دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 166 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » علمی » دانستنیها » راه‌های شناخت زعفران اصل از تقلبی

فرستنده : mahdi e
دسته بندی : دانستنیها

تعداد بازدید  : 1767
امتیاز : 79

مشخصات
 

راه‌های شناخت زعفران اصل از تقلبی


راه‌های شناخت زعفران اصل از تقلبی

عضو پژوهشکده صنایع غذایی خراسان رضوی با بیان اینکه بیشترین تقلب مربوط به زعفران در کشور امارات انجام می‌شود، گفت: از آنجاییکه گل گلرنگ شبیه کلاله زعفران است استفاده از این گیاه برای تولید زعفران تقلبی بسیار زیاد است.


دکتر عبدالله ملافیلابی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه نسبت به کشور امارات در ایران تقلب کمتری در زعفران صورت می‌گیرد، افزود: تقلب‌هایی که درکشورمان درمورد زعفران صورت می‌گیرد باعث بد نام شدن تولید زعفران ایران در بازارهای جهانی می‌شود.


وی افزود: در حال حاضر استفاده از گل گلرنگ بیشترین نمونه تقلب در مورد زعفران است که حتی برخی به این گیاه عنوان زعفران مصنوعی را نیز می‌دهند ضمن اینکه استفاده از کاکل ذرت و گوشت‌های رشته رشته شده که توسط رنگ زعفران رنگ‌آمیزی شده‌اند از نمونه دیگر تقلباتی است که در بحث زعفران کشورمان صورت گرفته و باعث بدنامی نام کشورمان می‌شود.


عضو پژوهشکده صنایع غذایی خراسان رضوی با اظهار امیدواری از اینکه زعفران ایران تحت عنوان یک برند مشخص صادر شود، گفت: با داشتن یک برند مشخص جلوی بسیاری از این تقلبات گرفته می‌شود البته استانداردهای کشور بسیار قوی هستند و زعفران‌هایی که از مجاری قانونی صادر می‌شود بدلیل استفاده از روش‌های پیشرفته ملکولی به شدت کنترل می‌شوند و حتی اگر چند صدم درصد تقلب در زعفران‌ها صورت گرفته باشد به راحتی تشخیص داده می‌شود.


وی با بیان اینکه بالا بودن قیمت زعفران باعث برنامه ریزی متقلبان برای تولید زعفران تقلبی می‌شود، گفت: موسسه استاندارد کشور باید با هوشیاری کامل در مجاری قانونی صادرات زعفران‌ها را کنترل کند که قطعا این اقدام انجام می‌شود و معمولا این صادرات محصولات تقلبی به نام زعفران چمدانی و ساکی حمل و نقل شده و قانونی نیستند.


عضو پژوهشکده صنایع غذایی خراسان رضوی درباره تشخیص زعفران‌های تقلبی از سوی مصرف کنندگان نیز، اظهارکرد: تشخیص زعفران‌های اصلی از روی سرشاخه کلاله زعفران ساده‌ترین روش محسوب می‌شود چراکه سرشاخه‌های کلاله زعفران سه شاخه و قسمت بالای آن شیپوری بوده که هرچه پایین‌تر می‌آید باریکتر می‌شود ضمن اینکه دارای مقداری طعم تند است البته چنانچه زعفران‌ها پودرشده باشند تنها با دستگاه‌های آزمایشگاهی قابل تشخیص هستند.


ملافیلابی در پایان از برگزاری پنجمین جشنواره زعفران در ۲۰ ـ ۲۱ آبان ماه در شهرستان قائن خبر داد.


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت