بیترین - Bitrin
مطالب جالب - مطالب علمی - ترفند کامپیوتر - ترفند موبایل - مطالب مذهبی - مطالب اجتماعی - آموزش آشپزی - طالع بینی - شعر و ادبیات - تصاویر و عکس های جالب - مطالب طنز - داستان کوتاه

آگهی

دانلود نمونه سوالات پیام نور

 اینجا هستید : بخش مطالب » مذهبی » مقالات مذهبی » حجاب در قرآن


فرستنده : عباسعلی ایزدی مقدم
دسته بندی : مقالات مذهبی

تعداد بازدید  : 1835
امتیاز : 59

مشخصات
 

حجاب در قرآن


حجاب در قرآن

 در قرآن مجید بیش از ده آیه در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرم وجود دارد . یکی از این آیات، آیه 59 سوره احزاب است : « یا ایهاالنبی قل لازواجک و بناتک و نساء المومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین و کان الله غفورا رحیما » ؛ ای پیامبر، به زنان و دخترانت و نیز به زنان مومنین بگو خود را بپوشانند تا شناخته نشوند و مورد اذیت قرار نگیرند و خداوند بخشنده مهربان است . جلاب به معنای یک پوشش سراسری است یعنی زن باید همه اندامش پوشیده باشد تا همچون گلی لطیف از دسترس هوسرانان مصون و محفوظ باشد . در سوره نور آیه 31 نیز مفصلاً در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرمان سخن به میان آمده است .

 

مفهوم و ابعاد حجاب در قرآن

 حجاب در لغت به معنای مانع ، پرده و پوشش آمده است. استعمال این کلمه، بیش‎تر به معنی پرده است. این کلمه از آن جهت مفهوم پوشش می‎دهد که پرده ، وسیله‎ی پوشش است ولی هر پوششی حجاب نیست بلکه آن پوششی حجاب نامیده می‎شود که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت ‎گیرد. حجاب به معنای پوشش اسلامی بانوان، دارای دو بُعد ایجابی و سلبی است . بُعد ایجابی آن ، وجوب پوشش بدن و بُعد سلبی آن ، حرام بودن خودنمایی به نامحرم است و این دو بُعد باید در کنار یکدیگر باشد تا حجاب اسلامی محقق شود ؛ گاهی ممکن است بُعد اول باشد ولی بُعد دوم نباشد ، در این صورت نمی‎توان گفت که حجاب اسلامی محقق شده است .

اگر به معنای عام ، هر نوع پوشش و مانع از وصول به گناه را حجاب بنامیم ، حجاب می‎تواند اقسام و انواع متفاوتی داشته باشد. یک نوع آن حجاب ذهنی ، فکری و روحی است مثلاً اعتقاد به معارف اسلامی مانند توحید و نبوت از مصادیق حجاب ذهنی، فکری و روحی صحیح است که می‎تواند از لغزش‎ها و گناهان روحی و فکری مثل کفر و شرک جلوگیری نماید . علاوه بر این، در قرآن از انواع دیگر حجاب که در رفتار خارجی انسان تجلی می‎کند، نام برده شده است مثل حجاب و پوشش در نگاه که مردان و زنان در مواجهه با نامحرم به آن توصیه شده‎اند .

 

هدف و فلسفه حجاب

 هدف اصلی تشریع احکام در اسلام ، قرب به خداوند است که به وسیله‌ی تزکیه‌ی نفس و تقوا به دست می‎آید : « إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقیکُمْ » ؛ « بزرگوار و با افتخارترین شما نزد خدا با تقواترین شماست  » (حجرات ، 13 )

 « هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولاً مِنْهُمْ یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلالٍ مُبِینٍ » ؛ « اوست خدایی که میان عرب امّی (قومی که خواندن و نوشتن هم نمی‎دانستند) پیغمبری بزرگوار از همان قوم برانگیخت، تا بر آنان وحی خدا را تلاوت کند و آنها را (از لوث جهل و اخلاق زشت) پاک سازد و کتاب سماوی و حکمت الهی بیاموزد؛ با آن که پیش از این، همه در ورطه‌ی جهالت و گمراهی بودند . »

از قرآن کریم استفاده می‎شود که هدف از تشریع حکم الهی، وجوب حجاب اسلامی، دست‌یابی به تزکیه‌ی نفس، طهارت، عفت و پاکدامنی است. آیاتی هم‎چون : « قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکى لَهُمْ ؛ ای رسول ما مردان مؤمن را بگو تا چشم‎ها از نگاه ناروا بپوشند و فروج و اندامشان را محفوظ دارند که این بر پاکیزگی جسم و جان ایشان اصلح است . »حجاب چشم

  قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ (نور ؛ 30) ای رسول ما به مردان مؤمن بگو تا چشم‎ها را از نگاه ناروا بپوشند.

قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ (نور ؛31 ) ای رسول به زنان مؤمن بگو تا چشم‎ها را از نگاه ناروا بپوشند .

 

حجاب در گفتار

 نوع دیگر حجاب و پوشش قرآنی، حجاب گفتاری زنان در مقابل نامحرم است :

فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ (احزاب؛32) پس زنهار نازک و نرم با مردان سخن نگویید ؛ مبادا آن که دلش بیمار  (هوا و هوس) است به طمع افتد .

 

 حجاب رفتاری

نوع دیگر حجاب و پوشش قرآنی، حجاب رفتاری زنان در مقابل نامحرم است. به زنان دستور داده شده است به گونه‎ای راه نروند که با نشان دادن زینت‎های خود باعث جلب توجه نامحرم شوند : « وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ (نور ؛ 31) و آن طور پای به زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم شود . »

از مجموع مباحث طرح شده به روشنی استفاده می‎شود که مراد از حجاب اسلامی، پوشش و حریم قایل شدن در معاشرت زنان با مردان نامحرم در انحای مختلف رفتار مثل نحوه‌ی پوشش، نگاه، ‌حرف زدن و راه ‎رفتن است.  بنابراین، حجاب و پوشش زن نیز به منزله‌ی یک حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرم است که قصد نفوذ و تصرف در حریم ناموس دیگران را دارند. همین مفهوم منع و امتناع در ریشه‌ی لغوی عفت نیز وجود دارد .

 

حجاب و عفت

 دو واژه‌ی «حجاب» و «عفت» در اصل معنای منع و امتناع مشترک‎اند. تفاوتی که بین منع و بازداری حجاب و عفت است تفاوت بین ظاهر و باطن است یعنی منع و بازداری در حجاب مربوط به ظاهر است، ولی منع و بازداری در عفت، مربوط به باطن و درون است چون عفت یک حالت درونی است ولی با توجه به این که تأثیر ظاهر بر باطن و تأثیر باطن بر ظاهر ، یکی از ویژگی‌های عمومی انسان است بنابراین بین حجاب و پوشش ظاهری و عفت و بازداری باطنی انسان، تأثیر و تأثّر متقابل است ؛ بدین ترتیب که هرچه حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر باشد این نوع حجاب در تقویت و پرورش روحیه‌ی باطنی و درونی عفت ، تأثیر بیش‌تری دارد و بالعکس هر چه عفت درونی و باطنی بیش‌تر باشد باعث حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر در مواجهه با نامحرم می‎گردد.

 

حجاب زنان سالمند

 قرآن مجید به شکل ظریفی به این تأثیر و تأثّر اشاره فرموده است. نخست به زنان سالمند اجازه می‎دهد که بدون قصد تبرّج و خودنمایی، لباس‎های رویی خود مثل چادر را در مقابل نامحرم بردارند ، ولی در نهایت می‎گوید : اگر عفت بورزند یعنی حتی لباس‎هایی مثل چادر را نیز بر ندارند ، بهتر است  : « وَ الْقَواعِدُ مِنَ النِّساءِ اللاَّتِی لا یَرْجُونَ نِکاحاً فَلَیْسَ عَلَیْهِنَّ جُناحٌ أَنْ یَضَعْنَ ثِیابَهُنَّ غَیْرَ مُتَبَرِّجاتٍ بِزِینَةٍ وَ أَنْ یَسْتَعْفِفْنَ خَیْرٌ لَهُنَّ وَ اللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ »  ( نور ، 60) . علاوه بر رابطه‌ی قبل ، بین پوشش ظاهری و عفت باطنی ، رابطه‌ی علامت و صاحب علامت نیز هست ؛ به این معنا که مقدار حجاب ظاهری ، نشانه‎ای از مرحله‌ی خاصی از عفت باطنی صاحب حجاب است. البته این مطلب به این معنا نیست که هر زنی که حجاب و پوشش ظاهری داشت ، لزوماً از همه‌ی مراتب عفت و پاکدامنی نیز برخوردار است.

 

آیا حجاب مانع همه بزهکاری های اجتماعی است؟

 با توجه به همین نکته، پاسخ این اشکال و شبهه‌ی افرادی که برای ناکارآمد جلوه دادن حجاب و پوشش ظاهری، تخلفات بعضی از زنان با حجاب را بهانه قرار می‎دهند آشکار می‎گردد ؛ زیرا مشکل این عده از زنان ، ضعف در حجاب باطنی و فقدان ایمان و اعتقاد قوی به آثار مثبت حجاب و پوشش ظاهری است و قبلاً گذشت که حجاب اسلامی ابعادی گسترده دارد و یکی از مهم‌ترین و اساسی‏ترین ابعاد آن ، حجاب درونی و باطنی و ذهنی است که فرد را در مواجهه با گناه و فساد ، از عقاید و ایمان راسخ درونی برخوردار می‌کند و اساساً این حجاب ذهنی و عقیدتی به منزله‎ی سنگ بنای دیگر حجاب‎ها ، از جمله حجاب و پوشش ظاهری است زیرا افکار و عقاید انسان ، شکل دهنده‌ی رفتارهای اوست.

البته، همان‎گونه که حجاب و پوشش ظاهری ، لزوماً به معنای برخورداری از همه‌ی مراتب عفاف نیست ، عفاف بدون رعایت پوشش ظاهری نیز قابل تصور نیست. نمی‎توان زن یا مردی را که عریان یا نیمه عریان در انظار عمومی ظاهر می‎شود عفیف دانست ؛ زیرا گفتیم که پوشش ظاهری یکی از علامت‎ها و نشانه‎های عفاف است و بین مقدار عفاف و حجاب، رابطه‌ی تأثیر و تأثّر متقابل وجود دارد. بعضی نیز رابطه‌ی عفاف و حجاب را از نوع رابطه‌ی ریشه و میوه دانسته‌اند ؛ با این تعبیر که حجاب ، میوه‌ی عفاف و عفاف ، ریشه‌ی حجاب است. برخی افراد ممکن است حجاب ظاهری داشته باشند، ولی عفاف و طهارت باطنی را در خویش ایجاد نکرده باشند. این حجاب ، تنها پوسته‌ و ظاهری است. از سوی دیگر، افرادی ادعای عفاف کرده و با تعابیری مثل « من قلب پاک دارم،  خدا با قلب‌ها کار دارد  » خود را سرگرم می‌کنند؛ چنین انسان‎هایی باید در قاموس اندیشه‌ی خود این نکته‌ی اساسی را بنگارند که درون پاک ، بیرونی پاک می‌پروراند و هرگز قلب پاک ، موجب بارور شدن میوه‌ی ناپاکِ بی‌حجابی نخواهد شد.


Untitled 2
امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

مطالب مرتبط
  آیات اخلاقی در قرآن - بخش سوم
  منظور از دابه الارض در قرآن علی (ع) است (1)
  حقوق بشر در قرآن
  نام اعضای بدن در قرآن - بخش اول
  نام پیامبران در قرآن - بخش اول
  خواص سوره‌های قرآن (75- 61)
  آیا در نماز حجاب از شرایط می باشد؟
  چرا نام امام على (ع) و ساير ائمه در قرآن نيامده است ؟!
  آیات مشهور قرآن - بخش سوم
  خواص سوره‌های قرآن (90- 76)
  نام اعضای بدن در قرآن - بخش دوم
  آیات مشهور قرآن - بخش اول
  نظرات علمی قرآن
  نام های مردم در قرآن - بخش اول
  واقعیات شگفت انگیز در مورد قرآن
  حضرت مهدی (عج) در آیات قرآن
  گیاهان در قرآن - بخش دوم
  آیات مشهور قرآن - بخش چهارم
  نام مکان ها در قرآن - بخش دوم
  اعداد در قرآن کریم
  زمان ها در قرآن - بخش دوم
  ثوابهای قرآن
  توصیف قیامت از دیدگاه قرآن کریم
  منظور از دابة الارض در قرآن على عليه السلام است
  آیات اخلاقی در قرآن - بخش دوم
  چرا قرآن مي خوانيم...با اينكه چيزي از آن نمي فهميم..؟
  قبر و برزخ در قرآن
  آنچه ندارید از قلب قرآن بخواهید
  اعداد در قرآن - بخش چهارم
  آیا می شود خوابیده قرآن خواند؟
  به قرآن نگاه كنید تا دلتان محکم شود
  تعداد آسمان ها از دیدگاه قرآن و دانشمندان
  کدام سوره خلاصه قرآن است ؟
  اقبال لاهوری چگونه بواسطه قرآن اقبال یافت ؟
  منظور از دابه الارض در قرآن علی (ع) است (2)
  آداب قرائت قرآن (2)
  فلسفه حجاب از دیدگاه شهید مطهری
  منظور از دابه الارض در قرآن علی (ع) است (3)
  خواص سوره‌های قرآن (45- 31)
  معنای اعجاز قرآن چیست؟
  اسامی حیوانات در قرآن - بخش دوم
  نام پیامبران در قرآن - بخش سوم
  اعداد در قرآن - بخش سوم
  چرا می گوییم قرآن معجزه است؟
  آیات اخلاقی در قرآن - بخش اول
  نامهای اشخاص در قرآن
  از ميان 124000 پيامبر، اسامى 25 نفر در قرآن كريم ذكر شده است
  خواص سوره‌های قرآن (15-1)
  خواص سوره‌های قرآن (60- 46)
  خواص سوره‌های قرآن (114- 106)
 
دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 118 نفر

آگهیطالع بینی | فروشگاه خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت   کلمه رمز
نام کاربری