوه هاي بيرون زدگي و برجسته سازي [bevel and emboss] :

اين دو ابزار نيز در قسمت layer style قرار دارند و هر دوي آنها متن را برجسته مي كنند. جلوه bevel بر لبه هاي متن تاثير گذاشته و آنها را برجسته مي سازد . اما سطح حروف صاف هستند . در حالي كه جلوه emboss ظاهر حروف را گرد يا انحناء وار مي كند .

مي توانيد با تغيير حالتهاي آميختگي [blending modes] ، درجه تيرگي [opacity] و رنگهاي روشن و سايه ها ، جلوه اين ابزار را تغيير دهيد . مطابق معمول ، بهترين راه فهيدن آنها ، تجربه كردن جلوه ها با تنظيمات متفاوت است .

 

فرمان Import :

فرمان import -file - import سبب مي شود فايل هايي را كه با قالب بندي هاي ديگر ذخيره شده اند را باز كنيد (به طور كلي براي وارد كردن و يا دريافت فايل از اين فرمان استفاده مي شود) . معمولاً اين فايل ها با رابط twain مثل فايل ها و برنامه هاي اسكنر ، ذخيره شده اند . همچنين فايل هايي را كه به طور مستقيم از طريق دوربين ديجيتال مرتبط به فتوشاپ وارد مي شوند را نيز شامل مي شود .

 

وارد كردن فايل با استفاده از رابط twain :

فرمانهاي twain acquire و twain select كه در منوي import file قرار دارند ، در واقع تصاوير را وارد نمي كنند . بلکه اين فرمانها نرم افزار مناسب اسكنر را باز مي كنند تا از درون برنامه فتوشاپ جهت ورود تصاوير اسكن شده از آن استفاده كنيد . فتوشاپ براي اسكن كردن ، استانداردهاي twain و twain 32 و twain - 32 را پشتيباني مي كند . براي اطلاعات بيشتر به راهنماي اسكنري كه با آن كار مي كنيد مراجعه كنيد .

 

فرمان  Export: براي ارسال فايلها با پسوند خاص از اين قسمت استفاده مي شود .


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت