دسته بندی مطالب


افراد آنلابن
کاربران آنلاین 173 نفر

آگهی اینجا هستید : بخش مطالب » تغذیه و سلامت » طب سنتی » خواص خوراکیها به زبان روایات پیامبر (ص) و ائمه (ع)

فرستنده : عباسعلی ایزدی مقدم
دسته بندی : طب سنتی

تعداد بازدید  : 8682
امتیاز : 75

مشخصات
 

خواص خوراکیها به زبان روایات پیامبر (ص) و ائمه (ع)خواص خوراكيها به زبان روايات پیامبر (ص) و ائمه (ع)


درمان با نمك :
در كتاب كافى ، هشام بن سالم ، از امام صادق عليه السلام نقل مى كند كه پيامبر اكرم صل الله عليه و آله به على عليه السلام فرمود:  يا على ! غذا را با نمك شروع كن و با نمك ختم نما ؛ زيرا اگر كسى چنين كند، از هفتاد و دو نوع بلا و بيمارى از قبيل جنون و جذام و برص ، در امان خواهد بود.
حضرت على عليه السلام فرمود: ابتداى غذا نمك بخوريد، اگر مردم مى دانستند نمك چه خاصيتى دارد، هر آينه به جاى داروهاى مجرب ديگر، آن را انتخاب مى كردند.  همچنين فرمود: اگر در سر سفره غذا نمك نباشد، ملائكه حاضر نمى شوند؛ زيرا شروع كردن غذا با نمك باعث صحت بدن مى شود.
امام صادق عليه السلام فرمود: اگر كسى همراه اولين لقمه غذا ، نمك بخورد، لكه هاى سياه و سفيد صورت را برطرف مى سازد.


درمان با حليم :
در كتاب كافى از امام صادق عليه السلام نقل شده است كه فرمود: اميرمؤمنان عليه السلام فرمود: بر شما باد خوردن حليم ، چرا كه آدمى را به مدت چهل روز در عبادت ، با نشاط مى كند و اين همان مائده اى است كه بر رسول خدا صل الله عليه و آله نازل شده است .
در كتاب عده ، از امام صادق عليه السلام نقل شده است كه فرمود: يكى از پيامبران از ضعف بدن و عدم توانايى در جماع ، به خداوند شكايت كرد. خداوند او را به خوردن حليم فرمان داد.
در حديثى ديگر، آن حضرت فرمود: روزى رسول خدا صل الله عليه و آله از درد كمر به خداوند شكايت كرد، خداوند او را به خوردن حليم فرمان داد.
امام صادق عليه السلام فرمود: رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود: روزى جبرئيل بر من نازل شد و مرا به خوردن حليم دستور داد، تا اين كه نيرويم براى عبادت بيشتر شود و قوه باه را بيافزايد.


درمان با عسل :
در كتاب كافى و عده آمده است : امام صادق عليه السلام فرمود: مردم به هيچ چيز مانند عسل ، درمان نشده اند.
از ابى الحسن عليه السلام نقل شده است كه فرمود: به هيچ بيمارى به اندازه عسل ، از چيز ديگرى شفا و درمانى نديد.
از ابى الحسن عليه السلام نقل شده است كه فرمود: هر كسى در امور جنسى ناتوان گشت ، خوردن مخلوط عسل با شير براى او نافع است .
رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود: هر كسى خواهان تقويت نيروى حافظه است ، عسل ميل كند.
همچنين ايشان در حديثى ديگر فرمودند: بهترين آشاميدنيها ، عسل است ، زيرا محافظ است و سردى سينه را از بين مى برد  .
امام كاظم عليه السلام به نقل از پدرانش ، از رسول خدا صل الله عليه و آله نقل مى كند و مى فرمايد: عسل موجب شفاى هر بيمارى مى باشد، باد را مى شكند و تب بر است .


درمان با شير :
ابى الحسن اصفهانى مى گويد: نزد امام صادق عليه السلام بودم ، مردى به او عرض كرد: فدايت شوم ! در خود احساس ضعف مى نمايم . امام عليه السلام فرمود: بر تو باد خوردن شير! چرا كه موجب رشد گوشت بدن مى شود و استخوان ها را محكم مى گرداند.
امام باقر عليه السلام فرمود: شير گوسفند سياه ، بهتر از شير گوسفند قرمز و قهوه اى و شير گاو قهواى بهتر از شير گاو قرمز است .


منافع و زيانهاى پنير :
يكى از ياران امام صادق عليه السلام در كتاب كافى نقل مى كند و مى گويد: مردى از امام صادق عليه السلام راجع به پنير پرسيد. ايشان فرمود: بيمارى زاست و هيچ خاصيت درمانى ندارد . اما همين كه موقع شام شد، آن مرد بر امام صادق عليه السلام وارد شد و مشاهده كرد كه بر سر سفره آن گرامى پنير وجود دارد، عرض كرد: هنگام روز، راجع به پنير از شما سؤال نمودم ، فرموديد: بيمارى آور است و فایده درمانى ندارد، اما حالا مى بينم بر سر سفره شما وجود دارد! حضرت فرمود: در روز ، زيان آور است اما هنگام شب نافع و براى قوه باه مفيد مى باشد.  امام صادق عليه السلام فرمود: اگر پنير و گردو با هم باشند، هر كدام سود درمان كننده اى دارند. اما اگر از يكديگر جدا شوند، هر كدام زيان و بيمارى مى آورند.
در كتاب دعوات راوندى آمده است كه امام صادق عليه السلام فرمود: پنير، غذايى خوب است ، نفس آدمى را خوشبو مى كند. غذاى خورده شده را هضم مى نمايد و غذايى را كه بعداً خورده مى شود، گوارا مى سازد.

درمان با سركه :
در كتاب كافى ، ذكر شده است كه امام صادق عليه السلام فرمود: سركه ، باعث تقويت عقل مى شود.
رسول خدا صل الله عليه و آله و امام صادق عليه السلام فرمودند: خانه اى كه در آن سركه باشد، فقير نمى شود.
امام صادق عليه السلام فرمود: سركه انگور، جانوران شكم را نابود مى سازد و دهان را محكم مى گرداند.  همچنين فرمود:  سركه ، قلب را روشن مى سازد.  باز هم مى فرمايد: سركه ، لثه را محكم مى كند، جانوران داخل شكم را مى كشد و باعث تقويت عقل مى شود.

درمان با زيتون و روغن آن :
امام صادق عليه السلام فرمود: رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود: روغن زيتون بخوريد و به بدن بماليد كه از درخت مباركى مى باشد.
امام صادق عليه السلام فرمود: زيتون قوه باه را زياد مى كند. حضرت عليه السلام در جايى ديگر فرمودند: زيتون ، باد بدن را از بين مى برد.

درمان با جو :
در كتاب مكارم ، از امام صادق عليه السلام نقل شده است كه فرمود:  غذاى رسول خدا (ص) نان جو ، حلوايش خرما و خورشتش ‍ زيتون بود.  امام صادق عليه السلام فرمود: اگر خدا، سراغ داشته كه در غذاى ديگر بيشتر از جو ، شفادهندگى باشد، جو را غذاى پيامبران قرار نمى داد.

درمان با برنج :
زراره مى گويد: دايه حضرت موسى بن جعفر عليه السلام را مشاهده نمودم كه به دهان آن حضرت برنج مى گذاشت و اصرار داشت كه حتماً بخورد. متأثر شدم و به حضور امام صادق عليه السلام ، پدر آن بزرگوار ، شرفياب گشتم ، آن گرامى فرمود: گمان مى كنم از رفتار دايه ابى الحسن موسى عليه السلام متأثر گشته اى ؟ عرض كردم : آرى ! پدر و مادرم به فدايت. فرمود: برنج ، غذاى خوبى است . روده را باز كرده و فراخ مى سازد. بواسير را درمان مى كند و ما بر مردمان عراق ، غبطه مى خوريم كه برنج و آب سرد مى خورند؛ چرا كه اين دو، روده ها را فراخ كرده و بواسير را درمان مى سازند.
خالد بن نجيح مى گويد: از دل درد به امام صادق عليه السلام شكايت نمودم . به من فرمود: برنج را بشور، سپس آن را در سايه ، خشك كن بعد از آن ، مقدارى بكوب ، هر روز از آن ، به اندازه اى كه مى توانى بخور!
رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود: سرور غذاهاى دنيا و آخرت ، گوشت و برنج است .


درمان با عدس و نخود :
در كتاب كافى ، به نقل از امام رضا عليه السلام آمده است : نخود، براى درد كمر بسيار مفيد است . امام صادق عليه السلام در كتاب كافى مى فرمايد: اميرالمؤمنين على عليه السلام فرمود: خوردن عدس ، رقت قلب مى آورد و اشك را جارى مى گرداند.
امام صادق عليه السلام فرمود: روزى يكى ، از قساوت قلب به رسول خدا صل الله عليه و آله شكايت كرد، آن گرامى فرمود: بر تو باد خوردن عدس ! چرا كه باعث رقت قلب و جارى شدن اشك مى گردد.


درمان با باقلا :
امام صادق عليه السلام فرمود: خوردن باقلا، باعث جلوگيرى از پوكى استخوان ، زيادى و تقويت مغز و توليد خون مى گردد.  همچنين فرمودند: باقلا را با پوستش بخوريد، كه باعث تقويت و دباغى معده مى شود.  ايشان در جايى ديگر فرمودند: خوردن باقلا، هيچ گونه بيمارى و مرضى نمى آورد، بلكه شفا دهنده است .


درمان با انگور :
امام صادق عليه السلام فرمود: يكى از پيامبران از غم و اندوه به خداوند شكايت كرد. خداوند سبحان به او دستور داد تا انگور بخورد.  همچنين فرمودند: وقتى طوفان و باران نوح پايان يافت و جسدهاى مرده پديدار شد، حضرت نوح عليه السلام منظره را مشاهده نمود، به شدت غمگين گشت و اندوهگين گرديد. در اين موقع خداوند متعال به وى وحى فرمود: انگور سياه بخور تا غم و اندوهت فرو نشيند.


درمان با انار و فوايد آن :
امام صادق عليه السلام فرمود: هر كس يك دانه انار بخورد، اين دانه انار در مقابل ، شيطان وسوسه گر را به مدت چهل روز بيمار مى گرداند.  عبداللّه بن سنان مى گويد: از امام صادق عليه السلام شنيدم كه فرمود: بر شما باد خوردن انار شيرين ! زيرا اگر يك دانه از آن وارد معده شود، يك بيمارى از بدن ، از بين مى رود و شيطان وسوسه را نابود مى سازد.
در كتاب عده ، به نقل از خراسانى آمده است : خوردن انار شيرين ، قدرت جماع را افزوده و نوزاد را زيبا مى كند.
صالح بن عقبه مى گويد: از امام صادق عليه السلام شنيدم كه مى فرمود: انار را با پيه آن بخوريد؛ زيرا معده را دباغى كرده و ذهن آدمى را نيرو مى بخشد.  در جايى ديگر فرمودند : انارى نيست مگر آن كه در آن ، دانه اى از بهشت باشد. هر گاه دانه اى از انار افتاد و يا پرتاب شد، آن را بخوريد. چنين دانه اى در هر معده اى وارد شود، قطعاً آن را چهل روز نورانى خواهد ساخت و شيطان وسوسه را دور خواهد كرد.  همچنين ايشان فرمودند: به كودكان خود انار بخورانيد زيرا موجب رشد سريع آنها مى گردد.  امام صادق عليه السلام فرمود: هر كس هنگام خوابيدن انار بخورد، تا صبح از شر در امان است .


درمان با سيب :
امام صادق عليه السلام فرمود: خوردن سيب ، معده را خوشبو مى سازد. امام كاظم      عليه السلام مى فرمود: براى سيب ، منافع زيادى وجود دارد. نافع سم ، جادو، ديوانگى و بلغم مى باشد و چيزى سريعتر از آن در درمان سود ندارد.
امام صادق عليه السلام فرمود كه اميرالمؤمنين عليه السلام فرمود: سيب بخوريد، چرا كه باعث قوى شدن معده مى شود.  ايشان فرمودند: اگر مردم مى دانستند كه سيب چه خواصى دارد، بيماران خود را هرگز با غير از سيب درمان نمى كردند.  باز هم در جايى ديگر مى فرمايند: به بيماران تب دار خود، سيب بدهيد بخورند كه چيزى سودمندتر از سيب وجود ندارد.
ابن بكير مى گويد: روزى در مدينه ، خون دماغ شدم . از امام صادق عليه السلام پرسيده شد كه چه چيزى خون دماغ را بند مى آورد، فرمود: به او آب سيب بدهيد.  بعد از آن كه نوشيدم ، خونريزى دماغم قطع شد. هر گاه مار يا عقرب يكى از مردم را نيش مى زد، مى فرمود: به او آب سيب بدهيد.
رسول خدا صل الله عليه و آله در وصيتى به حضرت على عليه السلام يكى از چيزهايى را كه باعث فراموشى مى شمارند، خوردن سيب ترش است .
ابى بصير مى گويد : از امام باقر عليه السلام شنيدم كه مى فرمود: هر گاه اراده كردى كه سيب بخورى ، قبل از خوردن ، آن را بو كن . اگر چنين كردى ، تمام بيماريها را از بدن تو خارج مى كند.

 
درمان با به :
امام صادق عليه السلام فرمود: هر كس يك دانه به بخورد، خداوند سبحان چهل روز حكمت را از سر زبان او جارى خواهد ساخت .
رسول خدا صل الله عليه و آله به جعفر فرمود: يا جعفر! به بخور كه باعث تقويت قلب است و ترسو را شجاع مى كند.
امام صادق عليه السلام فرمود: هر كس به را ناشتا بخورد، فرزند او زيبا چهره مى شود.  ايشان فرمودند: به غم و اندوه را مى زدايد؛ همانگونه كه دست عرق پيشانى را مى زدايد. 
امام صادق عليه السلام به نقل از پدرانش ، به نقل از اميرالمؤ منان حضرت على عليه السلام فرمود: خوردن به ، قدرت مرد را مى افزايد و ضعف او را مى زدايد.
رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود: خوردن به ، دل را زنده و بخيل را سخاوتمند و ترسو را شجاع مى سازد.  در جايى ديگر فرمودند: يا على ! هر كس سه روز ناشتا، به خورد، ذهنش ‍ صاف ، تمام وجودش سرشار از حلم و علم مى شود و از كيد شيطان و سربازانش در امان خواهد ماند.  رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود: به بخوريد و به ديگران نيز هديه كنيد؛ زيرا كه چشمان را روشنى مى بخشد و محبت را در قلب وارد مى كند. آن را به باردارانتان بدهيد؛ چرا كه موجب زيبايى فرزند مى شود.  در روايت ديگرى مى فرمايد: موجب نيكو شدن اخلاق و خوى فرزندانتان مى گردد.
امام رضا عليه السلام فرمود: بر شما باد خوردن به ! چرا كه موجب زيادى عقل مى شود.
امام صادق عليه السلام فرمود: هر كس ناشتا به بخورد، خود و فرزندان آينده اش ، زيبا صورت مى شود.


درمان با گلابى :
امام صادق عليه السلام فرمود: بر شما باد خوردن گلابى ! كه به اذن خدا، قلب را جلا مى دهد و دردهاى بدن را آرام مى سازد.  همچنین فرمود: خوردن گلابى ، معده را دباغى و قوى مى كند. گلابى با به ، يك خاصيت دارد كه با شكم سير خورده شود، سودش  بيشتر از شكم خالى است ، هر كس دچار ناراحتى قلب شود بايد از آن بخورد و جانشين غذا نيز مى باشد.
مردى از درد قلب و گرفتگى آن به امام صادق عليه السلام شكايت نمود، آن حضرت به او فرمود: گلابى بخور خوب مى شوى .


درمان با انجير :
امام رضا عليه السلام فرمود:  انجير، بوى بد دهان را مى برد، استخوانها را محكم مى سازد، موجب رويش مو مى شود، درمان بيماريها است و با آن ، نياز به دارو نيست . سپس افزود: انجير شبيه ترين ميوه به ميوه هاى بهشتى مى باشد.
اميرمومنان على عليه السلام فرمود: خوردن انجير، موجب نرمى مزاج مى شود و براى بادهاى قلنجى مفيد است ، پس از آن به اندازه بخوريد و در خوردن آن افراط نكنيد.
رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود:  انجير را به صورت تازه و خشك شده بخوريد؛ چرا كه باعث زيادى قوه باه و درمان بواسير و نقرس ‍ مى گردد.


درمان با خربزه :
امام رضا عليه السلام فرمود: خوردن خربزه به صورت ناشتا، باعث فلج شدن مى گردد، پناه بر خدا.
اميرمؤ منان عليه السلام به نقل از پيامبر اكرم صل الله عليه و آله فرمود: خربزه بخوريد كه آب آن ، رحمت است و شيرينى آن ، از شيرينى بهشت مى باشد.  رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود: خربزه ده صفت دارد: غذا، آب ، شوينده مثانه ، سرمابر، گل خوشبو، شستشو دهنده شكم ، مقوى و زياد كننده قدرت جماع و باطراوت كننده صورت و پوست مى باشد.


درمان با كاسنى :
امام صادق عليه السلام فرمود:  كاسنى ، سرور سبزيجات است .
ايشان به مردى فرمود: بر تو باد خوردن كاسنى ! چرا كه قدرت جماع و آميزش را افزوده و جنين را نيكو مى گرداند و طبع آن گرم است و موجب مى شود فرزند در رحم مادر، پسر باشد.
يكى از صالحين مى گويد: بعضى اوقات برخاستن براى اقامه نماز شب ، براى من دشوار مى شد و اين امر باعث ناراحتى من شده بود. در خواب امام زمان (عج ) را ديدم كه فرمود: بر تو باد خوردن كاسنى ! با خوردن آن ، اين كار به خواست خداوند بر تو آسان مى گردد. خوردن آن را زياد نمودم ، خداوند اين كار را برايم آسان نمود.

درمان با تره :
از امام صادق عليه السلام درباره تره سؤال شد، فرمود: آن را بخوريد؛ زيرا كه در آن چهار خاصيت است : بوى دهان را خوشبو مى كند، بادشكن است ، درمان كننده بواسير و جذام نيز مى باشد.


درمان با كاهو :
امام صادق عليه السلام فرمود: بر شما باد خوردن كاهو ! زيرا كه خون را صاف و پاكيزه مى گرداند.  ايشان فرمودند: بر تو باد خوردن كاهو ! زيرا باعث قطع شدن خونريزى مى شود.
اميرالمؤ منين عليه السلام ، به نقل از رسول خدا صل الله عليه و آله ، فرمود: كاهو بخور! زيرا خواب آور است و غذا را هضم مى كند. 


درمان با كدو :
در كتاب عده ، از امام باقر يا امام صادق عليهم السلام آمده است كه فرمودند: كدو، عقل و نيروى عقلى را زياد مى كند.
رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود: اگر خواستيد طبخ و آشپزى كنيد، بيشتر كدو بخوريد، زيرا كه قلب محزون را شاد و مسرور مى گرداند.  ايشان به حضرت على عليه السلام فرمودند: كدو بخور! كه هر كس ‍ بخورد، چهره اش زيبا و نيكو مى گردد. كدو، غذاى من و پيامبران قبل از من مى باشد. 


درمان با هويج :
امام صادق عليه السلام فرمود: خوردن هويج ، براى كليه مفيد و مقوى جنسى است .
همچنين مى فرمايد: هويج براى قلنج و بواسير نافع مى باشد و نيز براى جماع مفيد است .


درمان با شلغم :
امام صادق عليه السلام فرمود: هيچ كس نيست مگر آن كه در او ريشه جذام باشد، پس آن را با شلغم ذوب كنيد.  همچنين شلغم ، قوه بينايى را زياد و غرايز جنسى را تقويت و ادرار را نيز زياد مى كند.

درمان با بادنجان :
امام صادق عليه السلام فرمود: بادنجان زياد بخوريد؛ چرا كه براى طبيعت سودائى ، بسيار نافع است  . ايشان فرمودند: بادنجان سرخ شده و بورانى را بخوريد؛ چرا كه از بيمارى جذام جلوگيرى مى كند و درمان است  . در جايى ديگر فرمودند: بادنجان را زياد بخوريد، آن هم هنگام بارور شدن درخت خرما، چرا كه درمان كننده هر دردى است : چهره را بشاش و نورانى ، رگها را نرم و قدرت جماع را نيز زياد مى سازد. 


درمان با پياز و سير :
ايشان فرمودند: پياز، نفس دهان را خوشبو مى كند و غم را مى زدايد و نيروى جنسى را تقويت مى كند.  ايشان فرمودند: پياز، بيمارى و ناخوشى را از بين مى برد، رگها را قوى مى گرداند، قدرت پاها را بالا مى برد، نيروى جنسى را افزايش مى دهد و تب بر است .
حضرت عليه السلام در جايى ديگر مى فرمايد:  پياز بخوريد، كه در آن سه خصلت است : دهان را خوشبو مى كند، لثه را محكم مى گرداند، قوه باه را زياد مى كند و پوست صورت را شفاف مى سازد. 
رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود: اگر وارد شهر جديدى شديد، از پياز آن شهر بخوريد كه از بيمارى وبا، مصون خواهيد شد.  از امام صادق عليه السلام راجع به منافع سير، پياز و تره سؤ ال شد، فرمود: خوب است خام خورده شوند.  رسول خدا صل الله عليه و آله فرمود: سير بخوريد، و خود را با آن درمان سازيد، چرا كه درمان كننده هفتاد بيمارى است .


درمان با سياهدانه :
امام صادق عليه السلام فرمود: در سياهدانه ، شفاى هر بيمارى است ، اما از آن براى تب ، سردرد، ورم چشم و درد معده و هر دردى استفاده مى كنيم و به وسيله آن از خدا شفا مى گيريم  .


درمان با گوشت كبوتر :
امام محمد باقر عليه السلام فرمود: گوشت كبوتر، گوشت بابركتى است . آن را به آدم مبتلا به يرقان ، بريان كنيد و بخورانید .


درمان با خرما :
پيامبر اكرم صل الله عليه و آله فرمود: خرما را ناشتا بخوريد كه كرمهاى شكم را مى كشد. امام صادق عليه السلام فرمود: زنانتان را در حاملگى خرما بدهيد، تا فرزندانتان زيبا شوند.

درمان با گوشت بره :
امام صادق عليه السلام فرمود: هر كس دچار ضعف قلب و بدن است ، بايد گوشت بره با شير بخورد.


درمان با كشمش :
پيامبر اكرم صل الله عليه و آله فرمود: بر شما باد به كشمش كه سودا را برطرف مى كند و بلغم را مى خورد و تن را سالم و اخلاق را نيكو مى كند و اعصاب را قوى كرده و ضعف و بيمارى را از بين مى برد.


درمان با سنجد :
امام صادق عليه السلام فرمود: سنجد، گوشت آن گوشت ، پوستش ‍ پوست و هسته اش استخوان را مى روياند. با اين حال ، كليه ها را گرم و معده را شستشو و پاكيزه ميگرداند و نگهدار انسان از بواسير و قطره ، قطره آمدن بول است . ساقها را نيرومند و عرق جذام را ريشه كن مي نمايد.

 


امتیاز دهید نظرات    
شما هم مطالب جالب و خواندنی خود را با نام خود ارسال کنید

طالع بینی خانه | قوانین
 
بازیابی کلمه عبور | عضویت